Obsah článku
Pokud znáte výjimečné zdravotní účinky avokáda, určitě Vás nepřekvapí, že stejně zdravý a prospěšný je i avokádový olej. Jeho účinky ocení zejména ženy, protože je to vynikající vlasový olej, ale i regenerační obličejový olej. Hodnotný však bude i pro starší lidi a lidi s problémovou pokožkou. Jaké jsou tedy vlastnosti avokádového oleje a jak jej používat? Přečtěte si náš článek.
Historie a výroba avokádového oleje
Lidé znají avokádo už opravdu dlouho. Je známo, že již před 3000 lety ho hojně konzumovali Aztékové, kteří ho považovali za afrodiziakum. A z tohoto místa, tedy ze Střední a Jižní Ameriky, zřejmě avokádo také pochází. Domorodci od Mexika až po Chile ho pěstovali a konzumovali dávno předtím, než noha prvního Evropana vstoupila na americkou půdu. Mexiko si svou jedinečnost v oblasti pěstování avokáda zachovalo až dodnes. Je totiž hlavním pěstitelům avokáda ve světě.
Avokádo, známé také jako hruškovec americký (Persea americana), je tropický strom, který může dorůst až do výšky 15 m. Jeho plodem je známé avokádo s kůrou zelené, až černé barvy a velkou peckou uvnitř. Konzumuje se dužina avokáda, která má světle žlutou barvu a snadno se roztírá. A právě dužina je nejpodstatnější při výrobě avokádového oleje. Pravý a ten nejkvalitnější bio avokádový olej se vyrábí lisováním dužiny za studena. Takto se získává panenský avokádový olej, který je stejně zdravý jako samotné avokádo.
Proč je avokádový olej zdravý?
Mnozí považují avokádo za zázračnou potravinu a avokádový olej za ten nejcennější ze všech přírodních rostlinných olejů. Obojí, plod i olej, jsou určeny pro každodenní použití. Obsahují totiž množství účinných látek:
- Vitamíny – A, C, B1, B2, B6, D, E, K
- Minerály – draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, sodík, vápník, zinek, železo
- kyselina listová
- kyselina pantothenová
- Betasitosterol – přírodní antioxidant
- Manoheptulóza – speciální druh sacharidu
Při správné a šetrné výrobě, tedy lisováním za studena, obsahuje avokádový olej všechny účinné látky avokáda. To je také důvod, proč je tak prospěšný při řešení mnoha zdravotních problémů.
Jak avokádový olej používat
Avokádový olej je možné užívat zevnitř, ale i zvenčí.
Zevnitř je pro svou avokádovou – oříškovou chuť a vůni oblíbený zejména do omáček, salátů a dresinků. Přidává se však i do marinád, na grilovaná jídla, či jako zálivka těstovin.
Při užívání zevnitř je vynikající jako prevence nádorových chorob, srdečně-cévních onemocnění , ale používá se i při léčbě cukrovky, prostaty a dokonce i při problémech se zácpou. Je oblíbený i při léčbě nadváhy. Velmi zajímavé jsou však jeho účinky na pokožku a vlasy.
Avokádový olej na pleť
Avokádový olej je antialergický a proto ho lze používat na všechny typy pleti. Díky obsahu draslíku, který je označován jako minerál mládí, je avokádový olej velmi oblíbený u žen po menopauze. Regeneruje totiž povadlou a ochablou pleť obličeje, zejména kolem očí. Díky vitamínem E a D zas pokožku omlazuje, dodává jí svěžest a zbavuje ji vrásek. Při pravidelném používání avokádového oleje namísto běžného krému se elasticita pokožky obnovuje. Lze jej však použít i na masáže obličeje a krku.
Sponzorováno
Je super i při kožních onemocněních
Avokádový olej je účinný při kožních onemocněních. Natírejte se jím při léčbě psoriázy (lupénky), či různých ekzémů. Pomoci však může i při podrážděné pleti a pokožce trpící projevy akné.
Lze jej použít i na pokožku celého těla. Avokádový olej je totiž určen i na masáže. Jako masážní olej se většinou mísí se základním masážním olejem pro lepší hydrataci. Oblíbený je ve směsi s jojobovým, mandlovým nebo olivovým olejem. Při takových masážích je navíc prevencí křečových žil a celulitidy.
Avokádový olej na vlasy
V této oblasti působí avokádový olej zejména jako prevence vypadávání vlasů. Je však vhodný i na citlivou a suchou vlasovou pokožku, na roztřepené vlasové konečky a na problémy se suchými vlasy.
Vyzkoušejte pár receptů, při kterých vám avokádový olej na vlasy může pomoci:
1. Vlasový zábal s avokádovým olejem
Smíchejte 1 lžičku avokádového a 1 lžičku olivového oleje. Tuto směs mírně zahřejte. Naneste na vlasy a vlasovou pokožku a 15 minut masírujte krouživými pohyby. Olej vsákne a prokrví pokožku. Pokud však máte mastnou vlasovou pokožku, nanášejte jen na vlasy. Pak namočte ručník do horké vody a omotejte kolem hlavy. Nechte 10 minut působit a poté vlasy umyjte.
2. Jak na peeling vlasové pokožky
Polévkovou lžíci avokádového oleje smíchejte s polévkovou lžící hnědého cukru. Namočte si hlavu a vlasy a touto směsí masírujte pokožku hlavy cca 10 minut. Pak si vlasy umyjte. Směs dokonale odstraní nečistoty a odumřelé tkáně na hlavě.
3. Maska na vlasy
Budete potřebovat lžíci avokádového oleje, lžíci olivového oleje, ½ lžíce medu a jeden bílek. Vše smíchejte a naneste na vlhké umyté vlasy. Nechte působit cca 10 minut a poté opláchněte.
4. Výživná maska na suché a poškozené vlasy
Tři polévkové lžíce avokádového oleje smíchejte s ½ hrnku majonézy. Přidat můžete i pár kapek Vámi vybraného esenciálního oleje. Pořádně smíchejte a naneste kompletně na celé vlasy. Po 20 minutovém působení umyjte šamponem.
5. Vlasový kondicionér
Smíchejte polévkovou lžíci avokáda s polovinou sklenice piva. Po umytí vlasů šamponem použijte jako běžný kondicionér. Nechte působit 5 minut a opláchněte vlažnou vodou.
Avokádový olej i proti slunečnímu záření
Avokádový olej je navíc známý tím, že chrání vlasy, vlasovou pokožku, ale i pokožku celého těla před silným slunečním zářením. Můžete si ho tedy klidně přibalit i na dovolenou. Poslouží vícenásobně!
ČTĚTE: Dá se avokádový olej použít na opalování?
A jak avokádový olej používáte vy? Napište mi do komentářů.
A co si ještě přečíst o avokádovém oleji?
- Avokádový olej na vlasy – kdy a jak vám může pomoci?
- TIP: Podívejte se, jak je avokádo super na vaši pleť i vlasy
- Avokádový olej na pleť – dobrý na strie, vrásky, lupénku i ekzém
- Avokádový olej na smažení – dá se použít?
- Avokádový olej na obličej – jak a proč ho použít?
VIDEO: Jak se vyrábí avokádový olej?
Sponzorováno
Zdroje článku a studie o avokádovém oleji
- Účinek různých avokádových olejů na metabolismus kolagenu v pokožce Autor: M J Werman
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Zkuste avokádový olej […]
perfektní články. výborné