Alkohol vzniká v přírodě v malých množstvích, i bez přičinění člověka, všude tam, kde kvasí zralé, sladké ovoce či obilí, nebo jiné škrobnaté a cukernaté substráty.
Léčivé aspekty alkoholu
Alkohol – tento kontroverzní nápoj, provází lidstvo v různých formách od nepaměti. Velkovýroba tvrdého alkoholu destilací spadá do novější historie lidstva. V historickém slovníku dr. Johnsona se např. slovo whisky poprvé objevilo v roce 1755 a rum byl poprvé vyroben až v sedmnáctém století. Do té doby se více konzumovaly nízkoalkoholické kvasné nápoje – mošty, pivo, víno, medovina, jejichž pití není až tak rizikové. Tyto nápoje navíc obsahují užitečné látky, produkty metabolismu kvasných bakterií. Tvrdé alkoholické nápoje byly spíše vzácné a alkoholové výluhy z léčivých rostlin se používaly spíše jako lék.
Akvavitu, čili „voda života“, z latinského aqua vitae av středověku se tak označovaly pálenky s léčivými účinky. Později se ve velkém začal alkohol destilovat z kvasu různých druhů ovoce, obilí a jiných škrobovitých zda cukernatých částí rostlin. Alkohol se stal vážným problémem mnoha národů a dnes i celého lidstva. Z přípravku se stal jed.
Co rozhoduje aby se lék nestal jedem?
Problémem je, udržet jeho konzumaci na úrovni neškodné organismu. Při pravidelné konzumaci vzniká poměrně rychle alkoholová závislost. Alkoholismus vede k hromadění tuků v játrech, k hyperlipoproteinémií a nakonec k cirhóze a nefunkčnosti jater. Navíc, při nesprávné destilaci a nedostatečném oddělení toxické frakce metylalkoholu, vzniká po jeho vypití vážné poškození organismu. Stejně po vypití velkého množství lihu najednou, vzniká akutní otrava alkoholem.
Sponzorováno
Občasný příjem alkoholu, v malých množstvích a ve formě aditiva v některých potravinách a nápojích, nemusí mít škodlivé účinky. Ale zdravý organismus nepotřebuje pravidelně alkohol vůbec. „Prý pozitivní“ účinky na kardiovaskulární systém jsou pouze krátkodobé a bez pravidelného pohybu a stravy s obsahem vitamínů jsou navíc i diskutabilní. Ze zdravotního hlediska je jednoznačně prospěšnější dosahovat cévní stimulaci a prokrvení denním pohybem, než pasivní požitím alkoholu.
Pro zamezení sklerotizace cév není nutné pít několik decilitrů vína denně, ale stačí jíst denně dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a pít ovocně-zeleninové šťávy. Také stačí omezit vysoký příjem masa a masných produktů, tuků a olejů. Pití ušlechtilých tvrdých alkoholických nápojů z obilí a ovoce má spíše gurmánský význam při výjimečných příležitostech. Jejich každodenní konzumace je neopodstatněná a zdravotně riziková. Zároveň poukazuje na nízkou úroveň v stravovacího kultuře jednotlivce či společnosti.
TIP: Existuje nová metoda léčby závislosti na alkoholu
Komerce bohužel vítězí
Alkoholová závislost části populace vyvolává obrovské sociální, ekonomické a zdravotní škody kdekoli na světě. Prodej alkoholu však vede k okamžitým ziskem. Podobně jako prodej cigaret, i výroba alkoholu zaměstnává mnoho lidí, což vede ke společenské toleranci vůči jeho nadměrné a obecné konzumaci a produkci. Přitom alkohol v kvašených moštech, vínech, pivu může mít, spolu s produkty kvasných bakterií as vitamíny, mírně léčivý účinek. I tyto nápoje mají pít pouze v případě potřeby a sporadicky v opodstatněných případech.
Důvody pro pití nápojů s obsahem 15% až 50% alkoholu jsou opravdu jen gurmánské, ale zdravotní důvody v podstatě neexistují. Problém s alkoholem je tedy v člověku, v lidské morálce a svobodě šířit jakékoli komerčně úspěšné produkty, bez ohledu na všechny negativní následky pro jednotlivce a společnost. Jednotlivec proto musí sám odolat všem nástrahám komerce. Stačí vědět, že pro střídmých je alkohol lékem a pro pijáky jedem.
Sponzorováno
Náš tip: Víte, že whisky může být i zdravé?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Drogy
Přečtěte si také naše další články