Obsah článku
Záhadný pomocník
Možná ji máte doma v květináči a ani o tom nevíte. Dostali jste tento nenápadný sukulent třeba od někoho jako dárek, a ani ve skutečnosti nevíte, že tato jednoděložná víceletá rostlina se jmenuje Aloe Vera a pochází ze severní Afriky. A že se jedná skutečně o zázračnou rostlinu.
Obecně rod aloe zahrnuje více jak 400 druhů, proto je nejprve potřeba si ověřit, zda máte skutečně rostlinu Aloe Vera. Slovo Aloe pochází z arabského slova alloeh, což by se dalo přeložit jako zářivá hořká látka, kdežto Vera naproti tomu pochází z latiny a v tomto případě bychom to mohli přeložit jako pravá. Tedy pravá, léčivá Aloe Vera tvoří růžici listů nebo jen zkrácený stonek a její na povrchu hladké listy mají zeleno-šedé zabarvení, často se světlejšími skvrnami.
V čem spočívá výjimečnost Aloe Vera?
Přestože její účinky nebyly nikdy zcela přesvědčivě vědecky prokázány, v posledních letech je Aloe Vera stále populárnější a využívanější a její užití v jakékoliv formě se těší stále větší oblibě.
Svou sílu ukrývá především v silných dužnatých listech, které jsou zakončené krátkými ostrými výběžky. Při manipulaci s rostlinou se o ně můžete velmi snadno poškrábat. Ale i přes toto zdánlivé nebezpečí se rozhodně vyplatí mít tento malý zázrak doma v květináči. Listy totiž obsahují hojivou šťávu, která svou konzistencí připomíná průhledný gel a ten má neskutečně rozmanité využití. Ale pozor! Je velmi, ale velmi hořký.
Zásobárna vitamínů a minerálů
Aloe Vera obsahuje řadu cenných vitamínů, včetně A, C, E, kyseliny listové, cholinu, vitamínů B1, B2, B3 (niacinu), B6. Aloe Vera je také jedna z mála rostlin, která obsahuje i vitamín B12.
Některé z nalezených minerálních látek také zahrnují: vápník, hořčík, zinek, chrom, selen, železo, sodík, draslík, měď, mangan. Mimo jiné obsahuje také velkou škálu důležitých mastných kyselin a aminokyselin. Prostě celkově obsahuje více jak 20 látek prospěšných pro naše tělo.
TIP: Aloe vera na vlasy
Aloe Vera a léčivé účinky – zevní používání
Aloe Vera má neskutečné hojivé účinky nejen při zevním, ale také při vnitřním použití.
Ti z Vás, kteří doma tuto rostlinku mají a ví o jejích schopnostech, určitě už ji několikrát využili. Nejčastější využití doma, je při popáleninách nebo odřeninách. Pokud máte Aloe doma po ruce a nešikovně se popálíte třeba o sporák nebo při žehlení, stačí uříznout kousek listu Aloe Vera, podélně ho rozříznout a šťávou si postižené místo ihned potřít, ideálně si list na postižené místo přiložit. Popálení je ihned snesitelnější, nevytvoří se klasický puchýř a hojení je rychlejší.
Sponzorováno
Přikládání listů Aloe Vera, resp. otírání její hojivou šťávou je také velmi účinné při bodnutí hmyzem, na vysušenou kůži, při ekzémech nebo vyrážkách. Celkově má Aloe velmi dobré účinky také v boji s dalšími kožními onemocněními jako například lupénka, akné, opary a další plísňová a zánětlivá onemocnění kůže.
U vnějšího používání se nemusíte obávat „předávkování“ nebo nežádoucích reakcí. Můžete tedy hojivé účinky využívat tak často, jak bude třeba.
Pokud si rostlinku Aloe Vera budete za tímto účelem teprve pořizovat, zamiřte do nějakého většího květinářství nebo zahrádkářství a určitě si vyberete. Rostlina by pak měla být alespoň tři roky stará, aby její ozdravné účinky byly co nejefektivnější.
Aloe Vera a její vnitřní užití
I při vnitřním používání má Aloe Vera nesmírně blahodárné účinky na náš organismus. Nejen, že existuje opravdu široká škála preparátů obsahujících právě cenné výtažky z Aloe, ale využít můžete i samotnou šťávu, kterou si upravíte podle potřeby. Ta se dá použít jako surovina do ozdravných likérů, stejně tak ale i do zeleninových salátů.
