Obsah článku
Alergenová imunoterapie představuje jedinou léčbu zaměřenou na samotnou příčinu alergie. Tento druh léčby, který dříve zcela závisel na osobních zkušeností lékaře, je dnes přísně diktován Mezinárodním konsenzem a koordinovaný Světovou zdravotnickou organizací. Podstatou alergenové imunoterapie je podávání zvyšujících se dávek alergenů na obnovu normální funkce imunitního systému a snížení významnosti symptomů alergické reakce.
Alergií trpí 30- 40% světové populace, přičemž v Evropě je alergie nejčastějším chronickým onemocněním a odhaduje se, že do roku 2015 bude každý druhý Evropan alergik. Vzhledem k tomu, že alergická onemocnění mají různou manifestaci a příčinu, jejich léčba musí být komplexní a zaměřena na zmírnění symptomů a na stabilizaci onemocnění.
Postupy pro alergenovou imunoterapii přesně vyhrazují:
- Indikace (ne pro všechny formy alergie, všechny alergeny a všechny pacienty se tento přístup hodí).
- Vedení léčby (při tak dlouhém, náročném lékařském postupu je spolupráce pacienta nezbytná).
Alergenová imunoterapie tvoří základ léčby alergie. Alergenová imunoterapie umožňuje předejít rozvoji alergické rýmy do astmatu a také pomáhá bránit vzniku senzibilizace na další alergeny. Její účinek spočívá ve snížení vnímavosti vůči alergenu a tím i výskytu alergické odpovědi.
Jak alergenová imunoterapie funguje?
Alergenová imunoterapie probíhá ve dvou fázích:
- Úvodní terapie spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek alergenu.
- Udržovací léčba spočívá v pravidelném a dlouhodobém (min. 3 roky) užívání příslušné dávky alergenu.
Rozpoznání alergenu
Základem léčby alergického onemocnění je rozpoznání alergenu, který je příčinou vzniku onemocnění, buď kožním testem nebo laboratorním potvrzením zvýšené hladiny specifického IgE. Forma alergenové imunoterapie se stanoví podle výsledků kožních testů a může vám být podávána buď ve formě injekci, tablet nebo kapek. Cílem této léčby je vyvolat ve vašem organismu toleranci na alergen, tak aby nevznikala přehnaná reakce při styku s alergenem na jaře, v létě a na podzim. Tato léčba spočívá v kontrolovaném podávání alergenu, který vám způsobuje potíže se stoupající koncentrací. Tato léčebná metoda se dnes považuje za jedinou kauzální léčbu alergického onemocnění. Ve své podstatě vstupuje do ovlivnění výsledné alergické reakce a navozuje stav tolerance alergenu. Snižuje intenzitu a závažnost symptomů, umožňuje snížení další farmakologické léčby. Má zásadní význam pro zlepšení kvality života pacienta s alergií. Alergenová imunoterapie umožňuje předejít rozvoji alergické rýmy do bronchiálního astmatu a také pomáhá bránit vzniku senzibilizace na další alergeny. Její účinek spočívá ve snížení vnímavosti vůči alergenu a tím i výskytu alergické odpovědi.
Jak léčba alergenovou imunoterapií vypadá?
Alergolog je jedinou osobou, která je způsobilá předepisovat tuto formu léčby a dohlížet na její průběh. Alergenová imunoterapie vyžaduje důkladnou znalost alergického onemocnění.
Podávání léčebného alergenu je možné třemi způsoby:
- Tabletky podávané pod jazyk (sublingvální forma) – ORALAIR -k léčbě alergii na pyl trav je nyní alergenová imunoterapie dostupná i ve formě tablet.
- Kapky podávané pod jazyk (sublingvální forma) – STALORAL
- Injekce (podkožní forma) – Pollinex, Alutard, PHOSTAL injekce aplikuje lékař v ordinaci.
1. Sublingvální forma – tabletky
Při sublinguální alergenové imunoterapii je důležité – STALORAL, ORALAIR:
Sponzorováno
- Dodržování přepsány dávkování a nevynechávejte bezdůvodně svou dávku.
- Včas si zajistěte u svého lékaře nový předpis, aby vám léky nedošly a nemuseli byste jejich užívání přerušit.
- Přípravek užívejte pravidelně a celou dobu určenou lékařem.
