Sponzorováno

Bambucké máslo na ekzém – může fungovat? Jaké má účinky? 4.88/5 (16)

Bambucké máslo na ekzém - může fungovat?Hydratační přípravky na rostlinné bázi jsou obecně stále populárnější, protože lidé hledají produkty, které udržují vlhkost v pokožce snížením transepidermální ztráty vody. Transepidermální ztráta vody je vlastně mírou toho, jak velké množství vody ztratí organismus do vnějšího prostředí průchodem přes epidermis, respektive Stratum corneum, což je nejsvrchnější vrstvu pleti.

Jedním z takových rostlinných hydratačních přípravků, který se používá již opravdu dlouhou dobu, je právě bambucké máslo.

Bambucké máslo je vynikající přírodní zvlhčovač, který pomáhá v boji proti ekzémům díky vysokému obsahu oleje a mastných kyselin, které pronikají hluboko do pokožky a způsobují regeneraci kožních buněk. Je to také nejlepší volba pro zdravou pokožku, protože nerafinované čisté bambucké máslo neobsahuje umělé přísady, konzervační látky ani chemikálie. A ve srovnání s jinými pleťovými mléky, účinky bambuckého másla trvají celé hodiny, aniž by bylo nutné znovu ho aplikovat.

Co je to vlastně bambucké máslo?

Bambucké máslo se skládá z tuku získaného z ořechů afrického bambuckého stromu, což je tzv. Máslovník africký. Mezi vlastnosti, které ho činí velmi užitečným jako zvlhčovač pleti, patří:

  • tání másla při tělesné teplotě – stačí natřít na pokožku a hned taje
  • v kůži udržuje klíčové tuky
  • rychle se vstřebává do pokožky

Co je to vlastně ekzém

Ekzém je jedním z nejčastějších kožních onemocnění v ČR. Opravdu mnoho lidí je u nás postiženo nějakou formou dermatitidy. Třeba těmito druhy:

Pamatujte: Atopická dermatitida je zdaleka nejčastější formou dermatitidy u nás. Mezi příznaky patří:

  • svědění
  • tvorba krusty nebo výtoku
  • suchá nebo šupinatá pokožka
  • oteklá nebo zanícená kůže

I když v současné době neexistuje lék na jakoukoli formu ekzému, jeho symptomy lze zvládnout náležitou péčí a léčbou.

I když přesná příčina ekzému není dosud známa, cílem léčby ekzému je zabránit a zmírnit suchou a svěděnou pokožku, protože poškrábání postižené oblasti může vést k infekci.

Jak léčit ekzéme bambuckým máslem

Pro ošetření ekzému pomocí bambuckého másla ho používejte stejně jako jakýkoli jiný zvlhčovač. Dejte si krátkou koupel nebo sprchu teplou vodou dvakrát denně (nebo vykoupejte či osprchujte dítě s ekzémem). Poté se jemně osušte suchým ručníkem. Během několika minut od vysušení ručníkem naneste na kůži bambucké máslo.

Sponzorováno

Ve studii z roku 2009 provedené na univerzitě v Kansasu bambucké máslo ukázalo dobré výsledky jako možnost pro léčbu ekzému. Pacient se střední závažností ekzému aplikoval kosmetickou vazelínu na jednu ruku a bambucké máslo na druhou, a to dvakrát denně.

Na začátku studie byla závažnost pacientova ekzému hodnocena jako 3, přičemž 5 je velmi závažný případ a 0 je zcela bez příznaků. Na konci měla ruka používající vazelínu nižší rating na číslu 2, zatímco ruka používající bambucké máslo měla číslo na 1. Ruka používající bambucké máslo byla také výrazně hladší.

Výhody bambuckého másla

Bylo prokázáno, že bambucké máslo má několik zdravotních výhod pro naši pokožku a dermatologové a jiní odborníci v medicíně ho používají již řadu let.

Při lokální aplikaci může bambucké máslo zvýšit zadržování vlhkosti tím, že působí jako ochranná vrstva na kůži a zabraňuje ztrátě vody a také pronikáním obohacuje ostatní vrstvy.

Bambucké máslo se v kosmetickém průmyslu používá již řadu let díky svým antioxidačním, anti-agingovým a protizánětlivým vlastnostem. Často se také používá jako náhrada kakaového másla při vaření.

Vitamíny A, E a F, které se nacházejí v bambuckém másle, také pomáhají podporovat hojení suché, svědivé a zanícené pokožky. Bambucké máslo také obsahuje protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zabránit snadnému podráždění pokožky, což je běžný problém u osob trpících ekzémem. Bambucké máslo lze také použít k vytvoření ochranné bariéry na kůži, která zabraňuje vzplanutí alergenů, jako je prach a jiné dráždivé látky, které mohou způsobit svědění a zanícení pokožky.

Rizika

Alergické reakce na bambucké máslo jsou extrémně vzácné, u nás pak nebyly hlášeny žádné případy. Pokud však zaznamenáte zhoršení příznaků ekzému, jako je zvýšený zánět nebo podráždění, měli byste ho okamžitě přestat používat a kontaktujte svého lékaře nebo dermatologa. Ten vám jistě poradí.

Co si ze článku odnést

Předtím, než vyzkoušíte jakýkoli nový lék doma, kontaktujte svého dermatologa nebo lékaře, protože vám mohou poskytnout konkrétnější pokyny a doporučení pro vaši současnou zdravotní situaci.

Zjistit, co způsobuje vypuknutí ekzému, je zásadní, protože může ovlivnit, jaké léky – nebo alternativní nebo doplňkové léčby – jsou pro vás nejlepší. Před provedením nového ošetření se ujistěte, že neobsahuje jeden z vašich spouštěčů. Bambucké máslo se jako léčba ekzému osvědčilo.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste bambucké máslo na ekzém? Budeme rádi za komentáře.

A co si ještě o ekzému přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Bambucké máslo na ekzém – může fungovat? Jaké má účinky?”

  1. Karla P. napsal:

    A výzkum také ukázal, že bambucké máslo může být stejně účinné jako léčivé krémy pro léčbu ekzému Je to proto, že bambucké máslo obsahuje kyselinu skořicovou a lupeol, které také pomáhají léčit akné a některé kožní problémy.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva