Obsah článku
V Česku běžně rostoucí keř, obsypaný černými bobulkami působí spíše okrasně, než užitkově. A přitom se jedná o bombu pro zdraví. Možná vám roste i pod okny, nebo v blízkém parku a vy ani nevíte, jaká je to zdravá pochoutka. Je nabitá množstvím vitamínů, minerálních látek a obsahuje i barvivo, které působí jako prevence před rakovinou.
Arónie se pěstuje hlavně v Rusku
I když domovem aronie jsou hlavně severněji položené země a Rusko, její původ sahá do Severní Ameriky. Běžně ji však můžeme najít i v našich zeměpisných šířkách. Je to keř, který dorůstá až do výšky dvou metrů a má černé bobulovité plody, které jsou seskupeny v hroznech podobně jako plody bezu černého. Někteří, zejména ti dříve narození, ji znají také pod názvem jeřabina černá.
Obsahuje i bílkoviny a vlákninu
Plody aronie jsou bohaté na mnohé výživné látky. Obsahují:
- bílkoviny – 1,4 g./100g. – 5,3 g./100g.,
- minerální látky : draslík, hořčík, vápník, zinek, jód, železo, sodík, či mangan,
- vitamíny: A, C, E, K,
- foláty – sloučeniny kyseliny listové,
- barvivo anthocyanin – bojuje proti rakovině.
Jak s arónií naložit?
Plody aronie dozrávají v druhé polovině srpna. Dají se posbírat a konzumovat čerstvé, mají však poměrně trpkou až nakyslou chuť a proto je vhodné kombinovat je s jinými, sladšími plody, například hruškami či jahodami. Kromě toho si z aronie můžete připravit čaj, zavařovat ji zda použít jako barvivo při zavařování jiných druhů ovoce, například jablek, hrušek. Tato kombinace je u mnoha velmi oblíbená. Dají se z ní také vyrobit chutné džemy, likéry a můžete si ji i usušit.
Sponzorováno
Kdy aronie pomáhá?
Plody aronie pomáhají při:
- poruchách štítné žlázy,
- snižování vysokého krevního tlaku,
- snižování nitroočního tlaku,
- zlepšuje pružnost cév,
- vhodná při křečových žilách,
- zlepšuje vylučování žluči,
- pomáhá při revmatismu,
- detoxikuje organismus,
- podporuje funkce jater a ledvin.
Jeřabina černá dozrává až koncem léta, ale sama neopadává. V zimě slouží jako potrava pro ptactvo. To, že je zralá poznáte podle toho, že po potáhnutí bobulek se snadno oddělí a není problém při jejich trhání. Už po slabém tahu se sami uvolní. Plody, které jsou nabité flavonoidy a antioxidanty, mají černou barvu, což je způsobeno právě zmíněným barvivem anthocyanin. Toto barvivo zajišťuje nejen barvu plodu, čímž chrání jeho obsah před slunečním zářením, ale bylo dokonce zjištěno, že má schopnost působit preventivně proti rakovině.
Víno z aronie je úžasné
Pokud patříte ke vinařům, kteří mají rádi ovocné chutě vín, vyzkoušejte víno z aronie. Dělá se v různých kombinacích, skvěle chutná například ve variaci s černým rybízem, protože se chuťově bravurně doplňují. A takové víno je navíc nejen chutné, ale i nesmírně zdravé. Kromě toho se v potravinářství využívá například i na barvení ochucených jogurtů, protože její barvivo je opravdu silné.
Recept na víno z aronie:
• 450 g cukru
• asi 2 kg aronie
• kvasinkovou kulturu
• trošku živné soli
Postup: Plody umeleme, vylisujeme a necháme odkalit. Přidáme cukr (450 g na litr), zákys čisté kvasinkové kultury a 0,16 živné soli. Necháme kvasit při teplotě 20 stupňů. Pokud je třeba, podle chuti dosladíme.
VIDEO: Arónie a zdraví
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články