Sponzorováno

Alzheimerova choroba – v minulosti a dnes 4.8/5 (10)

Alzheimerova choroba - v minulosti a dnes

Co je to vůbec Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které první popsal v roce 1907 německý lékař Aloysius Alzheimer. Tento německý lékař publikoval práci o svérázném onemocnění mozku 51 leté pacientky z nemocnice ve Frankfurtu nad Mohanem. Pacientka měla známky demence, což je postižení mozku projevující se zhoršením rozumových schopností jako jsou paměť, řeč, úsudek. Degenerativní změny v mozkové tkáni vedly ke zhoršení samostatnosti nemocné. Na základě této práce se používá do dnes název Alzheimerova choroba.

Každý rok je 21. září Světovým dnem Alzheimerovy choroby. Na ČR je dnes přes 60 tisíc lidí postižených touto nemocí a se stárnutím populace jich rychle přibývá. Zatímco ve věkové kategorii 65 – až 74-letých máme 2% postižených, v kategorii od 75 do 84 let je jich už 19% a ve věkové skupině nad 85 let až 42%.

Alzeimerova choroba v minulosti

Pokud se symptomy Alzheimerovy choroby začaly u někoho projevovat v období před rokem 1994, neměl pacient k dispozici žádné léky. Mohl jen doufat, že nástup demence bude pomalý, že si co nejdéle zachová paměť a nezávislost a že někdo přijde s účinnou léčbou.

Alzeimerova choroba dnes

Jsou dostupné různé skupiny léků, které pomáhají léčit symptomy Alzheimerovy choroby a dokonce zpomalit její pokrok. Pokud je toto onemocnění diagnostikováno v současnosti, je možné aktivně se podílet na jeho léčbě a současně si zachovat duševní kondici a nezávislost déle než kdykoli v minulosti. Jsou potřebné ještě další inovace, avšak rychlý pokrok v uplynulých desetiletích skutečně změnil životy mnohým rodinám na celém světě.

Slibné výsledky z roku 2010

Nový lék proti Alzheimerově chorobě, který vyvíjí výzkumný tým z University College London, ukazuje na skupině pacientů slibné výsledky. Vědci zjistili, že malá molekula v přípravku způsobuje zmizení proteinu SAP z mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Protein, který podle vědců souvisí s tímto dosud nevyléčitelným onemocněním, zmizel u pacientů užívajících přípravek za tři měsíce. Podle britské Nadace pro výzkum Alzheimerovy choroby, která pomáhala s financováním studie, jsou výsledky slibné, ale ještě neposkytují jistotu úspěchu v boji s tímto onemocněním. Proto jsou v současnosti plánované větší klinické studie.

Sponzorováno

Z historie Alzheimerovy choroby

Alzheimerovu chorobu popsal v roce 1906 německý psychiatr Alojz Alzheimer. Postihovala zejména ženy ve věku asi 50 let. Nevuměly se zorientovat, ztrácely paměť, měly halucinace. V práci „O zvláštní nemoci mozkové kůry“ rozebral případ Augusta D., kterou přijali na psychiatrickou kliniku se zvláštní formou demence. Nevěděla si vzpomenout na datum a místo narození, neorientovala se v abecedě ani měsících.

Po její smrti analyzoval Alzheimer její mozek. Mozková kůra byla výrazně tenčí oproti zdravým lidem. Objevil i mnoho vláknitých útvarů tam, kde byly dříve neuronální buňky.

K čemu při chorobě dochází?

Dochází k odumírání mozkových buněk a zhoršenému přenosu informací mezi zachovanými nervovými buňkami. Onemocnění začíná nenápadně a pomalu. Začátek se dá těžko stanovit. Porucha krátkodobé paměti je základním a většinou prvním příznakem onemocnění, řeč a úsudek bývají postiženy později. Postižený začíná často opakovat stejné otázky. Zchudne mu abstraktní myšlení i schopnost racionálně uvažovat. Selhává v posuzování a řešení jednoduchých úloh. Poruchy úsudku zhorší pracovní výkon a mohou vyvolávat obavy u příbuzných a kolegů. Specifickým prvkem je změna osobnosti – apatie, ztráta zájmu o okolí, o jiných, izolace. Nejednou se nadměrně zvýrazní jeho negativní povahové rysy z minulosti, jako nutkavé jednání, agresivita, podezíravost. Začne obviňovat jiných z odcizení věcí, které neumí najít.

Postižený si někdy neuvědomuje potíže. Spíše okolí registruje jeho „zvláštní“ řízení. U někoho naopak může poruchy paměti doprovázet deprese z uvědomění si neschopnosti zvládat vlastní život i odkázanosti na jiných. Kromě deprese se u postiženého mohou objevit neklid, strach z okradení, podezíravost, pocity opuštěnosti, období výbuchů při rozhovoru, nemotivovaným pláče, nebo násilné chování. Jedním z negativních projevů jsou poruchy spánku. Postižený v noci nespí, bloudí po místnostech přesvědčen, že je čas oběda, nebo vycházky a dožaduje se jich. Postupujícím onemocněním přestává chápat nové informace, nezřídka se ztratí a to i v známém prostředí. Má porušenou paměť, i když ji zcela neztratil.

Je ohrožen pády, žádá pomoc při běžných činnostech (mytí, oblékání, jídle). V pokročilém stádiu Alzheimerovy choroby postižený přestává chodit, vykonávat běžné činnosti, je inkontinentních. Paměť se úplně ztratí. Může se přidružit ztráta zejména slovní komunikace.

TIP: Podívejte se na TOP 10 příznaků Alzheimerovy choroby

VIDEO: Popis Alzeheimerovy choroby v ČR (zdroj: TEP24)

Sponzorováno

Zdroj fotografie: fotobanka Fotolia.com

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Alzheimerova choroba – v minulosti a dnes”

    1. […] kteří odcházejí do penze později, si snižují riziko rozvoje Alzheimerovy choroby a dalších forem […]

    2. […] hepatitidy (přednostně typ B) nebo při určitých druzích neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova nebo Parkinsonova […]

    3. […] ke konci života trpěl Alzheimerovou chorobou, o níž se němečtí vědci domnívají, že k ní významně přispívají fluoridy. […]

    4. […] Významný vliv mají i na problémové chování, myšlení a prožívání. Pozitivně působí na vývoj mozku lidského plodu. Množství omega 3 mastných kyselin ve stravě těhotných žen pomáhá určit inteligenci dítěte, jeho motorické dovednosti, ale také sklon k antisociálnímu chování. Omega 3 – mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky, což pomáhá při léčbě prakticky všech degenerativních chorob od onemocnění srdce až po Alzheimerovu chorobu. […]

    5. […] riziko cukrovky druhého typu, má protinádorové účinky a pozitivně působí při prevenci Alzheimerovy choroby,” […]

    6. […] zapamatovat si až 50 tisíc vůní. Pozor: ztráta čichu může být příznakem Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby, nebo nádoru v oblasti […]

    7. […] ale hlavu mít celou dopletenou je představa, která zřejmě nahání strach mnohým z nás. Alzheimerem trpí v ČR tisíce lidí, i když mnozí ještě nemají tuto nemoc diagnostikována. Vyhnout se […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva