Sponzorováno

Amenorea (nepřítomnost menstruace) – příznaky, příčiny a léčba 4.6/5 (25)

Hlavním příznakem amenorey je nepřítomnost menstruačních period

Hlavním příznakem amenorey je nepřítomnost menstruačních period

Amenorea znamená absence menstruace – tedy jedno nebo více zmeškaných menstruačních období. Ženy, které zmeškaly alespoň tři menstruace v řadě, mají amenoreu, stejně jako děvčata, která nezačala menstruovat do věku 15 let.

Jaké jsou příčiny amenorey?

Nejčastější příčinou amenorey je těhotenství. Jiné příčiny amenorey jsou například problémy s reprodukčními orgány nebo se žlázami, které pomáhají regulovat hladiny hormonů. Na vině jsou tedy hormonální problémy. Léčba tohoto základního onemocnění často odstraňuje amenoreu.

Amenorea tedy může nastat z různých důvodů. Některé jsou normální v průběhu života ženy, zatímco jiné mohou být vedlejším účinkem léků nebo znamením nějakého zdravotního problému.

Přirozená amenorea

Během normálního průběhu svého života se můžete setkat s amenoreou z různých přirozených důvodů, jako jsou:

Antikoncepce (kontraceptiva)

Některé ženy, které užívají antikoncepční pilulky, nemusí mít menstruační období. Dokonce i po ukončení perorálních kontraceptiv může trvat nějakou dobu, než se vrátí pravidelná ovulace a menstruace. Antikoncepce, které jsou podávány nebo implantovány, mohou také způsobit amenoreu, stejně jako některé typy intrauterinních zařízení.

Léky

Některé léky mohou také způsobit zastavení menstruačních období, například tyto:

  • Antipsychotika
  • Rakovinová chemoterapie
  • Antidepresiva
  • Léky na krevní tlak
  • Léky na nějakou alergii

Faktory životního stylu

Někdy i faktory životního stylu přispívají k amenoree, například:

  • Velmi nízká tělesná hmotnost – ta přeruší mnoho hormonálních funkcí ve vašem těle, což může potenciálně zastavit ovulaci. Ženy, které trpí poruchou příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie, často přestávají mít období kvůli těmto abnormálním hormonálním změnám.
  • Nadměrné cvičení – ženy, které se účastní činností, které vyžadují přísný trénink, jako je balet, mohou zjistit, že jejich menstruační cykly jsou přerušeny. Má to několik příčin, včetně nízkého tělesného tuku, stresu a vysoké energetické výdaje ženy.
  • Stres – duševní stres může dočasně změnit fungování hypothalamu – oblast vašeho mozku, která kontroluje hormony, které regulují váš menstruační cyklus. Ovulace a menstruace se mohou v důsledku toho zastavit. Pravidelné menstruační období se obvykle obnoví po snížení stresu.

Hormonální nerovnováha v těle

Více typů zdravotních problémů může způsobit hormonální nerovnováhu v těle. Jsou to například:

  • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) – PCOS způsobuje poměrně vysokou a trvalou hladinu hormonů, spíše než kolísání hladin v normálním menstruačním cyklu.
  • Porucha funkce štítné žlázy – nadměrně aktivní štítná žláza (hypertyreóza) nebo neaktivní štítná žláza (hypotyreóza) může způsobit různé menstruační nepravidelnosti, včetně amenorey.
  • Nádor hypofýzy – nekarcinogenní (benigní) nádor v hypofýze může interferovat s hormonální regulací menstruace.
  • Předčasná menopauza – menopauza obvykle začíná kolem 50. roku života. U některých žen se ovariální zásoby vajíček snižují už před 40. věkem a menstruace se zastaví.

Strukturální problémy

Problémy se samotnými pohlavními orgány mohou také způsobit amenoreu. Například Ashermanův syndrom může být také jednou z příčin. Někdy se při vývoji plodu objevují problémy, které vedou k tomu, že se dívka narodí bez části reprodukčního systému, jako je děloha nebo děložní čípek. Protože se její reprodukční systém nevyvíjel normálně, nemůže mít někdy menstruační cykly.

Symptomy (příznaky) amenorey

Hlavním příznakem amenorey je nepřítomnost menstruačních period. V závislosti na příčině amenorey se můžete setkat s dalšími příznaky spolu s absencí období, jako jsou například:

Sponzorováno

  • Mléčný výtok z bradavky
  • Zvýšené padání vlasů
  • Bolest hlavy
  • Možné změny ve vidění
  • Chloupky více rostou (jsou pevnější a rostou třeba i tam, kde dříve nerostly)
  • Bolesti v pánvi
  • Akné

Poraďte se určitě s lékařem, pokud jste vynechala dvě až tři menstruace v řadě, nebo pokud jste nikdy neměla menstruační období a máte věk 15 let nebo více.

Diagnóza

Během návštěvy provede lékař vyšetření pánve, aby zkontroloval jakýkoliv problém s reprodukčními orgány. Váš lékař může také vyšetřit vaše prsa a genitálie, abyste zjistili, zda se u vás vyskytují normální změny puberty.
Amenorea může být příznakem komplexní sady hormonálních problémů. Nalezení základní příčiny může vyžadovat čas a může vyžadovat více než jeden druh testování. Jsou to například:

Laboratorní testy

Mohou to být nutné různé krevní testy, například:

  • Těhotenský test. To bude pravděpodobně první test, který Vám lékař navrhne, může vyloučit nebo potvrdit možné těhotenství.
  • Test funkce štítné žlázy. Měření množství hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) ve vaší krvi může určit, zda vaše štítná žláza funguje správně.
  • Test funkce vaječníků. Měření množství folikostimulačního hormonu (FSH) ve vaší krvi může určit, zda vaše vaječníky pracují správně.
  • Prolaktinový test. Nízká hladina hormonu prolaktinu může být známkou nádoru hypofýzy.
  • Test mužského hormonu. Pokud máte zvýšený výskyt chloupků na obličeji a snížený hlas, lékař může chtít zkontrolovat hladinu mužských hormonů v krvi.

Hormonální test

Pro tento test užíváte hormonální lék po dobu sedmi až deseti dnů, abyste spustili menstruační krvácení. Výsledky tohoto testu mohou informovat lékaře o tom, zda může být problém kvůli nedostatku estrogenu.

Zobrazovací testy

V závislosti na vašich příznacích a výsledku případných krevních testů, které jste měli – by vám lékař mohl doporučit jeden nebo více zobrazovacích testů, například:

  • ultrazvuk,
  • počítačovou tomografii (CT) – kombinuje mnoho rentgenových snímků pořízených z různých směrů, aby se vytvořily průřezové pohledy na vnitřní struktury. CT vyšetření může ukázat, zda vaše děloha, vaječníky a ledviny vypadají normálně)
  • Magnetické rezonanční zobrazování (MRI) – MRI využívá rádiové vlny se silným magnetickým polem pro vytváření výjimečně detailních obrazů měkkých tkání v těle. Váš lékař vás může objednat na MRI, aby zkontroloval nádor hypofýzy.

Hysteroskopii

Pokud jiné testy neukazují žádnou konkrétní příčinu, lékař vám může doporučit hysteroskopiitest, při kterém se dá tenká, osvětlená kamera do vagíny a děložního čípku, aby se lékař podíval dovnitř dělohy.

Amenorea a léčba

Léčba samozřejmě závisí na příčině vaší amenorey. V některých případech mohou antikoncepční pilulky nebo jiné hormonální terapie restartovat vaše menstruační cykly. Amenorea způsobená poruchami štítné žlázy nebo hypofýzy může být také léčena léky. Pokud je nádor nebo strukturální blokáda příčinou problému, může být nutné provést nějaký menší chirurgický zákrok.

Co můžete pro léčbu udělat vy?

A pár tipů pro vás:

  • Upravte některé faktory životního stylu – příliš mnoho cvičení nebo příliš málo jídla – ty mohou způsobit amenoreu, a tak usilujte o hormonální rovnováhu, odpočívejte, mějte správnou hmotnost.
  • Uvědomte si změny v menstruačním cyklu a obraťte se na svého lékaře, pokud máte obavy. Uchovávejte záznamy o tom, kdy se vaše období objeví. Mějte na paměti datum, kdy začíná, jak dlouho trvá a jakýkoliv problém, který zažíváte.

Co si dále o menstruaci přečíst?

VIDEO: Jak jsem NAVRÁTILA MENSTRUACI | Ztráta menstruace, cvičení, kalorický příjem

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva