Sponzorováno

Andropauza (syndrom mužského stárnutí) – postihuje období přechodu i muže? 4.88/5 (17)

  • Andropauza, často nazývaná "mužský přechod," je fáze, kdy u mužů kolem věku 40–55 let dochází k postupnému poklesu hladiny testosteronu. Toto období je podobné ženské menopauze, i když andropauza neznamená úplnou ztrátu reprodukční schopnosti.
  • Příznaky andropauzy jsou obecně pokles libida a sexuální výkonnosti, únava a pokles energie, ztráta svalové hmoty a síly
  • Při potvrzeném nedostatku testosteronu může lékař doporučit náhradní terapii. Podávání testosteronu může pomoci snížit příznaky, ale je třeba postupovat opatrně a pod dohledem lékaře, jelikož tato léčba může mít vedlejší účinky.
  • Pravidelné cvičení (zvláště posilování a kardio) pomáhá udržet svalovou hmotu a metabolismus.

Andropauza (syndrom mužského stárnutí)Přechod u žen je vděčným tématem mnoha textů, rozhovorů a je to věc, která je v povědomí veřejnosti velmi zřetelně ukotvena. S mužským přechodem je tomu však jinak. Můžete na něj třeba zaslechnout určité posměšné narážky mezi blízkými, avšak obvykle nejsou myšleny příliš vážně. Andropauza neboli mužský přechod je ale realitou a zahrnuje v sobě příznaky, které mohou muže velmi potrápit. Je možné setkat se i s termínem syndrom mužského stárnutí.

Pokles produkce testosteronu

U žen je základní charakteristikou tohoto období vynechávání až úplné zastavení menstruace a s tím spojená nemožnost přivést na svět (dalšího) potomka. U mužů je obtížnější stanovit přesné časové určení andropauzy. Pro obě pohlaví společně je však typické snížení produkce pohlavních hormonů. U mužů klesá produkce testosteronu, avšak nevymizí zcela. Je pro ně zachována možnost zplodit potomka. Prvotní příznaky nižší produkce hormonu se obvykle objeví kolem věku 50 let.

Příznaky andropauzy - ilustrace

Příznaky andropauzy – ilustrace

 

Andropauza a pociťované obtíže

Průběh přechodu může být z velké části ovlivněn genetickými faktory, ale též životním stylem. Na výraznějších obtížích se může odrazit kouření, konzumace alkoholu, nadváha i minimum pohybu.

Pro toto období je stejně jako u žen charakteristická emoční nestabilita, vznětlivost, obtíže se spánkem. Někdo pociťuje též zvýšenou únavu a celkovou ztrátu energie. Část mužů začne nečekaně přibírat na váze, ztrácí svalovou hmotu, ve větší míře jim vypadávají vlasy. Mohou se objevit potíže s klouby a svaly, bolesti hlavy, časté návaly horka, potíže s prostatou, problémy s pamětí a udržením pozornosti. V závislosti na probíhajících změnách se pak zvyšuje riziko vzniku některých chorob, např. srdečně cévních onemocnění.

Patrné jsou však i potíže v sexuálním životě – porucha erekce, snížení chuti na sex nebo oslabené vnímání orgasmu. Na tyto obtíže bohužel u mužů často nasedají psychické příznaky. Někdo může pochybovat o vlastní ceně, o přitažlivosti pro opačné pohlaví. Kompenzací může pak být získání znatelně mladší partnerky/milenky nebo naopak naprostá rezignace na udržení vztahu. Velký význam má choulostivost tématu. Pro muže může být obtížné o svých problémech hovořit, často neví, na koho by se při řešení vlastně měli obrátit.

Andropauza a léčba – hlavně hormonální substituční terapie

Diagnózu klimakteria je možné jednoznačně vyřknout po zjištění hladiny testosteronu v krvi a dle popisu obtíží. Možností léčby je substituční terapie pomocí dodávání pohlavního hormonu v tabletách nebo v injekční formě. Velkou výhodou je poměrně rychlý nástup účinku a vymizení mnoha nepříjemných obtíží. Tato metoda však není použitelná u všech pacientů. Kontraindikací je např. cukrovka, onemocnění jater či ledvin. Jsou popisovány též negativní vedlejší účinky této léčby (např. zvýšení rizika vzniku jiných vážných onemocnění).

Sponzorováno

Doplněním léčby je vhodná životospráva s omezením kouření, konzumace alkoholu, dodržováním zásad zdravého stravování. V potravě by měly převažovat tzv. zdravé tuky, měl by zde být dostatek bílkovin. Důležité je eliminovat potraviny s vysokým obsahem cukru, dbát též na příjem minerálů, stopových prvků a vitamínů. Největší vliv bývá přisuzován zinku, selenu, železu, hořčíku, vitamínu D, B6 a C.

Může též pomoci dodržování vyhovujícího spánkového režimu. Během kvalitního a dostatečně dlouhého spánku pracuje velmi dobře endokrinní systém a produkce testosteronu se může zvýšit. Pozitivní vliv má pravidelný pohyb a posilování. Důležitá je i eliminace stresových okamžiků. Lze využít také přírodní přípravky, které podpoří emoční stabilitu a působí na vzrůst sexuálního libida (meduňka, třezalka, kotvičník, maca, ženšen).

1. Testosteronová terapie

Testosteronová substituční terapie je hlavním řešením při potvrzeném poklesu hladiny testosteronu. Tuto terapii však vždy předepisuje lékař, jelikož:

  • Pomáhá zmírnit příznaky, jako je snížené libido, únava a ztráta svalové hmoty.
  • Má potenciální vedlejší účinky, například zvýšené riziko onemocnění prostaty či kardiovaskulárních problémů.

Před zahájením je nutné provést krevní testy na hladinu testosteronu a další hormonální ukazatele. Terapie může mít různé formy: injekce, gely nebo náplasti.

2. Změna životního stylu

Úprava životního stylu má významný vliv na příznaky andropauzy. Doporučuje se:

  • Pravidelný pohyb: Kombinace aerobního cvičení (běh, plavání) a posilování pomáhá udržet svalovou hmotu, zlepšuje náladu a podporuje metabolismus.
  • Správná výživa: Strava by měla být vyvážená a bohatá na bílkoviny, zdravé tuky (omega-3), ovoce a zeleninu. Vyvarujte se nadměrné konzumace cukru a zpracovaných potravin.
  • Dostatek spánku: Kvalitní spánek obnovuje energii a přispívá k hormonální rovnováze. Doporučuje se 7-8 hodin denně.

3. Vitamíny a minerály

Správná hladina vitamínů a minerálů podporuje hormonální rovnováhu. Zvažte:

  • Vitamin D: Podporuje imunitu, zdraví kostí a celkovou vitalitu. Ideální je kombinace slunečního světla a doplňků v zimním období.
  • Zinek: Přispívá k normální hladině testosteronu a imunity. Nachází se v mořských plodech, ořeších a semenech.
  • Hořčík: Pomáhá uvolňovat svaly a podporuje nervový systém. Přírodní zdroje zahrnují listovou zeleninu, ořechy a luštěniny.

4. Psychoterapie a poradenství

Psychoterapie může být užitečná, zejména pokud muž trpí úzkostí, podrážděností nebo výkyvy nálad:

  • Pomáhá zvládat stres a negativní emoce.
  • Podporuje lepší zvládání vztahových problémů, které mohou s poklesem testosteronu souviset.

Poradenství je vhodné zejména v případech, kdy andropauza ovlivňuje kvalitu života nebo mezilidské vztahy.

5. Pravidelné konzultace s lékařem

Andropauza je individuální proces, proto je vhodné pravidelně konzultovat své příznaky a možnosti léčby s lékařem, například endokrinologem nebo andrologem. Lékař může doporučit:

  • Pravidelné krevní testy na monitorování hormonální hladiny.
  • Speciální léčebné postupy přizpůsobené na míru.

Takový přístup zajistí nejlepší možnou péči o zdraví během této fáze života.

Léčba andropauzy je vždy individuální. Doporučuje se pravidelná konzultace s lékařem (endokrinologem nebo andrologem), který provede nezbytná vyšetření a pomůže najít nejvhodnější postup.

VIDEO: Andropauza – ve spárech mužského přechodu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva