Obsah článku
Co je to vlastně agáve?
Agáve je polopouštní rostlina která roste v Americe. Je mimořádně odolná, kromě pouště roste i v drsných horských podmínkách, kde teplota klesá pod -25 stupňů Celsia. Pokud dokážeme vytvořit dobře odvodněnou zeminu, tak agáve se dá vypěstovat i u nás v Česku. Nejlépe se však této rostlince daří v Mexiku. Rozmnožuje se nejčastěji odnožemi a žije do věku 20-40 let, po odkvětu odumírá.
Vzhledem se agáve hodně podobá na kaktus, pochází z čeledi sukulentních rostlin. Ve starořečtině agáve to znamená obdivuhodná, majestátní. Kromě sirupu se za agáve vyrábí známý alkoholický nápoj tequila, která je národním nápojem Mexika.
My se ale v tomto článku budeme bavit zejména agáve samotném a pak o sirupu z agáve.
Agáve a zdraví
Jaké zdravotní výhody má samotné agáve? Pár jsme jich pro vás sepsali:
- Oproti cukru má agáve poloviční množství kalorií.
- Díky nízkému glykemickému indexu nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rychle jako cukr.
- Agáve má vysoký obsah polysacharidu inulinu, který se mění na jednoduchý cukr fruktózu, a to za předpokladu šetrného zacházení a nepoužití žádných chemikálií.
- Samotné agáve je zdrojem saponinů, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, výborně se hodí k léčení řezných ran a odřenin.
- Působí jako prevence proti srdečně – cévním onemocněním, dokáže čistit cévy, zamezuje zanášení cév vlivem vysokého cholesterolu. Zlepšuje proces krvetvorby a vstřebávání některých živin (např. vápníku).
- Posiluje imunitní systém a chrání před vznikem rakoviny tlustého střeva, udržuje čistou trávicí soustavu a podporuje zdravou střevní mikroflóru.
- Je opravdu lehce stravitelné, napomáhá činnosti žlučníku, trávení tuků.
- Minerální látky obsažené v agáve jsou hlavně železo, vápník, hořčík a zinek. Nejvýznamnější je obsah železa, které důležité pro lidský organismus. Železo se musí přijímat v potravinách, protože si samo nedokáže tuto minerální látku syntetizovat z jiných látek.
Agáve vs. sirup z agáve
Nenechte se mýlit. Agáve a sirup z agáve nejsou to samé. Původní přírodní extrakty z rostlin agáve mají opravdu silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Žádný z těchto prospěšných prvků však není přítomen v sirupu z agave, který vidíme v obchodě. To je důvod, proč většina přirozených odborníků v oblasti zdraví souhlasí s tím, že agáve nektar není moc dobrý pro zdravý.
Sirup z agáve není vůbec zdravý
Sirup se získává tak, že agáve se nakrájí, extrahuje se cukrová šťáva, dále se teplem a enzymaticky upravuje. Tímto procesem se ničí prospěšné látky a přeměňují se na škodlivou fruktózu. V konečném důsledku vlastně dostáváte zcela znehodnocený a škodlivý produkt.
Sponzorováno
Nízký glykemický index je jediné pozitivum
Ano, glykemický index je relativně nízký. Proto jsou tyto typy sladidel označovány jako vhodné pro cukrovkáře. Nicméně toto je jediné pozitivum, které na sirupu z agáve nacházíme.
Problémem je obrovské množství fruktózy
Největší problém tkví v tom, že hlavní část tohoto sirupu je tvořena fruktózou. Zde si přečtěte o vlivu fruktózy na zdraví.
Proč je vlastně fruktóza horší než glukóza?
Glukóza je velmi důležitá molekula. Nachází se přirozeně například v mrkvi či bramborách, naše tělo ji dokonce umí samo tvořit. Každá buňka v našem těle ví zpracovávat glukózu, fruktózu umí zpracovat pouze játra.
Když je játra příliš zatížena fruktózou, tak ji mění na tuk, následně se nám zvedají nebezpečné triglyceridy. Část tuku zůstává v játrech a játra pomalu tukovatí. Přestože fruktóza nezvedá inzulín, z dlouhodobého hlediska velká množství fruktózy přispívají k inzulinové rezistenci. Tento proces výrazně zvyšuje riziko vzniku metabolického syndromu a diabetu 2. typu. Mezi dalšími nepříznivými vlivy fruktózy je zvyšování LDL částic a oxidovaných LDL částic (velmi nebezpečné), které přispívají ke kumulaci vnitřního tuku. Navíc zvýšený příjem fruktózy vede ke zvýšené hladině kyseliny močové. Další nevýhoda fruktózy je, že nás neumí dostatečně uspokojit a člověk stále „nemá dost“. A to slavné „zdravé“ agáve obsahuje až 85% fruktózy, což je mnohem větší množství než obsahuje klasický cukr!
Co se týče fruktózy, tak ta je obsažena i v ovoci, proto bychom to ani s ním, zejména s některými druhy, neměli přehánět. Ovoce má však na rozdíl od sirupu z agáve i vlákninu a bioaktivní látky.
Pokud chcete sladit, určitě nesahejte po sirupu z agáve. Dnes už známe zdravější sladidla, jako je tento sirup. Patří mezi ně například xylitol, erythritol nebo stévie. Pozor, ani ty však nemůžeme konzumovat v neomezeném množství.
Jsem zmatený, aneb co si z toho tedy vzít?
Platí víceméně následující slova. Navzdory tvrzení, že agávový nektar je zdravější než rafinovaný stolní cukr, toto přírodní sladidlo nemusí být lepší či výživnější než cukr nebo med. Podle několika zahraničních a velmi odborných výzkumů je obsah vitaminů a minerálů v podstatě stejný jako u medu nebo cukru. Použití agavového sirupu namísto medu nebo cukru může nakonec být spíše záležitostí osobních preferencí, než že by vedlo ke zvýšeným přínosům pro zdraví. Stejně, jako ostatní vysoce kalorická sladidla, může agáve nektar přispívat k nárůstu tělesné hmotnosti nebo zvýšeným hladinám triglyceridů – pokud je používáte nadměrně. Chcete-li užívat agáve nektar bez ohrožení zdraví, zahrňte tento sirup do svého denního rozpočtu kalorií.
Agáve sirup můžete buď nahradit medem (třeba manuka medem), stévií nebo datlemi. Ty jsou pro naše zdraví přeci jen lepší a hodnotnější. Toto „zdravé“ sladidlo může být dokonce horší než běžný bílý cukr. Pokud musíte přidat do stravy nějakou extra sladkost, agáve nektar není zdravý způsob, jak to udělat.
VIDEO: Proč je agáve sirup omylem zdravé výživy?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články