Obsah článku
- Allantoin je široce považován za univerzální, bezpečnou a účinnou složku péče o pleť s mnoha různými výhodami, včetně vyhlazení, změkčení a zvlhčení pokožky.
- Ve své organické formě se allantoin nachází v mnoha rostlinách, jako je cukrová řepa, kostival, heřmánek či klíčky pšenice.
- V dnešní době se také vyrábí laboratorně. Většina allantoinu používaného v kosmetice je čistě syntetického původu.
- Populárním zdrojem allantoinu je extrakt z kostivalu, druhu byliny pocházející z Evropy.
- Allantoin považován za účinnou zvlhčující látku.
Allantoin je běžná a docela dobře známá složka, kterou můžete najít v mnoha populárních přípravcích pro péči o pleť. Je to jedna z nejuniverzálnějších používaných složek. Je také známo, že účinně pomáhá při hojení, regeneraci a obnovování pokožky. Studie z roku 2015 provedená na University of Liverpool potvrdila prospěšné vlastnosti allantoinu dodávaného prostřednictvím produktů péče o pleť a podrobně popsala jeho funkce.
Účinky allantoinu pro pokožku
Allantoin je někdy považován za zvlhčovač, přestože působí odlišně – chemicky a fyzicky – než většina ostatních zvlhčovačů. Na dehydratovanou suchou pokožku je často považován kvůli jeho uklidňujícím vlastnostem, pro změkčení pokožky a umožnění jí absorbovat více vlhkosti. Dále pomáhá tělu odstraňovat odumřelé kožní buňky v horních vrstvách pokožky a zároveň ji zjemňuje.
Vlhkost z allantoinu zabraňuje svědivé nebo šupinaté pokožce. Allantoin je také netoxický, nealergení a bez zápachu s protizánětlivými a dráždivými vlastnostmi.
Allantoin má skvělou přilnavost k pokožce, je to aktivní zvlhčující sloučenina s má schopnost odstraňovat přebytečné kožní buňky.
Výhodou alantoinu ve je i to, že je velmi aktivní i při nízkých koncentracích – až do 0,5% – a není dráždivý a je netoxický. Jedna studie dokonce zjistila, že už koncentrace pouze 0,2% prokázala výrazné zlepšení u více než 90% žen se symptomy zarudnutí a popraskání pokožky.
Sponzorováno
Další výhody allantoinu jsou:
- hydratace: zvyšuje absorpci vlhkosti pokožkou
- regenerace: podporuje regeneraci buněk a působí proti suché pokožce
- deskvamace: neboli peeling – je olupování vnějších membrán buněk podporuje přirozené odlupování vnější vrstvy pokožky
– aktivně chrání pokožku - ochrana: zjemňuje pokožku a zabraňuje jejímu poškození sluncem
- prevence: bojuje s akné, pupínky i černými tečkami
- léčivé vlastnosti: stimuluje proliferaci (bujení, novotvoření, růst) buněk a růst nových tkání a pomáhá hojit rány (současně účinně ošetřuje popáleniny, kožní vředy a ekzémy)
- zklidňuje: uklidňuje pokožku, má protizánětlivé vlastnostmi a snižuje zarudnutí
Tyto zmíněné vlastnosti z něj činí vynikající složku pro výrobky pro péči o pleť, zejména pokud je smíchán správně s jinými výživnými složkami, a je používán v pravidelném režimu péče o pleť.
Kromě toho je allantoin známým keratolytikem (= látky změkčující rohovou vrstvu pokožky), což znamená, že může zvýšit obsah vody v buňkách a zároveň napomáhat procesu deskvamace (peelingu) vnějších vrstev kůže.
Odkud se allantoin bere?
Obvykle pochází z botanických výtažků, které se nacházejí v kořeni rostliny kostivalu, aloe vera, heřmánku, lotosu a dalších rostlin.
Použití allantoinu
Jeho první použití sahá do dávné historie – až do starověkého Egypta a Číny. Je známo, že jeho chemické složení je bezpečné, pokud je aplikován na pokožku. Je jen velmi málo vedlejších účinků. Allantoin je použitelný na všechny typy pleti. Ano, dokonce i pro velmi citlivou pokožku.
Pár slov na závěr
Allantoin je něco jako dar z nebes pro citlivou, podrážděnou pleť. Uklidňuje zarudnutí a podráždění, zklidňuje ekzémy a psoriázu, zvlhčuje pokožku, odlupuje ji a dokonce pomáhá hojit rány rychleji.
Sponzorováno
A co vy? Používáte produkty pro pleť a allantoinem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Studie a zdroje článku
- Comparative Study of the Biological Activity of Allantoin and Aqueous Extract of the Comfrey Root Autor: Vesna Lj Savić, Vesna D Nikolić
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články