Sponzorováno

Arrowroot (Maranta třtinovitá) – co je to a jaké má účinky? 4.31/5 (16)

Arrowroot (Maranta třtinovitá) - co je to a jaké má účinky?Arrowroot (Maranta arundinacea, Maranta třtinovitá) je tropická hlíza pocházející z Indonésie, častá je i v Jižní Americe. Maranta je v tropech důležitou potravou. Kořeny (oddenky) jsou u nás známé pod názvem arrowroot. Obvykle se totiž kořeny zpracovávají na prášek, nazývaný také kořenová mouka. Prášek se extrahuje z rostlinného podzemku.

Tento kořen (hlíza) se většinou používá v kuchyni, dobře funguje i ve sladkých i slaných jídlech. A může mít také pozitivní vlastnosti na naše zdraví. A právě o tom bude dnešní článek.

Kromě toho, že má vysoký obsah bílkovin a několik živin, je kořen velmi snadno stravitelný, takže je ideální pro děti a starší dospělé, kteří mohou potřebovat jemnější jídlo.

Tento článek se zaměřuje na přehled živin, výhod a použití arrowrootu.

Arrowroot a jeho nutriční profil

Arrowroot je škrobová kořenová zelenina podobná manioku, sladkým bramborám a taru.

Stejně jako jiná škrobová zelenina, má i arrowroot vysoký obsah sacharidů, ale nabízí k tomu také různé živiny. 1 šálek (120 g) porce nakrájeného syrového kořene obsahuje následující živiny:

  • Kalorie: 78
  • Sacharidy: 16 gramů
  • Vláknina: 2 gramy
  • Protein: 5 gramů
  • Tuk: 0 gramů
  • Kyselina listová: 102% denní hodnoty (DV)
  • Fosfor: 17% DDD (doporučená denní dávka)
  • Železo: 15% DDD
  • Draslík: 11% DDD

Arrowroot má vyšší obsah bílkovin než jiné hlízy, obsahuje 5 gramů na 1 šálek (120 gramů) ve srovnání s 2,3 gramy ve stejném množství s jinými hlízami.

Navíc poskytuje více než 100% DDD pro folát (vitamín B9), který je nezbytný pro správný vývoj plodu během těhotenství (tedy během tvorby DNA). Nízké hladiny tohoto vitaminu jsou spojeny se zvýšeným rizikem vrozených vad a chronických onemocnění.

Arrowroot navíc nabízí značné množství fosforu, železa a draslíku.

Možné zdravotní výhody arrowroot

Historicky byl arrowroot používán pro své léčivé vlastnosti. Většina jeho potenciálních zdravotních přínosů souvisí s obsahem živin a obecně s jeho složením.

Může pomoci při hubnutí

Arrowroot prášek obsahuje 32% rezistentního škrobu, který vaše tělo nemůže strávit. Při smíchání s vodou vytváří viskózní gel a chová se jako rozpustná vláknina ve střevě. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny a škrobu zpomalují vaši rychlost trávení, což prodlužuje pocit sytosti. To pak může regulovat vaši chuť k jídlu a vést k hubnutí. Je to tak, proběhlo na toto téma již nespočet studií.

Ve studii s 20 dospělými, kteří užívali doplňky obsahující 48 gramů rezistentního škrobu, došlo během následujících 24 hodin k signifikantně nižšímu příjmu kalorií ve srovnání s kontrolní skupinou.

A i obsah bílkovin Arrowrootu může také pomoci pocitům plnosti.

Může bojovat s průjmem

Arrowroot může pomoci při léčbě průjmu, a to zpevněním stolice a tím, že vám pomůže rehydratovat se. Takto se používal i u domorodého obyvatelstva v Jižní Americe. Těžký průjem může vést ke ztrátě tekutin, dehydrataci a dokonce k smrti – zejména u zranitelných skupin obyvatelstva, jako jsou děti a starší lidé.

V měsíční studii u 11 lidí s průjmem, kteří užili 2 čajové lžičky (10 mg) práškového kořene 3x denně, došlo k menšímu průjmu a bolesti břicha. Může být odpovědný vysoký obsah škrobu v Arrowroot, protože ten pomáhá zvyšovat konzistenci a velikost stolice. To zase snižuje frekvenci vašeho vyprazdňování.

Může také pomoci vašemu tělu rehydratovat, aby nahradilo s průjmem související ztrátu tekutin. Stále je však v tomto směru zapotřebí dalšího výzkumu.

Sponzorováno

Podporuje váš imunitní systém

Obsah škrobu v Arrowrootu může stimulovat váš imunitní systém. Ve skutečnosti je tato hlíza potenciálním zdrojem prebiotik, což je druh vlákniny, které živí vaše střevní bakterie.

Prospěšné střevní bakterie mohou posílit vaše imunitní zdraví, protože produkují více vitamínů a absorbují klíčové minerály, které váš imunitní systém potřebuje, aby správně fungoval. Navíc mohou dokonce ovlivnit to, jak vaše tělo reaguje na mnoho nemocí.

Jedna 14 denní studie na krysách krmených práškem z arrowroot měla za následek výrazně zvýšené hladiny imunoglobulinů G, A a M v krvi, což jsou různé protilátky, které vás chrání před škodlivými mikroorganismy.

Studie ve zkumavkách odhalily podobné výsledky. Je ale nutný další výzkum na lidech.

Vhodný i při bezlepkové dietě

Stejně jako většina hlíz je kořen arrowroot přirozeně bezlepkový. Jeho prášek lze použít jako náhražku pšeničné mouky. Ti, kteří mají celiakii – běžnou zažívací poruchu, při které lepek dělá problémy ve vašem střevě – se jí musí úplně vyhnout. Zrna, jako ječmen, pšenice a žito, jakož i produkty z nich, totiž obsahují lepek. Je zajímavé, že škrob v arrowroot je vhodný i pro bezlepkové produkty, protože pomáhá zlepšit jejich strukturu a chuť.

Arrowroot obsahuje hodně vitamínu B

Arrowroot je nabitý vitaminy B, zejména riboflavinem a niacinem. Niacin (vitamín B3) je již obecně známý svou schopností zvyšovat hladinu HDL cholesterolu neboli „dobrého“ cholesterolu a snižovat riziko kardiovaskulárních chorob. Nedostatek niacinu vede k nemoci zvané pelagra – onemocnění charakterizovanému průjmem, demencí, dermatitidou a dokonce je zde riziko smrti.

Arrowroot má také folát (338 mikrogramů na 100 g surového hlízy), který pomáhá při tvorbě červených krvinek. Kyselina listová je také nezbytná pro prevenci anémie a k dělení a růstu buněk. Je také důležitý pro vývoj plodu a pro prevenci defektů nervové trubice u kojenců.

Léčí atletickou nohu

Atletická noha je relativně běžná kožní infekce nohou způsobená houbou. K léčbě této infekce můžete použít prášek arrowroot, který se aplikuje přímo na postiženou oblast. Prášek má schopnost absorbovat vlhkost a pot, což ztěžuje růstu a šíření houby.

Zdraví ústní dutiny

Arrowroot je populární a i tradiční lék na zanícené, bolestivé dásně, a obecně na boláky v ústech. Díky protizánětlivým vlastnostem pomáhá uklidňovat. Vypláchněte si pusu důkladně tímto práškem, který je rozmíchaný ve vodě.

Arrowroot a jeho použití

Nejčastěji se arrowroot konzumuje jako prášek.

Používá se často jako zahušťovací prostředek pro omáčky, pudinky a želé a také jako přísada do pečiva, jako jsou sušenky a dorty. Kromě toho je oblíbenou náhradou pšeničné mouky v receptech bez lepku.

Dokonce se může použít i při kosmetických aplikacích, to kvůli jeho údajné schopnosti absorbovat olej (i když toto není úplně podloženo vědeckými důkazy). Mezi další populární použití patří:

  • Suchý šampon. Masírujte kořenový prášek do pokožky hlavy a osvěžte pokožku i vlasy jen tak, bez vody.
  • Složka deodorantu. Smíchejte stejné díly prášku arrowroot, kokosového oleje a jedlé sody – dostanete super domácí deodorant.
  • Jako náhrada dětského prášku. Tento prášek absorbuje vlhkost a zvyšuje hladkost pokožky.
  • Přírodní domácí líčení. Smíchejte prášek arrowroot s 1) skořicí a muškátovým oříškem, abyste vytvořili prášek v přirozené barvě na obličej, 2) nebo kakaový prášek pro bronzovou barvu.

Jak dále používat prášek Arrowroot?

  • Arrowroot je snadné začlenit do vaší stravy. Do koktejlů, džusů nebo smoothies přidejte trochu prášku arrowroot a vypijte.
  • Přidá živiny do těsta (koláče, chleby a podobně). Pokud se používá jako alternativa kukuřičného škrobu, přidejte ke konci receptu prášek arrowroot.
  • Smíchejte lžičku prášku z arrowroot ve vodě nebo mléce a poté přidejte do omáček, polévek nebo kari omáček, aby se zahustily.

Sponzorováno

A jak používáte prášek z arrowroot vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva