Sponzorováno

Arašídové máslo a arašídy pro děti děti a kojence? Toto byste měli vědět 4.71/5 (7)

Výtah ze článku o arašídovém másle pro děti a kojence

  • Rodiče by měli mít povědomí o tom, jak bezpečně zavést arašídové produkty u kojenců a batolat.
  • Některé děti, včetně dětí s těžkým ekzémem a alergií na vejce, jsou vystaveny většímu riziku vzniku alergie na ořechy.
  • Někteří rodiče ředí arašídové máslo ve vodě, aby se vyhnuli riziku udušení kvůli pevné povaze arašídového másla.

Co sledovat při prvním nabídnutí arašídového výrobku malým dětem?

Co sledovat při prvním nabídnutí arašídového výrobku malým dětem?

Zavádění arašídových produktů u kojenců, třeba v podobě arašídového másla, je stále běžnější, protože studie prokázaly pozitivní účinky včasného zavedení těchto potravin – vede to ke snížení rizika vzniku alergie na arašídy. Také přemýšlíte o tom, že dáte svému dítěti arašídy? Měli byste mít na paměti několik věcí.

Zpráva v magazínu Canadian Medical Association Journal nastínila, co by rodiče měli vědět o zavádění arašídů do stravy kojenců, aby se snížilo riziko vzniku alergie na arašídy.

A my se v tomto článku budeme tomuto tématu věnovat.

Věnujte pozornost alergii na ekzémy a vejce u děí

Studie prokázaly, že u dětí s těžkým ekzémem je větší pravděpodobnost alergie na arašídy. Rodiče dětí s těžkým ekzémem, alergií na vejce, nebo s obojím, by měli navštívit odborníka, aby se poradili o tom, jak bezpečně vystavit dítě arašídovým výrobkům.

Proč? Studie z roku 2015 zjistila, že u dětí s vysokým rizikem alergie na arašídy, které byly arašídům zavedeny dříve, došlo ke sníženému riziku rozvoje alergie. Studie tak významně změnila pohled na to, kdy a jak jsou, a jak by měly být, arašídy zavedeny do stravy malých dětí.

Poznejte riziko u vašeho dítěte

Obecně studie popisuje tři rizikové skupiny:

Sponzorováno

  1. kojenci se známou alergií na vejce nebo závažným ekzémem – nebo obojím
  2. kojenci s mírným nebo středně závažným ekzémem
  3. kojenci bez známé alergie na vejce nebo bez ekzému

Kojenci s vysokým rizikem rozvoje alergie na arašídy jsou ti, kteří mají známou alergii na vejce nebo nějaký závažný ekzém. Alergolog může provést kožní test nebo pediatr může udělat krevní testy, aby zkontroloval, zda není prokázána alergie na arašídy. U dětí s těžkým ekzémem, alergií na vejce nebo s obojím, které byly diagnostikovány na základě testování, by rodiče měli zavést arašídové produkty pod dohledem v ordinaci svého lékaře. Jakmile je to takto zavedeno kojencům s nejvyšším rizikem, doporučuje se udržovat arašídy ve stravě po dobu asi 6 až 7 gramů týdně podávané během tří nebo více krmení týdně.

Děti s mírným nebo středně závažným ekzémem mohou začít s arašídovými produkty asi v 6 měsících věku.

U dětí s nízkým nebo žádným rizikem může být arašídové máslo nebo jiné arašídové výrobky zavedeny u většiny dětí mezi 4 a 6 měsíci věku.

Zpráva také podrobně popisuje specifika porcí a doporučení krmení různých arašídových produktů, jako je pyré z arašídového másla, naředěné arašídové máslo a arašídová mouka.

Buďte si vědomi nebezpečí udušení

Dávat dítěti lízat arašídové máslo není jedinou možností při zavádění arašídových produktů.

Abyste zabránili nebezpečí udušení dětí, zamíchejte úplně rozmělněné (ne s kousky arašídů) arašídové máslo s trochou vody nebo toto máslo přimíchejte do jiných potravin a různých pyré. Někteří rodiče ředí arašídové máslo ve vodě, aby se vyhnuli riziku udušení kvůli pevné povaze arašídového másla.

Buďte ostražití

Pokud je vaše dítě ohroženo nízkým nebo žádným rizikem (dle výše uvedené metodiky) a doma arašídy zavádíte, buďte i tak opatrní. Měli byste dohlížet na dítě po dobu dvou hodin po jídle, abyste hlídali příznaky alergie. Mezi příznaky patří rýma, zarudnutí nebo otok očí, úst nebo obličeje, a podráždění v oblasti krku. Tyto příznaky u dítěte pozorujte. Při zavádění arašídových produktů se také ujistěte, že dítě nemá nachlazení ani jiné nemoci.

Snažte se také o to, aby vám, nebo vašemu dítěti, zážitek ze zavádění arašídů do stravy nezpůsobil úzkost. Neměl by to být úzkostný zážitek, zejména pokud není důvod se reakcí obávat.

Doporučení: Vždy je rozumné začít s menším množstvím, třeba s malým množstvím arašídového másla na špičce lžíce, a počkat několik minut. Pak postupně množství přidávat.

Sponzorováno

A jak jste zaváděli rizikové potraviny u vašich dětí? Řešili jste to nějak více, nebo jste jim je prostě dali? Budeme moc rádi za vaše komentáře pod článkem.

A co si ještě o arašídech přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva