Sponzorováno

Alternativní, přírodní léčba úzkosti – vitamíny a bylinky na úzkost – ověřené rady 4.79/5 (14)

Obsah článku

Jak se dá úzkost řešit přirozeně?

Jak se dá úzkost řešit přirozeně?

Převezměte kontrolu nad svou úzkostí pomocí našeho velkého přehledu osvědčených přírodních prostředků, jako jsou bylinky, vitamíny a čaje. Každý rok jsou napsány miliony receptů na léky proti úzkosti, což je řadí mezi nejčastěji předepisované léky. Tyto léky však ne vždy fungují, nemohou je používat všichni a mají mnoho nepřijatelných vedlejších účinků (včetně vysoké závislosti).

Z těchto důvodů se více lidí místo toho obrací k přírodním prostředkům, aby ovládli svou úzkost. Mnoho přírodních, tradičních léků na úzkost má dlouhou historii bezpečného a účinného použití. A věda nyní prokázala, že některé z nich fungují dokonce lépe než léky proti úzkosti.

Jak z tohoto průvodce vytěžit maximum

V této příručce jsem sepsal 20 nejlepších přírodních prostředků proti úzkosti. Vysvětlím, jak každý z nich funguje, příznaky, které nejlépe léčí, a mnoho dalšího. Věnujte zvýšenou pozornost tomu, abyste našli nejlepší řešení pro vaši konkrétní situaci.

Bylinky na úzkost

Části rostlin – semena, bobule, kořeny, listy, kůra a květy – byly historicky používány jako lék snad v každé kultuře. Archeologové našli důkazy, že rostliny používáme k léčbě zdravotních problémů mnoho tisíc let! 70% světové populace stále spoléhá na bylinné přípravky jako součást své primární zdravotní péče. V posledních letech došlo k oživení používání bylin na úzkost.

Tento zájem byl podpořen rostoucími náklady na recepty a vědomím, že léky proti úzkosti, jako jsou Xanax a Ativan, mají vážné vedlejší účinky, včetně toho, že se jedná o některé z nejvíce návykových známých látek.

Toto jsou oblíbené bylinné léky na úzkost, které se ukázaly jako bezpečné a účinné.

1. Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Rhodiola, známá také jako zlatý kořen, arktický kořen a královská koruna, se po staletí používá v tradiční čínské a řecké medicíně.

Arktický kořen, jak název napovídá, se vyskytuje hlavně v chladných oblastech světa, jako je Arktida a hory střední Číny. Používá se ve skandinávské i čínské tradiční medicíně. Je považována za adaptogen, látku, která posiluje celkovou odolnost vůči fyzickému i emočnímu stresu. Díky tomu je arktický kořen zvláště užitečný při úzkosti doprovázené únavou.

Mezi další použití této tradiční byliny patří deprese, sezónní afektivní porucha, fibromyalgie, syndrom chronické únavy a ztráta paměti.

Bylo prokázáno, že na depresi funguje rychleji než antidepresiva. Jedním ze způsobů, jak arktický kořen funguje, je zvýšení aktivity serotoninu a dopaminu, dvou hlavních neurotransmiterů pro dobrý pocit.

Pokud máte mozkovou mlhu, problémy se soustředěním, depresi nebo nízkou energii spolu s úzkostí, je arktický kořen vynikající bylina, kterou je třeba zvážit.

2. Ashwagandha (Whitania Somnifera)

Ashwagandha je jednou z nejdůležitějších bylin 3000 let starého ajurvédského hinduistického systému medicíny.

Její jméno doslova znamená „vůně koně“, protože kořen voní trochu koňsky. Ale nenechte se tím odradit, protože se také věří, že propůjčuje sílu a výdrž koně těm, kteří ji užívají. Ashwagandha se nyní používá hlavně jako adaptogen zmírňující stres.

Má významný vliv na stresový hormon kortizol, snižuje jej o 28 %. Je velmi užitečnou při zklidnění úzkosti všeho druhu, zejména agorafobie (strach z otevřených nebo přeplněných míst).

Zkuste ashwagandhu, pokud je vaše úzkost doprovázena pocity deprese, únavy nebo nedostatku motivace.

3. Bacopa monnieri – bakopa drobnolistá

Bacopa monnieri, někdy nazývaná brahmi (od slova brahman znamená „energie univerzálního vědomí“), je další důležitou adaptogenní bylinou v ajurvédské medicíně.

Bacopa má dlouhou historii používání pro zvýšení dlouhověkosti a zlepšení duševní výkonnosti. Snižuje úzkost a zároveň zlepšuje paměť a pozornost. Díky tomu je vynikající volbou pro každého, kdo má úzkost se ztrátou paměti.

Pokud zkusíte bacopu, buďte trpěliví. Může trvat několik měsíců, než zažijete jej9 plné výhody.

4. Ginkgo (GINKGO BILOBA)

Ginkgo biloba je jednou z nejstarších a nejpůsobivějších rostlin na světě. Fosilie ginkga pocházejí z doby před více než 200 miliony let.

Ginkgo stromy doslova rostly u6 když se po planetě toulali dinosauři. V epicentru výbuchu atomové bomby v Hirošimě byla hrstka stromů jinanů (Jinan dvoulaločný – Ginkgo biloba – je dvoudomý opadavý strom.). Překvapivě jsou tyto stromy tak odolné, že přežily a žijí dodnes. To je úžasné!

Listy ginkga se v tradiční čínské medicíně používají již tisíce let.

Výhody Ginkgo Biloba jsou více než jen pro paměť. Nyní je ginkgo jedním z nejpoužívanějších bylinných prostředků na světě s ročním obratem v miliardách dolarů. I když je ginkgo považováno hlavně za zesilovač paměti, je také účinné při úzkosti a snížení stresu, protože inhibuje uvolňování stresového hormonu kortizolu.

Ginkgo zvyšuje hladiny serotoninu a dopaminu, mozkových chemických látek, které jsou nezbytné pro pozitivní náladu.

5. Ženšen (PANAX GINSENG)

Ženšen je jednou z nejstarších, nejoblíbenějších a široce studovaných bylin. Číňané věří, že je to „elixír života“ a používají ho k podpoře síly, vytrvalosti a fyzického výkonu již více než 5000 let.

Obvykle se označuje jako asijský, čínský nebo korejský ženšen v závislosti na tom, kde se pěstuje. Ženšen vytváří uvolněný, ale bdělý stav. Uklidňuje vás a zvyšuje vaši energii, aniž by vás příliš stimuloval.Možná budete chtít vyzkoušet americký ženšen, odlišný druh (Panax quinquefolius), který je často považován za nejlepší ženšen na světě.

6. Kava kava (PIPER METHYSTICUM)

Kava (nebo kava kava) je léčivá rostlina, která pochází z jižního Pacifiku a je jedním z nejúčinnějších přírodních léků na úzkost. Lidé v této oblasti připravují tradiční čaj kava, který je ceněný pro svou schopnost navodit stav relaxace a duševní jasnosti.

Četné studie nyní zjišťují, že kava je účinná při léčbě úzkosti. Bylo zjištěno, že funguje stejně jako léky na předpis pro generalizovanou úzkostnou poruchu zvýšením hladiny GABA (kyseliny gama-aminomáselné) v mozku.

GABA je relaxační neurotransmiter, který v případě potřeby zklidňuje mysl a zpomaluje mozkovou aktivitu.

Nízká hladina GABA je spojena s četnými duševními poruchami, včetně deprese, úzkostných poruch, autismu, schizofrenie, bipolární poruchy a epilepsie.

POZOR: Kava by se nikdy neměla užívat s alkoholem, léky proti úzkosti, antidepresivy nebo prášky na spaní. Kava by se také neměla míchat s jinými přírodními léky, které mohou způsobit ospalost, jako je 5-HTP, melatonin, gotu kola, kozlík lékařský a třezalka tečkovaná.

Možná jste slyšeli, že kava je spojena s poškozením jater, ale přehled 85 vědeckých studií o toxicitě kava tento strach důkladně vyvrátil.

7. Mučenka (PASSIFLORA INCARNATA)

Mučenka je bylinný lék pocházející ze Severní a Jižní Ameriky. Tuto nádherně kvetoucí liánu tradičně používali domorodí Američané k léčbě úzkosti a nespavosti.

Sponzorováno

Byla přivezen do Evropy a nyní se zde hojně pěstuje a využívá i v lékařství. Studie zjistily, že je stejně dobrá pro léčbu generalizované úzkostné poruchy jako sedativum Serax (oxazepam) na předpis. Věří se, že mučenka působí zvýšením hladiny GABA v mozku.

8. Kozlík lékařský (VALERIANA OFFICINALIS)

Kozlík lékařský se nazývá „přírodní valium“ a používá se hlavně k úlevě od úzkosti, stresu a nespavosti. Jeho zdokumentované použití v Evropě sahá tisíce let zpět; vlastnosti Kozlíku poprvé popsal Hippokrates.

Je to další z několika bylin na tomto seznamu, o kterých se předpokládá, že fungují tak, že zvyšují hladiny GABA v mozku. Kozlík lékařský je obecně považován za bezpečný, ale rozhodně může způsobit ospalost, proto jej používejte těsně před spaním. Díky tomu je to bylinný lék první volby, pokud bojujete s úzkostí spojenou s nespavostí.

Kozlík lékařský lze konzumovat jako čaj nebo jako doplněk, ale většina lidí se drží doplňku, protože kozlíkový čaj chutná a voní dost příšerně.

TIP: Kdykoli si kupujete bylinky, vždy je kupujte od renomované společnosti, která se specializuje na bylinné přípravky, ne od velkých značek z obchodů.

3 VITAMÍNY NA ÚZKOST

Obecně existuje několik vitaminů, kterým byste měli věnovat zvláštní pozornost, pokud máte úzkost. Nízký obsah některých vitamínů v těle může zhoršit příznaky úzkosti a správné vitamínové doplňky mohou pomoci.

1. B komplex

Vitamíny B-komplexu se někdy označují jako „vitamíny štěstí“ nebo „vitamíny proti stresu“, protože mohou zlepšit náladu a zvýšit toleranci vůči stresu.

Úzkost, deprese, únava a špatná koncentrace jsou příznaky nedostatku vitaminu B.

Vitamíny B dodávají energii mozkovým buňkám a jsou nezbytnými kofaktory potřebnými k tvorbě neurotransmiterů. Konzumace adekvátních hladin esenciálních vitamínů B může řešit nerovnováhu GABA, serotoninu a dopaminu, které přispívají k úzkosti.

Upozornění: Někteří lidé hlásí, že se cítí příliš plní energie, když užívají doplňky vitaminu B, a zjišťují, že jsou více úzkostní.

2. Inositol

Inositol byl dříve znám jako vitamín B8, dokud se nezjistilo, že si ho tělo dokáže vytvořit sám. Nyní je kategorizován jako pseudovitamin. Inositol se nachází ve vysokých koncentracích v mozku, kde usnadňuje komunikaci mezi mozkovými buňkami.

Bylo prokázáno, že je užitečný pro všechny druhy úzkosti, včetně panické poruchy a obsedantně-kompulzivní poruchy. Jedna studie zjistila, že inositol funguje stejně dobře jako Luvox (fluvoxamin), populární antidepresivum, při léčbě panické poruchy, ale prakticky bez vedlejších účinků.

Inositol zmírňuje změny nálad, deprese a úzkost z premenstruačního syndromu (PMS) a závažnější premenstruační dysforické poruchy.

Je velmi bezpečný a nejsou známy žádné interakce s léky nebo jinými doplňky. Pro terapeutickou hodnotu však musíte užívat poměrně hodně inositolu, obvykle 12 až 18 gramů denně. To není tak skličující, jak to zní, protože inositol je dostupný jako levný prášek bez chuti, který můžete přidat do vody nebo jiných nápojů.

3. Vitamín D

Vitamin D se nazývá „sluneční vitamin“, protože naše pokožka vytváří vitamin D, když je vystavena slunci. Tím, že trávíme většinu času doma a nošením opalovacích krémů, když jsme venku, je nedostatek vitamínu D na denním pořádku, který postihuje jednu miliardu lidí na celém světě.

Vitamin D může pomoci s úzkostí a depresí spojenou s fibromyalgií. Nízká hladina vitaminu D může být částečně zodpovědná za úzkost a deprese, které lidé zažívají se sezónní afektivní poruchou.

Pokud nežijete v celoročně teplém a slunečném klimatu, můžete téměř jistě těžit z doplňků vitamínu D. To platí zejména, pokud je vaše úzkost horší v zimě.

5 dalších doplňků na úzkost

Ne všechny přírodní léky na úzkost spadají úhledně do kategorií bylin nebo vitamínů. Existují přírodní látky, jako jsou aminokyseliny, minerály a další živiny, které také působí proti úzkosti.

Zde jsou některé pozoruhodné doplňky v této kategorii „nejlepší ze zbytku“.

1. Hořčík

Nedostatek hořčíku je na denním pořádku; odhaduje se, že 75 % z nás ho nemá dost. A tento nedostatek je hlavním přispěvatelem úzkosti.

Hořčík snižuje uvolňování stresových hormonů a působí jako strážce brány, aby se nedostaly do mozku. Existuje mnoho forem doplňků hořčíku, ale nejlepší na úzkost je l-threonát hořečnatý. Tato méně známá forma hořčíku má jedinečnou schopnost pronikat membránami mozkových buněk a zvyšovat koncentrace hořčíku v mozku. Díky tomu je zvláště užitečný pro léčbu úzkosti a deprese, stejně jako pro zlepšení kognitivních funkcí.

2. Taurin

Možná znáte taurin jako složku nacházející se v energetických nápojích. Taurin je aminokyselina nacházející se ve vysokých koncentracích v mozku, kde působí velmi podobně jako neurotransmiter GABA. Má podobnou strukturu jako GABA a váže se na receptory GABA.

Taurin také stimuluje uvolňování a tvorbu GABA. Pokud hledáte lék na symptomy související s nízkým obsahem GABA, jako je úzkost, nespavost a přestimulovaná mysl, taurin je vynikající náhradou doplňků GABA, které nefungují dobře u každého.

Hlavním problémem přímého užívání GABA je to, že je strukturálně příliš velká sloučenina, než aby prošla mozkovým filtračním systémem a dostala se do mozku. Existuje několik teorií, proč doplňky GABA fungují i přesto. Existuje podezření, že fungují neznámé mechanismy nebo že určité oblasti mozku umožňují vstup GABA. Široce přijímané vysvětlení je, že doplňky GABA fungují pouze u těch, kteří mají prosakující hematoencefalickou bariéru. Výzkumníci se stále snaží zjistit, jak přesně a zda doplňky GABA fungují.

Můžete zkusit doplněk GABA, abyste zjistili, zda vám pomůže, ale protože se jedná o přístup typu buď a nebo, doporučujeme taurin, který je spolehlivější.

3. Tryptofan

Tryptofan je aminokyselina, která je základním stavebním kamenem mozkové chemické látky serotoninu, která zlepšuje náladu.

Tryptofan se snadno nachází v potravinách bohatých na bílkoviny, ale kvůli biologickému vtipu je pro syntézu serotoninu v mozku k dispozici velmi málo tryptofanu – pouze asi 1 %. Z tohoto důvodu užívání doplňkového tryptofanu funguje lépe pro zvýšení serotoninu než spoléhání se na jídlo.

Tryptofan byl shledán užitečným při úzkostných poruchách a záchvatech paniky. Studie zjistily, že je stejně účinný při depresi jako antidepresiva. Nespavost je častým problémem každého, kdo trpí úzkostí. Tryptofan je také stavebním kamenem spánkového hormonu melatoninu.

Užívání doplňkového tryptofanu vám může pomoci rychleji usnout, spát déle a v noci se méně často probouzet.

4. Rybí olej & omega-3

Omega-3 esenciální mastné kyseliny jsou integrální strukturální složkou membrán mozkových buněk a nervových buněk. A zdravé mozkové buňky jsou vaší první linií obrany proti úzkosti, depresi a dalším poruchám nálady.

Nejoblíbenější doplňky omega-3 jsou ve formě rybího tuku. Omega-3 v doplňcích rybího tuku mohou zmírnit úzkost a depresi.

Omega-3 jsou protizánětlivé a to pomáhá snižovat chronický zánět v mozku. Předpokládá se, že zánět mozku přispívá k depresi, úzkosti, schizofrenii, bipolární poruše a posttraumatické stresové poruše (PTSD).

5. Probiotika

Donedávna se mělo za to, že lidská střeva ukrývají několik stovek různých druhů bakterií. Ale v posledních několika letech vědci právě objevili dalších 2000 druhů! Tyto bakterie jsou souhrnně označovány jako naše střevní flóra, mikrobiom nebo mikrobiota a mají hluboký dopad na náš mozek a náladu. Jsou zodpovědné za tvorbu více než 30 neurotransmiterů, včetně serotoninu zlepšujícího náladu a relaxační GABA.

Dysfunkční mikrobiom hlavní příčinou úzkosti, deprese a dalších poruch souvisejících s mozkem. Výzkumy ukazují, že pouhých 30 dní probiotické suplementace může snížit úzkost a depresi související se stresem.

Abyste se ujistili, že se novým bakteriím z vašeho probiotického doplňku daří, jezte hodně prebiotických potravin, jako je chřest, banány, ječmen, pórek, česnek, čočka, hořčice, cibule a rajčata.

Prebiotické potraviny poskytují dobrým bakteriím sloučeniny, kterými se rády živí, a jsou nezbytné pro udržení zdravého mikrobiomu.

Bylo zjištěno, že samotné prebiotické potraviny zmírňují příznaky úzkosti a deprese snížením hladiny stresového hormonu kortizolu.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušíte na úzkost alternativní metody léčby? Napište nám jaké a jak vám pomohli.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva