Sponzorováno

Ajurvédská kuchyně a strava pro vaše celkové zdraví – jak na to? 4.83/5 (29)

  • Ajurvédská kuchyně je součástí ajurvédské medicíny a zdůrazňuje propojení mezi potravou a zdravím. Má za cíl podporovat rovnováhu těla, mysli a ducha prostřednictvím správné výživy a stravy přizpůsobené individuálním potřebám. V tomto článku najdete několik hlavních principů a potravin, které jsou součástí ajurvédské kuchyně.
  • Rovnováha mezi šesti chutěmi: Ajurvéda rozlišuje šest různých chutí, a to sladkou, kyselou, slanou, hořkou, ostrou a trpkou. Je doporučováno, aby každé jídlo obsahovalo všechny tyto chutě, a to ve vyváženém poměru, aby se dosáhlo harmonie v těle.
  • Používání čerstvých a sezónních potravin: Ajurvédská kuchyně klade důraz na čerstvé a sezónní potraviny, které mají vyšší životní sílu a obsahují více živin. Je doporučeno preferovat lokální a organické potraviny.
  • Zdravá příprava jídel: Ajurvédská kuchyně preferuje šetrné metody vaření, jako je vaření na páře, pečení, dusení a vaření ve vodě. Tepelná úprava potravin by měla být taková, aby se zachovaly živiny a energie potravin.
  • Specifické potraviny a byliny: Ajurvédská kuchyně zahrnuje různé potraviny a byliny, které mají podle ajurvédského učení specifické účinky na tělo a rovnováhu dosha (energetických typů). Například zázvor, kurkuma, koriandr, skořice, fenykl, bazalka, kardamom, bylinky a další se často používají pro své blahodárné účinky na trávení a metabolismus.
  • Rovnováha dóš: Ajurvédská kuchyně se také zaměřuje na udržování rovnováhy mezi třemi doshami - Vata, Pitta a Kapha. Každá osoba má jedinečnou konstituci, a je důležité konzumovat potraviny a koření, které jsou vhodné pro danou konstituci a pomáhají udržovat rovnováhu dosh.
  • Správné stravovací návyky: Ajurvédská kuchyně klade důraz na správné stravovací návyky, jako je pomalé a důkladné žvýkání, jídlo v klidném a příjemném prostředí, vyhýbání se přejídání a konzumace potravin podle potřeb a hladu těla.
  • Důležité je mít na paměti, že ajurvédská kuchyně se přizpůsobuje individuálním potřebám každé osoby.

Základem ajurvédské kuchyně je koření...

Základem ajurvédské kuchyně je koření…

Co je ajurvéda? Jde o nejstarší léčebný systém na světě. Je nezastupitelná v prevenci onemocnění a dokáže pomoci v případě mnoha chronických onemocnění. Základem je, aby se tělo uvedlo do harmonie. Podle ajurvédského učení má každý člověk vlastní směs bioenergií, které nazýváme dóši. Jsou to Vathi, Pitta a Kapha. V zdravém člověku jsou tyto tři bioenergie v rovnováze. Narušit jejich může nesprávná strava, stres, psychické trauma či dokonce roční období. Dóša určuje charakter, osobnost a nemoci. Pokud dominuje v těle jedna Dóša, naše tělo již není v rovnováze a přicházejí zdravotní či psychické komplikace.

Udělejte si u nás online test na to, jaká jste dóša.

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu, jestli je to správně. I takto se dá pojmenovat pravidlo, které platí ve staré indické medicíně nazvané ajurvéda. Toto léčitelství je staré přibližně 5 000 let a jeho hlavním úkolem je tělo nejprve detoxikovat, tedy zbavit všech škodlivin, a začít jej správně stravovat.

Složení surovin se určí podle tří dóš, z nichž je prý složené tělo – Vathi, Pitta a Kapha. Když jedna složka převyšuje, je třeba ji eliminovat a dostat do rovnováhy s ostatními. My vám přinášíme recept, jak na to …

Problém je v jídle, ne v dietách

Na to, abychom tělo zbavili nečistot a nastartovali metabolismus, je třeba diagnostikovat se. Často ani netušíme, proč držíme miliony diet a žádná z nich nezabírá … Háček může být v tom, že i když hladovíme, naše tělo si neumí poradit se surovinami, které mu dáváme.

„Držela jsem množství diet, ale žádná nezabírala. Nakonec jsem se svěřila do rukou ájurvédského lékaře a až ten mi vysvětlil, že mé tělo nesmí přijímat téměř žádné studená jídla. Když se budu cpát studenými zeleninovými saláty, tak je to zbytečné. V mém případě platí, že metabolismus nastartuji jen teplými jídly, takže teplé jídlo mám ještě i na snídani,“ říká nám klientka ajurvédského centra.

Jídelníček na míru dle Ajurvédy

Možností, jak zjistit, která Dóša je u vás problematická, je několik.

Ájurvédské testy lze nalézt na internetu, ale nejideálnější je dát se „proklepnout“ indickým ájurvédského lékaře.
Zde vám pro případ zájmu přikládáme pár odkazů na ajurvédské odborníky:

MUDr. Michaela Ferancová
– Ajurvéda Isis
Sattvika ajurvéda
Ajurvédské lázně
Ajurvédské studio Tarra

Jaká jste Dóša?

 
Podle ájurvédy rozlišujeme tři různé tělesné a mentální typy (tzv. tridóša) – vátu, pittu a kaphu. Který typ jste vy?

Jste Vathy?

Vathy je spojena s nervovým systémem a s pohybem. Ovlivňuje dýchání, žvýkání, polykání, přívod živin k buňkám, vylučování zbytečných látek, krevní oběh, činnost srdce
 
Postava: štíhlá, vysoká, slabé svalstvo
Kůže: chladná, slabá, suchá, hrubá
Vlasy: tmavé, vlnité, suché
Oči: malé, úzké, hnědé, šedé, modré
Hlas: tenký, vysoký
Řeč: rychlá, přerušovaná
Mentální stránka: neurotická, náladová, bystrá

Sponzorováno

Které potraviny – NE
syrová strava
studená jídla a nápoje
chipsy, sušenky
sušené ovoce
fazole

Které potraviny – ANO
vařená výživná jídla
oleje, omáčky
vařené obiloviny jako pšenice, rýže
mléčné výrobky
sladké šťavnaté ovoce
bílé maso, ryby
teplé polévky
ořechy a semínka
 

Jste Pitta?

Sídlí v žaludku, krve, srdci, očích a v kůži. Oheň Pitta ovlivňuje tenké střevo, játra, žlučník, slezinu.
Postava: střední, průměrná svalová hmota
Kůže: teplá, jemná, vlhká, množství mateřských znamének, sklon k skvrnám, zčervenání
Vlasy: světlé, rovné, předčasný sklon k šedivění
Oči: bystré, modré nebo světle hnědé
Mentální stránka: podrážděná, cílevědomá, výborná paměť, organizační schopnosti

Které potraviny NE
pálivá a ostrá jídla
málo syté jídla
horké nápoje
kofein
jogurt, sýry, zakysaná smetana
maso, ryby, vejce
ořechy
cibule, česnek, paprika, lilek, rajčata, ředkvička, špenát

Které potraviny ANO
teplé mléko, tvaroh
syrové zeleninové saláty s olivovým olejem
ovoce
pšenice, ječmen, rýže
bílé drůbeží maso a sladkovodní ryby
aloe vera
 

Jste Kapha?

Poskytuje hmotu a podporu. Je spojena s fyzickým základem pro energii Vathy a Pitta. Organismu dodává vodu, vyživuje klouby a kůži, zajišťuje imunitu.
Postava: velká, zaoblená, vyšší svalová hmota či tuk
Kůže: studená, vlhká, jemná, bledá
Vlasy: silné, husté, vlnité, hnědé
Oči: velké, nápadné, modré či světlehnědé
Mentální stránka: tichá, skromná, přemýšlivá, soucitná, svědomitá

Které potraviny NE
studená jídla a nápoje
větší množství jídla
sladkosti, pochutiny
ovocné pyré
syté, mastná jídla
červené maso
rajčata, okurky, meloun, sladké brambory
sladké ovoce jako banány, pomeranče, ananas

Které potraviny ANO
teplá kořeněná jídla
polotučné teplé mléko na spaní
bílé drůbeží maso
fazole
zelenina
jablka, hrušky, ostružiny, borůvky
 

Léčivé koření v kuchyni – základ ajurvédské kuchyně

Základem ajurvédské kuchyně je především používání koření, bylin a ochucovadel. Díky tomu jsou jídla nejen chutnější, ale také snadněji stravitelné. Ne nadarmo se nazývají „klenoty“ kuchyně. Nesmíme zapomenout, že většina koření má léčivé účinky.

TIP: Prohlédněte si ajurvédské bylinky a jejich vliv na naše tělo

Hřebíček

Obchoduje se s ním již odpradávna. Hřebíčkový olej je antiseptický a silně aromatický. Zvyk „žvýkání hřebíčku“ při oslovování císaře se začal už v Číně. Když vládla Alžběta I., bylo normální, že během jejího přítomnosti hosté žvýkali hřebíček. Tato koření se používá k pročištění krve, také jako zažívací stimulátor a utišující prostředek při bolesti zubů.

Kurkuma

Vyznačuje se jasně žluté barvou. Používá se v malém množství, aby dodala červenou barvu a pronikavou chuť. V ajurvédském lékařství se kurkuma používá k pročištění krve a také podporuje trávení.

Zázvor

Při výběru čerstvého zázvoru dbejte na to, aby byl spíše zakulacený, a ne zvrásněný. Na našem trhu je k dispozici i práškový zázvor, ale nemá takové účinky jako čerstvý. Také se odlišuje i jeho vůně. Zázvor se v ajurvédě používá při poruchách trávení. Když ho jíte v malých množstvích, pomáhá při bolestech žaludku. Zázvorový čaj je výborným lékem při nachlazení.

Zdravá jídla podle ajurvédy

Jídla ajurvédy jsou založena hlavně na vařené či dušené zelenině, rýži a koření. V případě, že se chystáte přejít na tento typ léčivé stravy, měli byste se vyhýbat rafinovaným, chemicky zpracovaným potravinám, což je například bílá mouka či cukr, potravinovým aditivům, tedy „éčkam“, jako jsou různé barviva a konzervanty, a nadměrnému příjmu potravy.

Tato strava dokáže člověku dodat energii, očistit organismus od škodlivých látek, pomáhá vyvarovat se mnohým zdravotním problémům a udržet tělo mladé a v kondici.

Co si dále o ajurvédě přečíst?

VIDEO: O ajurvédské stravě

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva