Sponzorováno

Anizocytóza erytrocytů – příznaky, příčiny a léčba 4.61/5 (18)

Anizocytóza je lékařský termín, který znamená, že červené krvinky pacienta nemají stejnou velikost. Obvykle se vyskytuje u anémie a jiných krevních problémů.

Anizocytóza je lékařský termín, který znamená, že červené krvinky pacienta nemají stejnou velikost. Obvykle se vyskytuje u anémie a jiných krevních problémů.

Anizocytóza erytrocytů je stav, kdy jsou červené krvinky nerovnoměrné. „Aniso“ znamená nerovnoměrně a „cytóza“ se týká pohybu, vlastností nebo počtu buněk. Samotná anizocytóza je nespecifický termín, protože existuje několik různých způsobů, jak mohou být buňky nerovnoměrné. Anizocytóza nejčastěji znamená: nestejná velikost buněk stejného druhu. Anizocytóza erytrocytů = nestejná velikost červených krvinek.

Doprovází většinu anémií – nedostatku železa. Železo je převážně uchováváno v červených krvinkách, které pomáhají přenášet a uchovávat kyslík v krvi. Nedostatek železa v krvi vede ke snížení počtu červených krvinek. V tomto článku zkoumáme různé formy anisocytózy spolu s jejich příznaky a příčinami. Podíváme se také na to, jak předcházet vzniku tohoto stavu.

Typy

Anémie může být rozdělena do tří různých typů: makrocyklická, normocytická a mikrocyklická:

  1. Makrocytóza: při ní jsou červené krvinky větší než obvykle.
  2. Normocytická anémie: Jedná se o krevní poruchu, pokud má člověk normální velikosti červených krvinek, ale jejich množství je nízké.
  3. Mikrocytóza: V tomto případě jsou červené krvinky menší než obvykle.

Anizocytóza je, když dochází ke zvýšení odchylek.

Symptomy

Když tvar a velikost červených krvinek nejsou správné, pak se kyslík nepřenáší v těle tak účinně, jak by měl. V důsledku toho mohou mít lidé s anizocytózou následující příznaky:

Příčiny anizocytózy

Různé faktory mohou ovlivnit velikost červených krvinek a způsobit anizocytózu.

1. Anémie

Anémie je nejčastější krevní porucha. Je také úzce spojena s anizocytózou. Hned několik věcí přispívá k většímu riziku vzniku anémie:

  • strava, která postrádá železo a vitamín C
  • střevní problémy
  • infekce
  • těhotenství nebo silná menstruace
  • ztráta krve v pevné fyzické aktivitě

Některé chronické stavy také zvyšují riziko, jako jsou autoimunitní onemocnění, onemocnění ledvin, onemocnění jater, onemocnění štítné žlázy a rakovina.

Existuje také mnoho různých typů anémie:

Sponzorováno

  • Anémie s nedostatkem železa je nejčastějším typem anémie. Rozvíjí se, když v krvi není dostatek železa a je často způsobena ztrátou krve. Může také být způsobena špatnou absorpcí železa.
  • Anemie s nedostatkem vitamínu je způsobena nízkou hladinou B-12 nebo folátu, známého jako kyselina listová, kvůli špatné stravě.
  • Aplastická anémie je vzácná porucha kostní dřeně, která se vyvine, když tělo nevytváří dostatek krevních buněk. Virové infekce, záření, vystavení toxickým chemikáliím a užívání drog mohou způsobit aplastickou anemii.
  • Hemolytická anémie se vyskytuje při rozpadu červených krvinek. Může být způsobena autoimunitními chorobami, infekcí nebo dědičností.
  • Srdeční buněčná anémie je dědičný stav, který ovlivňuje bílkovinový hemoglobin. Červené krvinky se stávají silnými a ucpávají malé cévy.
  • Dalším typem anémie je anemie související s těhotenstvím. Tento typ je běžný u těhotných žen ve druhém a třetím trimestru.

Mnoho těhotných žen zažívá v tomto období mírnou anemii, ale závažnější anemie může dělat dítě anemické. Když má dítě anémii, může to vést k porodu a nízké hmotnosti dítěte.

2. Jiné zdravotní stavy

Některé další stavy, nemoci a syndromy mohou také vést k anizocytóze:

3. Krevní transfúze

Některým lidem se může po krevní transfuzi vyvinout anizocytóza. To je způsobeno změnou krve a je dočasná.

Diagnóza anizocytózy

Způsob, jak diagnostikovat anizocytózu, je samozřejmě vyšetření krve. Tu provede kvalifikovaný odborník, často laboratorní vědec, hematolog nebo patolog. Vzorek krve je odebrán a vyšetřen pod mikroskopem, aby se zjistilo, zda mají buňky abnormální tvar nebo nerovnoměrné rozměry.

Výsledky určují, jaký typ anizocytózy má daná osoba. Pokud jsou červené krvinky menší než normálně, může to být známka slabé anémie nebo srpkovitých buněk. Pokud jsou červené krvinky větší než normálně, příčinou může být nedostatek vitamínu, jaterní onemocnění nebo řada dalších stavů.

Poté se mohou vyžadovat další testy, neboť anizocytóza může být příznakem jiného stavu. Tyto testy budou určeny podle toho, co doktor považuje za problém.

Léčba anizocytózy

Anémie může být léčena zvýšením množství potravin bohatých na železo. Léčba bude záviset na příčině anizocytózy. Je zásadní, aby byla zjištěna základní příčina problému tak, aby mohla začít správná léčba.

Anizocytóza je často spojena s anémií a anémie je typicky způsobena nedostatečností železa nebo vitaminu. Obvyklá léčba nedostatku železa je užívání doplňků železa a změna stravy směrem ke zvýšení hladiny železa v těla díky potravinám bohatých na železo. Nejběžnější přísadou je síran železnatý, který se užívá jako tableta.

Potraviny bohaté na železo:

  • tmavě zelená, listová zelenina
  • hnědá rýže
  • fazole
  • ořechy a semena
  • maso a ryby
  • tofu
  • vejce
  • sušené ovoce

Sponzorováno

V extrémních případech anizocytózy může lékař doporučit krevní transfuzi. Tento proces může nahradit krev obsahující abnormální buňky krví obsahujícími normální buňky. Ale to je výjimečné řešení.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva