Sponzorováno

Amygdalin – léčí rakovinu? Jaké má vlastnosti a účinky? 4.1/5 (10)

  • Amygdalin je přírodní látka (glykosid), která se nachází v semenech a jádrech mnoha rostlin, zejména v jádrech meruněk, broskví, švestek, třešní, mandlí a dalších peckovin. Amygdalin je známý svou kontroverzní historií, protože se v těle může rozkládat na sloučeniny, které zahrnují kyanid – vysoce toxickou látku.
  • V nezpracovaném stavu je amygdalin relativně neaktivní, ale při kontaktu s enzymy, například v trávicím systému, se může rozkládat na toxický kyanovodík (HCN).
  • V některých kulturách se věřilo, že amygdalin podporuje detoxikaci těla.
  • Jedna teorie tvrdila, že kyanid uvolněný z amygdalinu by měl selektivně ničit rakovinné buňky, což nebylo vědecky prokázáno.

Amygdalin je přírodní kyanogenní glykosid vyskytující se v semenech některých jedlých rostlin, jako jsou hořké mandle a broskve. Je to lékařsky zajímavá, ale kontroverzní sloučenina, protože má na jedné straně protirakovinnou aktivitu a na druhé straně může být toxická prostřednictvím enzymatické degradace a produkce kyanovodíku. Navzdory četným příspěvkům na rakovinné buněčné linie není klinický důkaz protirakovinné aktivity amygdalinu plně potvrzen. Kromě toho mohou vysoké dávky amygdalinu způsobit toxicitu kyanidu.

Amygdalin je tvořen molekulami cukru, benzaldehydu a kyanovodíku. V nezpracovaném stavu je amygdalin relativně neaktivní, ale při kontaktu s enzymy, například v trávicím systému, se může rozkládat na toxický kyanovodík (HCN).

Zdroje amygdalinu

  • Meruňková jádra (tam je nejvyšší obsah).
  • Hořké mandle.
  • Jádra peckovin: Broskve, švestky, třešně.
  • Jiné rostliny: Jádra jablek, hrušek.
  • Rostliny jako fazole lima, jetel a čirok také obsahují amygdalin.

Využití amygdalinu

V tradiční medicíně je amygdalin používán jako součást tradičních léčiv, zejména v Asii. V některých kulturách se věřilo, že amygdalin podporuje detoxikaci těla.

V 20. století byl amygdalin propagován jako alternativní lék na rakovinu pod názvem laetril. Teorie tvrdila, že kyanid uvolněný z amygdalinu by měl selektivně ničit rakovinné buňky, což nebylo vědecky prokázáno.

Rizika a toxicita amygdalinu

Předávkování amygdalinem je rizikem. Rozklad na kyanovodík může způsobit otravu, která se projevuje závratěmi, nevolností, zvracením, dušností, křečemi a v extrémních případech i smrtí.

Toxické dávky jsou relativně nízké. Konzumace většího množství hořkých meruňkových jader nebo jiných zdrojů amygdalinu může být nebezpečná.
Doporučuje se konzumace maximálně 1–2 jader denně, pokud vůbec.

Laetril nebyl schválen jako lék proti rakovině žádnou významnou zdravotnickou organizací, včetně FDA (USA). Některé země zakázaly prodej amygdalinu jako doplňku stravy kvůli jeho toxicitě.

Amygdalin a rakovina

Nemoci související s průmyslovou civilizací jsou jedním z největších problémů rozvojových a vysoce rozvinutých zemí. Technologický pokrok a následné znečištění životního prostředí souvisí s nárůstem výskytu nemocí, jako je rakovina, cukrovka, osteoporóza, nadváha a také kardiovaskulární, neurodegenerativní a autoimunitní onemocnění.

Sponzorováno

Rakovina je skupina onemocnění zahrnujících neregulovaný buněčný růst s potenciálem invaze nebo šíření do jiných tkání v těle. Obecně lze říci, že asi 5–10 % případů rakoviny lze připsat genetickým defektům, zatímco 90–95 % lze přičíst životnímu prostředí a životnímu stylu včetně kouření, stravy (smažená jídla, červené maso), obezitě, nízké fyzické aktivitě, nadměrné konzumaci alkoholu, expozice slunci, znečištění životního prostředí, infekcí a stresu. Ačkoli je rakovina do značné míry považována za chorobu, které lze předcházet, počet úmrtí souvisejících s rakovinou celosvětově neustále narůstá. V reakci na to Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýšila kampaně zaměřené na výzkum, včasnou detekci a prevenci s cílem identifikovat změny životního stylu a lékařské zásahy pro léčbu rakoviny.

Mezi nejběžnější lékařské přístupy k léčbě rakoviny patří chirurgické postupy, radioterapie, chemoterapie a také několik metod, které se často používají současně k dosažení synergického účinku. Mezi nejběžnější alternativní přístupy patří modifikované diety, akupunktura, hypnoterapie a bioenergoterapie a také používání přírodních produktů včetně amygdalinu.

Amygdalin je přirozeně se vyskytující disacharid, vysoce koncentrovaný v ovocných jádrech z druhů Rosaceae, například v hořkých mandlích, meruňkách a broskvích. Hořké mandle se od starověku používaly k léčbě horeček, bolestí hlavy (prostřednictvím jejich očistné aktivity) a jako diuretikum.

Laetril je částečně umělá (syntetická) forma amygdalinu. Někteří lidé nazývají laetril vitamínem B17, i když to není vitamín. Laetril se používá jako protirakovinný prostředek již od roku 1800. Používá se buď samostatně, nebo jako součást většího programu. To může znamenat dodržování určité diety, vysokých dávek vitaminových doplňků a pankreatických enzymů.

Při zpracování laetrilu tělem se mění na kyanid. Kyanid je druh jedu, o kterém se předpokládá, že zabíjí rakovinné buňky. Neexistuje ale dostatek spolehlivých vědeckých důkazů, které by potvrdily, že laetril může léčit rakovinu.

Lidé, kteří používají laetril, věří, že by mohl:

  • zlepšit jejich zdraví, energetickou hladinu a pohodu
  • detoxikovat a pročistit tělo
  • pomoci jim žít déle

Většina webových stránek nebo časopisů propagujících laetril zakládá svá tvrzení na nepodložených názorech a osobních příbězích. Neexistují žádné vědecké důkazy, že laetril je účinnou léčbou rakoviny nebo jakékoli jiné nemoci.

Cochrane Library zveřejnila systematický přehled v roce 2015. To znamená, že skupina odborníků shromažďuje všechny důkazy o určitém tématu a prochází je, aby zjistila, zda existují nějaké důkazy, které by to podpořily. Tento přehled uvedl, že proklamované přínosy laetrilu nejsou podpořeny kontrolovanými klinickými studiemi. Zjistilo také riziko vážných vedlejších účinků otravy kyanidem po laetrilu nebo amygdalinu, zejména po užití ústy.

Pokud přeruší pacient léčbu rakoviny kvůli neověřené léčbě, může si poškodit zdraví. Buďte opatrní, pokud chcete věřit tomuto typu informací nebo platit za jakoukoli alternativní léčbu rakoviny přes internet.

Shrnutí

Sponzorováno

Amygdalin je přírodní látka s historickým využitím v tradiční medicíně, ale také s významnými riziky pro zdraví. Ačkoli je občas zmiňován v souvislosti s alternativními přístupy k léčbě rakoviny, vědecké důkazy o jeho účinnosti chybí a jeho toxicita z něj činí potenciálně nebezpečnou látku. Při užívání jakýchkoli přípravků obsahujících amygdalin je nutné postupovat s maximální opatrností.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva