Obsah článku
Toto sladidlo je u výrobců potravin hodně populární, ale posledních letech se také potýká s kontroverzí. Mnozí odborníci tvrdí, že aspartam je skutečně špatný pro vaše zdraví. Existují také různá tvrzení o negativních důsledcích dlouhodobé konzumace aspartamu. Dokonce i byly provedeny rozsáhlé testy aspartamu, neexistuje však studie, která říká, že aspartam je 100% špatný pro naše zdraví. Podívejme se však na aspartam z pohledu zdraví trochu blíže.
Co je tedy aspartam?
Aspartam je umělé sladidlo, které se prodává pod značkami NutraSweet a Equal. Používá se také hodně v klasických potravinách, které můžete koupit i u vás v obchodě – zejména u těch, které jsou označovány jako „dietní“ potraviny. Aspartam v potravinách nahrazuje klasický cukr.
Složky aspartamu jsou kyselina asparagová a fenylalanin. Obě jsou přirozeně se vyskytující aminokyseliny. Kyselina asparagová je produkovaná tělem a fenylalanin je esenciální aminokyselina, kterou získáte z jídla.
Když vaše tělo zpracuje aspartam, část z něj se rozkládá na metanol (methanol). Konzumace ovoce, ovocných šťáv, kvašených nápojů a některé zeleniny také obsahují nebo mají za následek produkci methanolu. Od roku 2014 byl však aspartam největším zdrojem methanolu v americké stravě. Metanol je ve velkých množstvích toxický, přesto mohou být toxické i menší množství, pokud jsou spojeny s volným metanolem (protože ty mají zvýšenou absorpci).
Volný methanol, který se konzumuje pravidelně, může být problém, protože se v těle rozkládá na formaldehyd, známý karcinogen a neurotoxin. Agentura pro potravinářské normy však uvádí, že ani u dětí, které jsou vysokými spotřebiteli aspartamu, se nedosáhlo maximální bezpečné dávky methanolu.
V jedné alternativní medicínské studii z roku 2007 (autor je MUDr. Dr. Alan Gaby), že aspartam nacházející se v komerčních produktech nebo v zahřátých nápojích může být příčinou různých záchvatů.
Povolení a schválení užívání aspatamu
Řada regulačních agentur a organizací zabývajících se zdravím hodnotila aspartam relativně příznivě. Získal například schválení od následujících organizací:
- US Food and Drug Administration (FDA)
- Organizace OSN pro výživu a zemědělství
- Světová zdravotnická organizace (World Health Organization)
- Americká kardiologická asociace
- Americká dietetická asociace
V roce 2013 dospěl Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) k závěru o přezkoumání více než 600 datových souborů a studií aspartamu. Úřad nenašel žádný důvod pro to, aby musel být aspartam z trhu odstraněn. Současně nebyly hlášeny žádné bezpečnostní problémy spojené s normálním nebo zvýšeným příjmem.
Zároveň ale mají umělá sladidla dlouhou historii kontroverze. Aspartam byl vyvinut v době, kdy FDA zakázala umělé sladidlo cyklamát (Sucaryl) a sacharin. Laboratorní testy ukázaly, že masivní dávky těchto dvou sloučenin způsobily rakovinu a jiné poruchy u laboratorních zvířat.
Zatímco aspartam je skutečně schválen FDA i EFSA, organizace pro ochranu spotřebitelů Center for Science in the Public Interest (v překladu něco jako Centrum pro vědu ve veřejném zájmu) odkazovala na četné studie (doporučujeme přečíst), které naznačují problémy tímto sladidlem, včetně studie z Harvard School of Public Health.
Produkty (potraviny) s aspartamem
Kdykoli je výrobek označen jako „bez cukru“, obvykle to znamená, že má namísto cukru umělé sladidlo. I když ne všechny výrobky neobsahující cukr obsahují aspartam, je to stále jedno z nejpopulárnějších sladidel. Je široce dostupný v řadě balených výrobků. Na to vždy pamatujte.
Některé příklady produktů obsahujících aspartam:
- dietní cola
- zmrzlina bez cukru
- ovocný džus se sníženým obsahem kalorií
- žvýkačky bez cukru
- jogurty
- sladkosti bez cukru
Použití jiných sladidel může pomoci omezit příjem aspartamu. Nicméně, pokud se chcete vyhnout aspartamu úplně, budete se muset také ujistit, že ho neobsahují potraviny, které kupujete. Čtěte proto složení výrobků. Aspartam je nejčastěji označován jako „obsahující fenylalanin“.
Aspartam a vedlejší účinky
Podle dostupných údajů je aspartam přibližně 200krát sladší než cukr. Proto je zapotřebí jen velmi malého množství, aby potraviny a nápoje s aspartamem měly sladkou chuť. Přípustný doporučený denní příjem dle FDA a EFSA:
- FDA: 50 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti
- EFSA: 40 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti
Kupříkladu Coca-Cola light obsahuje 390 mg aspartamu/1000 ml nápoje.
Fenylketonurie
Upozornění: Lidé, kteří mají onemocnění nazývanou fenylketonurie, by neměli užívat aspartam. Lidé s touto nemocí mají ve své krvi příliš mnoho fenylalaninu. Fenylalanin je esenciální aminokyselina, která se nachází v zdrojích bílkovin, jako je maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Je to také jedna ze dvou složek aspartamu. Lidé s tímto stavem nejsou schopni správně zpracovat fenylalanin. Pokud máte tento stav, aspartam je pro vás vysoce toxický.
Tardivní dyskineze
A také lidé, kteří užívají léky na léčbu schizofrenie, by se měli vyvarovat aspartamu. Tardivní dyskineze (TD) se považuje za vedlejší efekt některých schizofrenních léků. Fenylalanin v aspartamu může způsobit nekontrolované pohyby svalů TD.
A jiná onemocnění
Aktivisté proti aspartamu tvrdí, že existuje spojení mezi aspartamem a množstvím onemocnění, například:
- rakovina
- záchvaty
- bolesti hlavy
- deprese
- porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
- závratě
- přibývání na váze
- vrozené vady
- lupus
- alzheimerova choroba
- roztroušená skleróza (MS)
Pokračuje výzkum zaměřený na potvrzení nebo vyvrácení spojení mezi těmito onemocněními a aspartamem, ale v současné době stále existují nekonzistentní výsledky studií. Některé výzkumy svědčí o zvýšeném riziku, symptomech nebo zrychlení onemocnění, zatímco jiné nezaznamenají žádné negativní výsledky příjmu aspartamu.
Složky aspartamu mohou tedy potencionálně vést k řadě zdravotních problémů. Nežádoucí účinky se mohou objevit postupně, mohou být okamžité nebo to mohou být akutní reakce.
Přírodní alternativy k aspartamu
Kontrola a studie ohledně aspartamu pokračují. Dostupné důkazy nenaznačují dlouhodobé negativní účinky, ale výzkum pokračuje. Před tím, než se vrátíte zpět k cukru (který má vysoký obsah kalorií a nemá nutriční hodnotu), můžete zvážit přírodní alternativy k aspartamu. Můžete vyzkoušet slazení potravin a nápojů těmito sladidly:
Tato sladidla jsou ve skutečnosti mnohem „přirozenější“ v porovnání s umělými variantami, jako je aspartam. Ale i tak byste měli tyto alternativy stále spotřebovávat v omezeném množství. To platí vždy. Proč? Stejně jako cukr mohou přírodní alternativy k aspartamu obsahovat spoustu kalorií s malou až žádnou nutriční hodnotou.
Sponzorováno
Co říkají o aspartamu organizace?
Podívejte se na vyjádření jednotlivých organizací o aspartamu.
FDA (The Food and Drug Administration):
Vzhledem k výsledkům velkého počtu studií týkajících se bezpečnosti aspartamu, včetně pěti dříve provedených negativních chronických studií karcinogenity, plus epidemiologická studie s negativními souvislostmi mezi použitím aspartamu a výskytem nádorů a negativními nálezy u myší, FDA nemá důvod změnit svůj předchozí závěr, že aspartam je bezpečný jako sladidlo pro potraviny.
EFSA (The European Food Safety Authority):
Celkově jsme dospěli na základě všech dostupných důkazů k závěru, že neexistují žádné náznaky genotoxického nebo karcinogenního potenciálu aspartamu a že neexistuje žádný důvod k revizi dříve stanoveného ADI (Přijatelný denní příjem) pro aspartam v dávce 40 mg / kg hmotnosti.
Kritičtější pohled na aspartam
Podle několika lékařů a lidí, kteří se zajímají o alternativní medicínu, obrovské množství populace trpí vedlejšími účinky spojenými s aspartamem, ale nemají tušení, proč je léky, doplňky a bylinky nezbavují jejich symptomů. Všichni jsme možná hodně náchylní k dlouhodobému poškození způsobenému excitačními aminokyselinami, fenylalaninem, methanolem. Nežádoucí účinky a vedlejší účinky aspartamu mohou tedy potenciálně být:
1. U očí
- slepota v jednom nebo obou očích
- snížená kvalita zraku a / nebo jiné problémy s očima, jako jsou: rozmazání, záblesky, tunelové vidění, snížená kvalita nočního vidění
- bolesti v jednom nebo obou očích
- snížené slzení, suché oči
- potíže s kontaktními čočkami
2. U uší
- tinnitus – zvonění nebo bzučení
- netolerance hluku
- výrazné sluchové postižení
3. Neurologické problémy
- epileptické záchvaty
- bolesti hlavy, migrény (některé závažné)
- závratě, nestabilitě, případně obojí
- zmatenost, ztráta paměti
- těžká ospalost a klasická ospalost
- parestézie nebo znecitlivění končetin
- problémy s řečí
- závažná hyperaktivita a nepokojné nohy
- atypická obličejová bolest
- závažné třesy
4. Psychologické / psychiatrické problémy
- těžké deprese
- podrážděnost
- agrese
- úzkost
- změny osobnosti
- nespavost
- různé fobie
5. Problémy na hrudi
- palpitace, tachykardie
- dušnost
- vysoký krevní tlak
6. Gastrointestinální potíže
- nevolnost
- průjem, někdy s krví ve stolici
- bolest břicha
- bolest při polykání
7. Problémy na pokožce a alergie
- svědění bez vyrážky a zjevné příčiny
- reakce na rtech a ústech
- kopřivka
- zhoršených respiračních alergií, jako je astma
8. Endokrinní a metabolické
- ztráta kontroly nad diabetem, zhoršení diabetu
- menstruační změny
- výrazné zhubnutí nebo ztráta vlasů
- ztráta hmotnosti
- postupné zesílení hmotnosti
- zhoršená hladina cukru v krvi (hypoglykemie)
- závažné PMS
9. Jiné problémy
- frekvence vylučování a pálení při močení
- nadměrná žízeň, zadržování tekutin, otoky nohou a nadýmání
- zvýšená náchylnost k infekci v těle
10. Kritické problémy
Další příznaky toxicity Aspartamu zahrnují nejkritičtější příznaky ze všech:
- nevratné poškození mozku
- vrozené vady, včetně mentální retardace
- peptické vředy
- závislost na aspartamu a zvýšená touha po sladkostech
- hyperaktivita u dětí
- těžké deprese
- agresivní chování
- sebevražedné sklony
Aspartam může vyvolat, napodobit nebo způsobit následující nemoci:
- Syndrom chronické únavy
- Epstein-Barr
- Post-Polio syndrom
- Lymskou boreliózu
- Gravesovo onemocnění
- Meniérová nemoc
- Alzheimerova choroba
- Epilepsie
- Roztroušená skleróza
- Hypotyreóza
- Fibromyalgie
- Lupus
- non-Hodgkins lymfom
- Porucha pozornosti
Nejsou to alergie nebo citlivost, ale onemocnění a syndromy onemocnění. Otrava aspartamu je běžně špatně diagnostikována, protože příznaky vysvětlují příznaky dalších chorob.
Aspartam mění poměr aminokyselin v krvi, blokuje nebo snižuje hladiny serotoninu, tyrosinu, dopaminu, norepinefrinu a adrenalinu. Proto je typické, že symptomy aspartamu nelze detekovat v laboratorních testech a na rentgenu. Diagnostikované zmíněné nemoci mohou být ve skutečnosti toxické zátěže v důsledku otravy aspartamem. Lékař nemůže najít příčinu choroby? A není na vinně vaše strava, vaše životní prostředí nebo obojí?
Detoxikace od aspartamu – je možná?
Aspartam je společným jmenovatelem více než 92 různých zdravotních symptomů, které jsou něco jako „moderní nemoci“. Taková detoxikace od aspartamu demonstruje někdy ten nejúčinnější způsob, jak zvrátit příznaky onemocnění. Jde samozřejmě o odstranění základní příčiny – aspartamu.
Začněte s detoxikací svého těla ze všech zbytkových chemických toxinů z aspartamu. Vyzkoušejte tuto detoxikaci a do 30 dnů mohou příznaky zcela zmizet nebo můžete zaznamenat výrazné zlepšení.
10 kroků pro aspartamovou detoxikaci
- Odstraňte z jídelníčku všechny „cukr free“ produkty – ty bez cukru a s aspartamem.
- Naučte se „číst“ vaše tělo. Začněte zaznamenávat jakékoli zdravotní změny.
- Čtěte složení potravin, které jíte. Vyvarujte se všech potravin, kde najdete aspartam.
- Můžete si zkusit udělat analýzu vlasů.
- Buďte šťastní sami se sebou.
- Obnovte vyčerpané živiny v těle. Jezte zdravě.
- Cvičte a dobře odpočívejte.
- Konzumujte 60-75% syrových (raw) potravin v každém jídle.
- Pijte vodu, vodu, vodu.
- Snažte se nestresovat. Berte život takový, jaký je.
A pár slov na závěr
Veřejné obavy a diskuze ohledně aspartamu zůstávají zajímavé i dnes. Vědecký výzkum neprokázal žádné důkazy o škodlivosti, což vedlo k přijetí aspartamu při každodenním užívání. Kvůli jeho těžké kritice mnoho lidí podniklo kroky k tomu, aby se vyhnuly aspartamu, či obecně umělým sladidlům. Pamatujte, že je to vždy o množství. Co se týče aspartamu, nejlepší sázka – jako s cukrem a jinými sladidly – je na konzumaci v omezeném množství. Pokud ho budete přijímat málo, nic vám nehrozí. Pokud to však budete s aspartamem dlouhodobě přehánět, mohou se objevit některé negativní dopady na vaše zdraví.
A co vy? Jak na aspartam a obecně na umělá sladidla nahlížíte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si o sladidlech ještě přečíst?
- Čekankový sirup a zdraví – jaké má toto sladidlo účinky?
- Sladidlo Erythritol (E968) – jeho účinky a vliv na zdraví
VIDEO: Pozor na aspartam a další umělá sladidla
VIDEO: ASPARTAM – horká pravda o tomto toxickém sladidle
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články