- Pokud přece přerušíte léčbu, poraďte se se svým lékařem jak postupovat, aby nedošlo ke ztrátě dosud získaných pozitivních účinků léčby.
Pokud ordinuje léčbu ORALAIR tabletky, můžeme ji podávat dětem od 5 let a dospělým podle výsledků kožních testů nebo specifického IgE pozitivních na pyly trav. Přípravek se užívá nalačno vložením pod jazyk, 15-20 minut před jídlem. Léčba se přerušuje akutních infekcích, operačních zákrocích a při ošetření zubů. Při delším přerušena je třeba o pokračování informovat u lékaře. Exponována 3-5 let 5-6 měsíců v roce před alergickou sezónou.
2. Sublingvální forma – kapky
U ostatních alergiích můžeme ordinovat léčbu Staloral kapkami, kterou můžeme podávat dospělým i dětem od 5 let. Kapky se užívají nalačno nakapáním kapek pod jazyk, 15-20 minut před jídlem. Léčba se přerušuje akutních infekcích, operačních zákrocích a při ošetření zubů. Při delším přerušena je třeba o pokračování informovat u lékaře. Exponována 3-5 let celoročně a je třeba mít kapky uložené v ledničce.
3. Podkožní forma – injekce
Pokud máte naordinovanou léčbu Pollinex injekcemi, podáváme ji pacientům od 12 let buď s pozitivními kožními testy na alergeny stromů břízovitých nebo travin. První rok podáváme 3 injekce iniciální dávky alergenu buď z alergenu stromů břízovitých (Pollinex Tree) nebo alergenu trav (Pollinex Rye), další roky podáváme 6 injekci. Terapie trvá 3-5 let.
Při podávání injekci je třeba dodržovat tato doporučení:
- V den aplikace nejíst těžká jídla, čokoládu, med, nepít alkohol a bylinkové čaje, – bezprostředně před a 24 hodin po podání injekce není vhodná fyzická námaha, horká koupel, sauna, slunění a prvních 12 hodin je třeba mít u sebe inhalační léky (pokud má pacient astma).
- Je třeba si dát pozor na potraviny, které mohou vyvolat zkříženou reakci (podobnou alergické reakci na pyl).
- Informovat lékaře o všech onemocněních pacienta, prodělaných infekcích, jiných užívaných lécích, jiném očkování, případně jiných potížích.
- Po aplikaci injekce zůstat u lékaře ještě 30 minut vzhledem k možnosti vzniku anafylaktické reakce.
- V místě vpichu se může objevit zarudnutí, otok, svědění – což je jen přechodná reakce, která není důvodem k ukončení léčby. V případě větší lokální reakce (otok větší než velikost dlaně), nucení na zvracení, malátnosti, ztíženého dýchání, mdlob, respektive dalších nežádoucích účinků i po několika hodinách od podání injekce je třeba kontaktovat lékaře nebo rychlou zdravotnickou pomoc.
Příznaky alergie by měli po alergenové imunoterapii výrazně ustoupit a také se sníží spotřeba léků, které jste před tím užívali v alergické sezóně.
Vedlejší účinky
Jako každá léčba i tato může být spojena s nežádoucími účinky. Při sublinguální léčbě se může objevit svědění v ústní dutině, někdy i zhoršení projevů vlastního onemocnění. Při podkožní léčbě se mohou objevit lokální (zarudnutí, otok), ale i celkové projevy (rýma, dušnost, kožní projevy, svědění). Proto po podání injekce je třeba 20-30 minutové sledování na ambulanci.
Za určitých okolností je třeba podávání vakcíny přerušit, případně snížit její dávku. Proto je vždy důležité lékaře informovat o změně zdravotního stavu – infekční onemocnění, nové zdravotní potíže, nové léky, těhotenství, herpetické onemocnění, očkování.
Kdy začít s alergenovou imunoterapií?
Pacienti s alergií na pyl začínají léčbu mimo pylovou sezónu. Pacienti s alergií na roztoče, domácí zvířata nebo plísně mohou začít s léčbou kdykoliv v průběhu roku. Léčba dětí mohou začít od věku 5 let. V těhotenství se alergenová imunoterapie nezačíná.
TIP: Imunoterapie v léčbě onkologických onemocnění
VIDEO: ALERGENOVÁ IMUNOTERAPIE
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články