Sponzorováno

Afty – nepříjemné postižení ústní sliznice – jak na afty? 4.85/5 (20)

Afty - nepříjemné postižení ústní sliznice - jak na afty?Je až neuvěřitelné, že ty drobné vřídky – afty na ústní sliznici mohou tak krutě bolet. Rozumná péče vám může pomoci trápení s afty zmírnit a vhodně vybrané doplňky dokážou snižovat výskyt aftů a urychlit jejich zhojení Afty vypadají jako menší bolestivý vřídek uvnitř dutiny ústní, na rozdíl od oparu, který se tvoří na rtech.

Trocha statistiky: Afty se vyskytují hlavně u mladších lidí, častěji postihují ženy než muže. Uvádí se, že v populaci lidí do třiceti let se vyskytují až u pětiny jedinců. Po třicítce se afty objevují méně často.

Afty a příznaky

  • malé, bělavé nebo nažloutlé vřídky s červeným lemem na jazyku, dásních, na patře nebo sliznici rtů a tváří
  • pálení. řezání a bolest, dříve než se afty objeví
  • palčivá bolest při jídle a mluvení nejvíce prvních několik dnů

Kdy vyhledat s afty lékařskou pomoc?

  • Je-li bolest tak krutá, že nemůžete ani pít dostatek tekutin.
  • Máte-li v ústech více než čtyři afty.
  • Přetrvávají-li afty déle než dva týdny.
  • Máte-li horečku přes 38°C.
  • Objevují-li se afty častěji než dvakrát až třikrát za rok.

Afty a prevence

Jelikož afty velmi závisí na stavu imunitního systému, je jeho podpora jedním ze způsobů prevence těchto obtíží. Ochrana imunitního systému spočívá ve správné životosprávě, dostatku spánku a vyhýbání se dlouhodobým stresům. Další předcházení tkví ve správné péči o dutinu ústní, tak aby se v ní nemnožily cizorodé mikroorganismy, které by mohly sliznici poškozovat.

Samozřejmě je potřeba se při riziku aft vyhýbat výše uvedeným faktorům, jako je kouření, poškozování ústní sliznice kousáním nebo případným dráždivým hygienickým prostředkům a potravinám. Pokud jste k aftám náchylní, nepoužívejte zubní kartáček s ostrými a tvrdými štětinami.

Kromě klasických vitamínů podporující imunitu (vit. C) je velmi doporučeno přibrat ještě vitamíny skupiny B, kam patří např. kyselina listová (běžně se prodávají v tzv. B- komplexu), protože drobné vřídky na ústní sliznici jsou jedním z prvních příznaků jejich nedostatku.

Sponzorováno

Co přesně tedy používat jako prevenci?

Vitamín C / flavonoidy
dávkování: 500 mg C vitaminu a 250 mg flavonoidů třikrát denně
doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku vitaminu C

vitamin B komplex
dávkování: jednu tabletu každé ráno při jídle.
doporučení: užívejte B-50 komplex obsahující 50 mcg vitaminu B12 a biotinu, 400 mcg kyseliny listové a 50 mg ostatní vitaminů B

echinacea (třapatka)
dávkování: 200 mg výtažku dvakrát až třikrát denně při prvních příznacích
doporučení: začněte vyšší dávkou a snižte ji, když se afty začnou hojit; preventivně užívejte každé ráno 200 mg vždy tři týdny v měsíci

lékořice (DG L)
dávkování: jednu nebo dvě tablety deglycyrizované lékořice (380 mg v tabletě) nechte třikrát denně rozpustit v ústech
doporučení: užívejte mezi jídly

vodilka
dávkování: nanášejte na afty tekutou formu třikrát denně
doporučení: po aplikaci alespoň hodinu nejezte a nepijte

Zajímavost: I staří Řekové měli s aftty trápení; byl to Hippokrates, nazývaný „otec lékařství“, který pro ně našel název stomatitis aphtosa – afty.

Boj proti aftům

Na momentální bolest pomáhá cucat kostku ledu, která ústní celkově znecitliví.

Zklidňující účinek také mohou mít výplachy heřmánkem, můžete se setkat i se speciálními bylinnými ústními vodami, které by taktéž měly ústní dutinu zklidnit a desinfikovat.

Po dobu léčby aft se vyvarujte kořeněných jídel a kávy, dále jinak dráždivých a kyselých jídel jako jsou citrusy nebo rajčata a papriky. Kouření a žvýkání tabáku, ale i žvýkaček může ústní sliznici dráždit a proto znesnadňovat léčbu aft.

A jak proti aftům a bolesti bojujete vy? Budeme rádi za komentáře.

A další články k tomuto tématu k přečtení

VIDEO: Jak bojovat s afty?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Afty – nepříjemné postižení ústní sliznice – jak na afty?”

    1. […] proti nespavosti, depresím, léčí afty. Dopřejte si ho dva- až třikrát denně . Jednu čajovou lžičku zalijte horkou vodou a […]

    2. […] záněty mandlí a hrtanu, působí antisepticky při zánětech a krvácení dásní. Urychluje léčbu aftů, osvěžuje dech a likviduje zubní […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva