Sponzorováno

Ashermanův syndrom (děložní synechie, srůsty či adheze) – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (21)

Pacientky s Ashermanovým syndromem mají velký problém otěhotnět.

Pacientky s Ashermanovým syndromem mají velký problém otěhotnět.

Ashermanův syndrom je neobvyklá, gynekologická porucha charakterizovaná změnami v menstruačním cyklu.

Ashermanův syndrom jsou v podstatě jizvy (srůsty) dělohy. Tyto jizvy (srůsty) způsobují u žen méně častá menstruační období nebo někdy dokonce vůbec žádná menstruační období. A téměř u všech žen, které jsou tímto syndromem postiženy, způsobuje neplodnost.

Ashermanův syndrom má tedy za následek zmenšení objemu děložní dutiny, v těžkých případech až její vymizení (spíše výjimečně).

Příčiny – co způsobuje Ashermanův syndrom?

Nejčastěji se vyvíjí po běžné drobné operaci nazývané dilatace a kyretáž, v níž je výstelka dělohy jemně oškrábána nástrojem podobným lžíci nazývaným kyreta. Existuje celá řada důvodů, proč byste mohli podstoupit dilataci a kyretáž, často se dělá třeba po potratu – když potratíte, ale embryo zůstane uvnitř těla.

Ashermanova choroba se může také rozvinout po císařském řezu nebo myomektomii (operaci k odstranění děložních fibroidů) nebo pánevní infekci, jako jsou třeba chlamydie.

Sporadický zánět děložní sliznice (endometrióza) může být také příčinou Ashermanova syndromu.

Srůsty mohou vzniknout také následkem zavedeného nitroděložního tělíska, ozařování v oblasti pánve či genitální tuberkulózy, tyto případy jsou ale hodně vzácné.

Sponzorováno

Ashermanův syndrom a jeho příznaky

Většina pacientek s Ashermanovým syndromem přijde k lékaři s velmi řídkými nebo nepřítomnými menstruačními cykly. V několika mlo případech může být menstruační cyklus normální. V některých případech může postižená žena zaznamenat přerušený menstruační výtok krve se značnou bolestí.

To může nastat v důsledku zablokování děložního hrdla (krku dělohy) adhezí. Opakované potraty a / nebo neplodnost mohou být také známky tohoto syndromu.

Diagnóza

Pokud není lékař opatrný, může být diagnóza Ashermanova syndromu zbytečně přehlédnuta. Při podezření na Ashermanův syndrom lze diagnózu potvrdit speciálním rentgenovým vyšetřením dělohy (hysterosalpingografie).

Zlatý standard pro diagnózu používá hysteroskop, který zobrazuje vnitřek dělohy přímo. Lékař se tedy podívá na vlastní oči.

Léčba Ashermanova syndromu

Srůsty se dají odstranit. Zvolená metoda záleží na lékaři. Srůsty v děloze musí být odstraněny pomocí chirurgického zákroku. Chirurgické řešení se řeší častěji, než řešení pomocí laseru, který může způsobit poškození teplem a další zjizvení. Hysteroskopie se provádí pomocí velmi jemných nástrojů. Je to jemná práce a musí být provedena velmi šetrně.

Ashermanův syndrom a ultrazvuk

Ultrazvuk tohoto syndromu.

Ultrazvuk tohoto syndromu.

Ashermanův syndrom a prognóza

Sponzorováno

Někdy se srůsty mohou opakovaně vracet.

Co si dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva