Obsah článku
Pyl na zdraví?
Zaměřme se nyní na pyl, který se jako léčivo využívá po celém světě, avšak stále je například v porovnání s medem či včelí mateří kašičkou v pozadí. Pyl odborníci považují za jednu z nejvýživnějších potravin, mimo jiné obsahuje například až 40% bílkovin. Včely si pyl zachycený na svém těle stírají během letu hřebínky na nožičkách a tak se z něj vytvoří větší granule.
Vědci nedokázali identifikovat všechny látky, které tyto pylové granule obsahují, a tak je ani neumí synteticky vyrobit. Přesné složení tohoto pylového produktu je stále záhadou, avšak jeho příznivé účinky na zdraví jsou prověřeny. A na to, aby se nasbírala jedna čajová lžička pylu musí jedna včela pracovat osm hodin denně celý měsíc. V jedné takové čajové lžičce je asi dva a půl bilionu pylových zrníček.
Na co je pyl dobrý?
Pyl zklidňuje pleť, dokáže zmírnit mnohé alergie, díky bohatému obsahu různých živin je bohatým zdrojem energie, má i antibiotické účinky, pomáhá posilovat imunitu, podporuje činnost srdce a cév díky obsahu antioxidantu rutinu, pomáhá i při anémii, problémech se spánkem, při onemocněních jater, depresích, příznivě ovlivňuje činnost dýchacího systému …
Pokud chcete začít užívat pyl, dělejte to podle doporučení odborníků opatrně a postupně, mohl by totiž vyvolat i alergickou reakci. Během prvního týdne můžete dávku postupně zvyšovat. Zpočátku stačí jedna-dvě granule, které si můžete přidat do jídla, nikdy však ne do horkého, teplo totiž ničí užitečné enzymy, které pyl obsahuje.
Nezapomeňte na vhodné uskladnění – v lednici nebo mrazničce, ale ve vzduchotěsné nádobce, pyl totiž snadno absorbuje vlhkost.
Propolis
Na bolesti hlavy, uší, na bradavice, žaludeční potíže, přes paradentózu, omrzliny až po revma a žlučníkové kameny doporučují včelaři užívat propolis. Je to natrávený pyl. Včela při úpravě pylu na krmení plodu musí pylová zrnka rozdrobit, odstranit tvrdý nestravitelný obal obsahující pryskyřičné látky. Tyto složky pylu vyvrhne formou kapiček propolisu.
Nemá stálé chemické složení, skládá se z 50% pryskyřic a balzámů, 30% vosku, 10% éterických olejů, 5% pylu, flavonoidů, organických kyselin, vitamínů, aldehydů a stopových prvků železa, vápníku, sodíku, vanadu, či hořčíku. Užívá se jako tinktura nebo přímo. Může však vyvolat alergii, proto léčbu propolisem je třeba prodiskutovat s lékařem.
Obvyklá dávka je jedna kávová lžička dva až čtyřikrát denně půl hodiny před jídlem. Doba užívání jsou v průměru dva až tři týdny, maximálně však šest týdnů.
Sponzorováno
Mateří kašička
Léčivá je i mateří kašička. Vzniká tak, že z pylových zrnek včela získává aminokyseliny, tuky, vitamíny, cukry. Tyto látky se jí Hemolymfa dopraví ze zadečku do hlavy, kde jsou v hltanových žlázách zakomponované do bílého, kašovitého výměšku – mateří kašičky. Dělnice ní krmí larvy během jejich vývoje a královnu po celý život. Její složení není zcela probádané, kromě základních stavebních prvků obsahuje i hormony a mnoho zatím neznámých látek.
Včelaři doporučují užívat 200 až 500mg denně před jídlem. Nechá se rozplynout pod jazykem a pak se polkne. Doba užívání by neměla překročit dvacet dní. Přestože jsou alergie na mateřskou kašičku vzácné, nedoporučuje se podávat dětem a při onkologických onemocněních. Léčbu je třeba prodiskutovat s lékařem. Kašička ovlivňuje složení krve, zlepšuje srdeční činnost, usínání, trávení, využití vápníku, výživu kloubů, činnost jater, léčí akné žen a má mnoho dalších účinků.
Včelí vosk
Přestože se většinou využívá pro kosmetické účely a výrobu svíček, má i léčivé účinky. Při žvýkání vosku s medem se zlepšuje paradentóza, léčí se afty v ústní dutině, pomáhá při zánětech jazyka a zánětech horních cest dýchacích.
Léčba včelím žihadlem
Při představě, že nás ušťkne včela, většina z nás nepociťuje právě příjemné pocity. Ti, kteří bodnutí včelím žihadlem zažili vědí, že to je velmi nepříjemné, pro některé lidi dokonce život ohrožující. Ale věděli jste, že včelí žihadlo může být i léčivé?
Přírodní prostředky proti pocení
Léčba včelím žihadlem přitom není žádnou novinkou v oblasti alternativní medicíny, jde o metodu známou již asi tři tisíce let. Léčba včelím žihadlem a jinými včelími produkty se odborně nazývá apiterapia. Zatímco včelí produkty jako propolis, med a včelí kašička jsou pro nás přijatelné a o jejich léčebných účincích ví snad každý, včelí žihadlo až takovým známým lékem není.
Jako léčba žihadlem vypadá?
Ptáte se, jak taková léčba včelím žihadlem vlastně vypadá? Zjednodušeně lze říci, že pod lékařským dozorem vás propícháme včely (speciálně chováni pro lékařské účely) na různých místech těla. Lékař vlastně přikládá včely na tělo člověka a dbá na to, aby včela pustila žihadlo.
Přesný počet včel, které je potřebné k léčbě použít, závisí na konkrétním pacientovi a jeho stavu. Žihadlo nějaký čas zůstává v těle pacienta, nevytahuje se hned. Obzvláště populární je léčba včelími žihadly v Číně, kde jsou celkově oblíbené různé alternativní metody léčby. Včelí žihadlo obsahuje jed, který má léčebné účinky a pomáhá zvláště při onemocněních kloubů a kostí, léčbu si pochvalují pacienti s artritidou či revma.
Výhody a nevýhody léčby včelím žihadlem
Léčba žihadly má několik výhod. Je to přírodní způsob léčení, který nemá vedlejší účinky jako různé běžné léky. Podle lékařů používajících tuto léčbu i pacientů, kteří ji podstoupili nebo podstupují opakovaně, je to opravdu účinná metoda, která přináší výrazné zlepšení stavu až odstranění problémů.
Samozřejmě, má to i své nevýhody. Popíchat se včelou nemohou nechat lidé s alergií na včelí jed a kromě toho je to poměrně bolestivá procedura. Představa, že vás najednou píchne několik včel (v některých případech se jejich údajně použije při jednom člověku i 100-200 kusů) je vskutku děsivá pro mnoho lidí.
Sponzorováno
Pro citlivější povahy je těžko přijatelný i fakt, že včely po vpíchnutí žihadla umírají. A co vy, nechali byste se štípnout včelami v rámci léčby?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články
Umí někdo poradit, zda někdo provádí léčbu včelím žihadlem v ČR?
p. Glazer, Ořech u Prahy, penzion U Barona Prášila