TIP: Zkuste Aloe také zkombinovat s kokosovým olejem – je to boží kombinace
Při vnitřním užívání je však lépe udělat menší pauzu. Optimální doba pro použití je přibližně tak 6 – 8 týdnů, pak by měla následovat právě menší pauza. Například tak 2 týdny. Nebezpečí častého používání je hlavně v razanci působení a v silném prokrvování podbřišku.
TIP: TOP 8 použití aloe vera pro naše tělo
Další účinky zázraku jménem Aloe Vera
A s čím vším dalším nám Aloe Vera může pomoci? Tak například:
* celkově detoxikuje organismus
* působí jako podpůrný prostředek při léčbě virových infekcí a posiluje imunitu
* pomáhá od pocitů nadýmání, nechutenství, od zácpy a průjmu
* podporuje správné vstřebávání vitamínů, minerálů a stopových prvků
* pomáhá při léčbě kloubních nemocích
* snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků
* Aloe Vera řeší poruchy látkové výměny
* Aplikací přímo k vlasovým kořínkům zamezuje vypadávání vlasů
* dezinfikuje ústní dutinu a je prevencí před vznikem paradentózy
* zlepšuje odplavování usazených toxinů
Takže už jen stačí navštívit květinářství a můžete mít tento malý zázrak doma i vy… A co víc, aloe vera je super i na detoxikaci organismu. A podívejte se také, jak si doma vyrobit aloe vera gel.
A co vy? Používáte aloe vera na zdravotní problémy?
VIDEO: Proč pít Aloe Vera gel?
VIDEO: Jak udělat gel Aloe Vera?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] Většina lidí, ať už teenagerském věku, nebo po třicítce, má tendenci problematickou aknózní pleť vysoušet. Nejčastěji sáhnou po přípravcích s obsahem alkoholu, případně po klasickém mýdle. Není to však nejlepší nápad. Pocit napětí neznamená, že jste si pleť dokonale očistili, ale signalizuje její nadměrné vysušení. Navíc zbavíte mazu jen vrchní vrstvu, mazovou žlázu to neovlivní, spíše vyprovokuje na větší činnost. Obecně se od přípravků s obsahem alkoholu upouští. Nahradili ho přírodní výtažky, které zanícená místa dezinfikují a zklidní. Jde například o čajovník, kafr a Aloe vera. […]
[…] TIP: Aloe vera a účinky na zdraví […]
[…] z Aloe vera se lisuje z listů za studena. Vybírejte nepasterizované, bez přidané vody a prášku. Aloe je […]
[…] otok sliznice. Pokud vám nevoní vazelína z ropy, vytírejte si nos vatovou tyčinkou s gelem z aloe vera a oleji. Vyzkoušejte mandlový nebo kokosový olej. Suchému nosu prospěje zvlhčování kapkami, […]
[…] Pokud se chystáte na delší pobyt na slunci, případně na dovolenou ke vodě, či k moři, mějte na paměti i to, abyste si s sebou nezapomněli vzít antihistaminika. Pokud víte, že po pár dnech u moře se vám vždy vyhodí alergie, užívat je můžete už preventivně, i několik dní před dovolenou. Kromě antihistaminik ve formě kapek, či krémů, se na alergii používají i kortikoidní krémy či orální kortikosteroidy, ty vám však už musí předepsat lékař. Pomáhá i chladivý gel z aloe vera. […]
[…] při poraněních nabízejí i léčivé rostliny. V případě potřeby můžete sáhnout po aloe vera, heřmánku pravém, měsíčku lékařském či jitroceli kopinatém. Na opuchliny, spáleniny od […]
Dobrý den. Moc prosím o radu. Chápu, že je Váš čas drahý, zkusím co nejstručněji. Když odříznu list ze zdravé aloe, je podivně a nepříjemně cítit. Po aplikaci na kůži se nám dělají hnědé fleky. Mám jí vyhodit? Předem děkuji za odpověď. H.
Je potřeba říct, že aloe opravdu trochu smrdí. Nezapáchá však gel, ale spíše ta žlutá míza uvnitř. Žlutá míza, která se nachází v kůži aloe, je to, co zapáchá. Podle mých zkušeností má většina aloe tento zvláštní zápach. Je to jen ta žlutá míza. Jakmile přestane proudit, měla byte získat vnitřní gel bez obav ze zápachu.