Sponzorováno

Baicalin & Baicalein: Potenciální výhody a účinky – co říká výzkum Zatím bez hodnocení.

Baicalin a baicalein jsou flavony, které jsou předmětem zkoumání potenciálních přínosů pro nervový systém a při revmatoidní artritidě. Více se dozvíte v tomto článku.

Co jsou Baicalin a Baicalein?

Baicalein je flavon, typ polyfenolického flavonoidu, který se získává z kořenů rostlin Scutellaria baicalensis (Šišák bajkalský) a Scutellaria lateriflora (Šišák stranokvětý), které mají širokou škálu zdravotních výhod.

Baicalin je flavonový glykosid, glukuronid baicaleinu, který se získává vazbou kyseliny glukuronové na baicalein. Primárně se používá v asijských zemích jako bylinný doplněk.

Baicalin má dlouhou historii používání v tradiční čínské medicíně. V minulosti se používal jako tonikum pro dlouhověkost a pro podporu zdravého srdce a mysli. Dnes se výtažky z Baicalinu používají jako silný doplněk stravy.

Potenciální zdravotní přínosy

Baicalin a baicalein obecně postrádají solidní klinický výzkum. Předpisy pro ně stanovují výrobní normy, ale nezaručují, že jsou bezpečné nebo účinné. Před jejich užíváním si promluvte se svým lékařem.

Baicalin a baicalein jsou možná efektivní pro tyto problémy:

1) Revmatoidní artritida

V jedné studii s 374 pacienty s revmatoidní artritidou a ischemickou chorobou srdeční (které jsou často komorbidní), 500 mg baicalinu denně významně snížilo krevní lipidy a markery zánětu.

Výsledky výzkumů na zvířatech předpokládají, že by mohly mít dáte účinek na:

2) Úzkost

Baicalein a baicalin inhibovaly akční potenciál neuronů, které vyvolávají úzkost. U myší vyvolal baicalin účinky snižující úzkost, aniž by způsobil ospalost nebo svalovou relaxaci [zdroj zde].

3) Neuroprotekce

Baicalin ve studii na zvířatech zlepšil kognitivní dysfunkci u myší prostřednictvím své protineurozánětlivé aktivity, což vedlo autory k tomu, že jej navrhují jako potenciálního kandidáta pro léčbu Alzheimerovy choroby.

Zlepšil amyloidem beta-indukovaný deficit učení a paměti, poškození hippocampu a apoptózu neuronů (myši) (zdroj zde).

Baicalin ve studiích na zvířatech zlepšil poruchu učení a paměti vyvolanou poraněním mozku u savců.

A konečně léčba tímto flavonoidem u zvířat po mrtvici podpořila vývoj neuronů v poškozených částech mozku, včetně nové tvorby buněk v hipokampu [odkaz na studii].

4) Játra

Baicalin podávaný potkanům snižoval účinky ztučnění jater (zvýšením PPAR gama a inzulínových receptorů). Snížil cholesterol, alanin transaminázu, lipoproteiny s nízkou hustotou a hladiny TNF.

Krysy s poškozením jater způsobeným alkoholem léčené tímto flavonoidem před konzumací alkoholu měly ochranné účinky na játra. Také snížil apoptózu jaterních buněk.

5) Funkce plic

Čistý baicalin ve studii zlepšil funkci plic u potkanů ​​trpících alergickými onemocněními.

Když byl baicalin podáván krysám trpícím astmatem jako předléčba, stimuloval zdravou přestavbu dýchacích cest (zdroj zde).

Baicalein snížil zánět plic inhibicí buněk Th17 v plicích.

Sponzorováno

6) Oči

Denní příjem baicalinu nebo baicaleinu pomohl předcházet očním onemocněním, jako je šedý zákal nebo věkem podmíněná makulární degenerace – tedy ve studiích u zvířat.

Zajímavost: Baicalin se nachází v tradičních japonských bylinných lécích pro zdraví očí.

7) Plodnost

U zvířat baicalin významně zvýšil reprodukci endometria. U myších embryí zvýšil vývoj a kvalitu blastocyst.

Probíhá i výzkum v oblasti rakoviny

Baicalin a baicalein jsou v současné době vyšetřovány u následujících typů rakoviny:

  • Rakovina vaječníků
  • Rakovina prsu
  • Kolorektální karcinom

Tyto experimenty jsou však v současnosti omezeny na buněčné studie; takové studie jsou často irelevantní pro pokusy na zvířatech nebo lidech.

Dle studií Baicalin užívaný v dávce 100 mg/kg po dobu 28 dnů snižuje růst nádoru a replikaci u myší s buňkami rakoviny tlustého střeva. Při perorálním podání u potkanů ​​po dobu 7 dnů zvyšuje aktivitu pomocných T buněk a T regulačních buněk v boji proti chemicky vyvolané rakovině tlustého střeva.

Jaká omezení mají studie

Při čtení tohoto výzkumu je třeba mít na paměti, že mají různá omezení.

Téměř všechny studie provedené s baicalinem jsou na zvířatech a není jasné, zda by se některý z těchto přínosů projevil u lidí.

Flavonoidy mají obvykle špatnou biologickou dostupnost a baicalin není výjimkou. Není jasné, zda by se některý z těchto přínosů projevil u lidí vzhledem k problémům s biologickou dostupností. Když je podáván zvířatům, je často aplikován injekčně, což obchází problém biologické dostupnosti, který by měli lidé.

Dávkování

Neexistuje žádná bezpečná a účinná dávka baicalinu nebo baicaleinu, protože nebyla provedena žádná dostatečně účinná studie, která by takovou našla.

Baicalein a doplňky baicalinu mohou užívat zdraví jedinci. Zdravá dávka by měla být 200-800 mg ve více dávkách, jednou ráno a jednou večer, bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Závěrem lze říci, že Baicalin je silný přírodní doplněk a podporuje zdraví. Má širokou škálu zdravotních výhod, včetně podpory relaxace a úlevy od stresu, neuroprotekce a posílení paměti a potenciál pro zlepšení učení. Mezi další výhody Baicalinu patří podpora zdravého oběhového systému, podpora zdravé hladiny cukru v krvi, snížení zánětu a možná působení jako antivirová/antibiotická látka.

Sponzorováno

Tyto špičkové přínosy Baicalinu jsou všechny zaznamenány v různých vědeckých časopisech prestižními vědci. Většina dat však dnes stále pochází ze studií na zvířatech. Je potřeba více studií o účincích Baicalinu u lidí.

A další odkazy na studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva