Sponzorováno

Anovulace – co je to? Příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (9)

Anovulace je označení menstruačního cyklu, při kterém nedochází k ovulaci.

Anovulace je označení menstruačního cyklu, při kterém nedochází k ovulaci.

Když se snažíte otěhotnět, je normální, že začnete věnovat větší pozornost své menstruaci. Když chcete otěhotnět, musíte nejprve ovulovat (ovulace je okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Uvolněné vajíčko začne pomalu sestupovat vejcovodem k děloze pomocí pohybů řasinek výstelky vejcovodu. Pokud se během této cesty setká se spermií, dojde k jejich vzájemnému splynutí a oplodnění vajíčka).

Je běžné předpokládat, že vaše menstruace je znamením, že normálně ovulujete. Ale překvapivě to tak nemusí být vždy.

V optimálním scénáři ženský reprodukční systém ovuluje každý měsíc. Mohou však existovat situace, které způsobují anovulaci = menstruace bez ovulace. Když k tomu dojde, můžete stále předpokládat, že krvácení, které jste zažili, byl váš měsíční menstruační cyklus. Pokud jste však měli anovulační cyklus, není to technicky menstruační období.

Pokud se snažíte otěhotnět, je důležité pochopit příčiny anovulačního cyklu a možnosti diagnostiky a léčby.

Co je tedy anovulační cyklus?

Jak naznačuje jeho název, anovulační cyklus nastává, když ženy vynechávají ovulaci. Během ovulace uvolní vaječník vajíčko.

Není neobvyklé, že žena za léta menstruačních cyklům má příležitostně anovulační cyklus. Ve skutečnosti jste možná anovulační cyklus zažily a ani jste si toho nevšimli. To proto, že když žena zažije anovulaci, může se jí zdát, že normálně menstruuje.

V normálním cyklu je produkce progesteronu stimulována uvolňováním vajíčka. A je to právě tento hormon, který pomáhá ženskému tělu udržovat pravidelná období. Ale během anovulačního cyklu může nedostatečná hladina progesteronu vést k těžkému krvácení. Nebo také může dojít k tomu, že krvácení bude úplně vynecháno.

Proč ženy mohou mít anovulační cyklus? Jaké jsou příčiny anovulace?

Menstruační cyklus bez ovulace je nejčastější ve dvou odlišných věkových skupinách:

Sponzorováno

  1. Dívky, které nedávno začaly menstruovat: V roce po prvním období díky, známém jako menarche, je mnohem pravděpodobnější, že dívka zažije anovulační cykly.
  2. Ženy, které jsou již blízké menopauze: Ženy ve věku od 40 do 50 let mají obecně větší riziko ve změnách jejích hormonů. To ve finále může vést k anovulačním cyklům.

U žen ve všech věkových skupinách dochází k mnoha změnám v těle. Náhlé změny hladin hormonů mohou vyvolat anovulační cykly. Mezi další příčiny patří:

  • tělesná hmotnost, která je u ženy příliš vysoká nebo příliš nízká
  • extrémní cvičení
  • stravovací návyky
  • vysoké úrovně stresu

Pokud máte menstruaci každých 24 až 35 dní, je pravděpodobné, že normálně ovulujete. Chronická anovulace je běžným důvodem pro neplodnost.

Jak je diagnostikována anovulace?

Diagnostikování anovulačního cyklu může být jednoduché, když žena nemá žádné období, nebo období, které jsou velmi nepravidelné. Ale toto neplatí pro každou ženu. Pro diagnostiku anovulačního cyklu může lékař zkontrolovat:

  • hladiny progesteronu
  • podestýlku vaší dělohy
  • krev pro přítomnost určitých protilátek

Lékař může také použít ultrazvuk, aby se podrobněji podíval na vaši dělohu a vaječníky.

Léčba anovulace

Výsledky z výše uvedených testů pomohou vašemu lékaři doporučit pro vás nejlepší léčbu.

Pokud tyto cykly souvisejí s vnějším vlivem, jako je výživa nebo životní styl, účinná léčba bude regulace stravovacích návyků a zmírnění fyzické aktivity. Změny vaší váhy (získání nebo snížení hmotnosti podle pokynů lékaře) mohou být také dostačující k obnovení zablokované ovulace.

Někdy jsou i vnitřní nerovnováhy důvodem, proč žena zažívá anovulační cykly. V takovém případě může lékař předepsat různé léky na plodnost. Tyto léky jsou určeny k boji proti základní příčině ženské neplodnosti. Existují také různé léky určené k dozrávání folikulů, zvýšení estrogenu a pak také pomáhají vaječníkům uvolňovat vajíčko.

Chirurgie je pak volbou v případě, že je objevena závažná komplikace, jako je třeba nádor.

Pokud tedy trpíte anovulací – zjištěnou velmi nepravidelnými cykly, může lékař doporučit, abyste provedly malé změny v životním stylu. Lepší výživa, cvičení a úleva od stresu mohou být velmi nápomocné. Zkuste tyto změny udělat a sledujte nejméně několik měsíců a poté začněte věnovat velkou pozornost tomu, zda je váš měsíční cyklus lepší.

Sponzorováno

Máte s anovulací nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Anovulace – co je to? Příznaky, příčiny a léčba”

    1. Pavla Musilová napsal:

      Dobrý den,

      chtěla bych se zeptat na léčbu pomocí hormonové injekce. Je to pravda? Je to bolestivé? Nebo je to pouze mýtus?

      Děkuji za odpověď

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva