Obsah článku
Významným zdrojem antioxidantů jsou mnohé zdravé potraviny, ale hlavně čerstvá zelenina a ovoce.
Denně si dejte 5-9 porcí zeleniny a ovoce
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace bychom měli denně sníst 5-9 porcí zeleniny a ovoce. Toto množství si snadno můžeme představit. Jedna porce ovoce je například středně velké jablko, hruška nebo banán, přičemž jedna porce zeleniny je cca. 100g zeleninového salátu nebo např. dvě růžičky brokolice.
I klinické studie prokázaly, že strava bohatá na zeleninu a ovoce vede ke snížení riziku mnoha nemocí. Odborníci tento vliv vysvětlují nejen obsahem antioxidantů, ale i celkovým zdravým životním stylem účastníků sledovaných v těchto studiích.
Antioxidanty a péče o pleť
Stejně důležité jsou antioxidanty v péči o pleť. Výživa ovlivňuje i zdravotní stav pokožky a pleti podobně jako používání speciálních krémů. Bez antioxidantů pleť při opalování zežloutne a vyschne stejně jako když necháte máslo na slunci.
Antioxidační aktivita a zelené nápoje
Jak vidíme je velmi důležité pravidelně zkonzumovat doporučené dávky zeleniny a ovoce, ale co nebývá vždy jednoduché, ať už z nedostatku času, vhodných a dostupných zdrojů nebo proto protože nám ovoce a zelenina jednoduše nechutnají.
I zde nám mohou pomoci zelené nápoje, které jsou bohatým zdrojem přírodních antioxidantů a dalších výživných látek v přirozené formě a hlavně ve vysoké koncentraci. Jejich antioxidační aktivita může být pro nás jednoduchou a příjemnou formou jak přijmout potřebné množství antioxidantů dennodenně.
Sponzorováno
Antioxidanty v mladém ječmeni
Mezi nejčastěji uváděné antioxidační látky patří vitaminy: C, E, karotenoidy – betakaroten, lutein, lykopen, zeaxantin či selen nebo mangan. Další známé antioxidační účinky jsou spojovány s flavonoidy, polyfenoly, fytoestrogeny a dalšími fytolátky – aktivními látkami obsažených v rostlinách.
Zelený ječmen obsahuje také flavonoidy
Šťáva z mladého ječmene je přirozeně bohatá na antioxidační vitaminy C a E. Obsah těchto antioxidantů v pozdějších fázích růstu významně klesá až o 48%. Proto je výroba zeleného nápoje vázána na dobu jejich maximálního obsahu v listech, když lístky ječmene dosáhnou přibližně 25-35 cm.
Nicméně zelený ječmen obsahuje i celou řadu významných flavonoidů, které se vyznačují antioxidačními vlastnostmi. Tzv. saponarin a lutonarin izolované z mladých ječných listů prokázaly srovnatelné antioxidační výsledky jako vitamín E.
Obsah antioxidantů měřte pomocí ORAC stupnice
Pro možnost porovnání antioxidační schopnosti různých potravin vyvinuli vědci jednotný ukazatel – ORAC hodnotu (Oxygen radical absorbance capacity) – tedy kapacitu absorpce volných radikálů.
Zelený ječmen se vyznačuje vyšší ORAC hodnotou jako například hořká čokoláda, borůvky či ostružiny, tedy potraviny, které jsou vyzdvihovány právě pro vysoký obsah antioxidantů.
Sponzorováno
A co vy? Dáte si někdy zelený ječmen? Budeme moc rádi za komentáře.
Co si dále o zeleném ječmenu a zelených produktech přečíst?
- Jak správně užívat zelený ječmen?
- Zelený ječmen a štítná žláza
- Na jaké nemoci pomáhá zelený ječmen?
- Zelený čaj na vlasy – jak a proč ho použít?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antioxidanty, Zdravé látky, Zelené potraviny
Přečtěte si také naše další články