Obsah článku
Co je arteriogram?
Arteriogram je postup, který vytváří obraz vašich tepen. Během zákroku Váš lékař použije nějaký kontrastní materiál nebo barvivo a rentgenové paprsky k pozorování průtoku krve tepnami – také zaznamenává případné blokády.
Angiografie je radiologické vyšetření (rentgenové), při kterém se znázorňují cévy po předchozím vstříknutí kontrastní látky a následném snímkování.
Tento postup, známý také jako angiogram, lze provést na mnoha různých částech těla. Pojmy „arteriogram“ a „angiogram“ (a související „arteriografie“ a „angiografie“) nejsou specifické pro určitou část těla. Tyto termíny jednoduše odkazují na konkrétní metodu pozorování tepen.
Slova před pojmem „arteriogram“ vám umožní zjistit, která část těla bude testována. Například aortální arteriogram pozoruje průtok krve aortou, což je hlavní tepna ve vašem těle.
Typy arteriogramů
Jak již bylo řečeno, arteriogram jako takový může být použit v mnoha oblastech těla. Mezi nejběžnější typy patří:
- aortální angiografie (aorta)
- mozková angiografie (mozek)
- koronární angiografie (srdce)
- arteriografie končetin (končetiny: paže, nohy, ruce)
- fluoresceinová angiografie (části oka: sítnice a cévnatka)
- plicní angiografie (plíce)
- renální angiografie (ledviny)
Angiografie je tedy název pro vyšetření cév s užitím kontrastní látky.
Příprava
Příprava závisí na části těla. Existují určité věci, které byste měli dělat bez ohledu na typ arteriogramu, který podstoupíte.
Zaprvé je důležité informovat svého lékaře o tom, jaké léky a doplňky užíváte. Možná budete muset přestat užívat léky, které ovlivňují srážení krve, jako jsou aspirin nebo léky na ředění krve. Před zákrokem byste také měli přestat kouřit.
Informujte svého lékaře o všech známých alergiích na léky, jód nebo kontrastní materiál. Měli byste také informovat svého lékaře, zda máte v anamnéze problémy se srážením krve. Pokud jste těhotná, informujte svého lékaře.
Lékař vám dá jistě vědět, zda můžete před testem jíst nebo pít. To, zda máte přijít nalačno, závisí na typu prováděného arteriogramu.
Sponzorováno
Jak se provádí arteriogram?
Podrobnosti o postupu opět závisí na příslušné části těla. Například během cerebrálního angiogramu bude vaše hlava fixována na místě, aby se během operace vytvořil jasný obraz. Obecný postup je však v některých ohledech podobný. Před zákrokem Vám může lékař podat sedativum. Během procedury budete sedět, nebo si můžete lehnout. Váš lékař vloží katétr do tepny, obvykle do nohy. Pak tento katétr provede cévami, aby dosáhl té správné oblasti. Pak bude do katétru vstříknut kontrastní materiál a toto barvivo bude proudit do okolních tepen.
Váš lékař bude pomocí rentgenových snímků sledovat cestu barviva přes tepny. To pomáhá odhalit případné blokády. Procedura může také odhalit arteriální poškození nebo zúžení.
Katétr se bude nacházet v blízkosti místa, kde by mohlo dojít k zablokování, takže váš lékař může použít katétr k vyřešení tohoto problému během zákroku. Váš lékař může také například podat lék prostřednictvím katétru k vyřešení krevní sraženiny.
Možné výsledky
Arteriogram může pomoci lékařům zjistit různé stavy a abnormality. Tak například:
- aneuryzma (výduť, rozšíření cévy, tepny)
- ucpání cévy
- krvácení
- zánět
- zúžení krevních cév
- trombóza
- nádor
Lékař pak tyto výsledky využije, aby vám pomohl zjistit, jak nejlépe léčit váš konkrétní stav.
Možná rizika
Obecná rizika arteriogramu jsou:
- bolest
- krvácení
- infekce v místě, kde byl zaveden katétr
- krevní sraženiny
- poškození cév
Další rizika zahrnují alergickou reakci na barvivo nebo poškození ledvin z použitého barviva.
Specifické typy arteriogramů mohou nést další rizika. Vzácně koronární arteriografie může vést k nízkému krevnímu tlaku, mrtvici nebo infarktu. Podle odborné knihy Comprehensive coronary care se závažné komplikace z koronární angiografie vyskytují v 1 z 500 až v 1 z 1000 případů.
Co očekávat po zákroku
Poté, co lékař vyjme katétr, bude na místo zavedení aplikován tlak. V závislosti na umístění místa zavedení a typu arteriogramu budete možná muset ležet v klidu na zádech nebo mít určitou část těla v klidu ještě několik hodin po zákroku.
Lékař vám pak také dá specifické pokyny týkající se fyzické aktivity a péče o rány. Obecně byste se měli vyhnout namáhavé fyzické aktivitě po dobu až jednoho týdne. Obvaz by měl být ponechán na místě zákroku přibližně dva dny.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s tímto zákrokem? Budeme rádi za komentáře.
A dále si přečtěte
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vyšetřovací metody, Žilní systém
Přečtěte si také naše další články