Sponzorováno

Acesulfam draselný (Acesulfam K, E950) – jaké účinky na zdraví má toto sladidlo? 4.74/5 (35)

Umělé sladidlo acesulfam draselný ovlivňuje mikroorganismy střeva a měl také za následek přírůstek tělesné hmotnosti u myší.

Umělé sladidlo acesulfam draselný ovlivňuje mikroorganismy střeva a měl také za následek přírůstek tělesné hmotnosti u myší.

Je to až 200 krát sladší než klasický stolní cukr, ale přesto má acesulfam draselný tak trochu kyselou pověst.

Také je známý pod názvy acesulfam K nebo Ace-K, je to sladidlo bez kalorií, které někdy můžete najít v různých výrobcích bez cukru. Sám o sobě je Acesulfam draselný bílý krystalový prášek s mírně hořkou chutí. Kvůli této chuti se často mísí s jinými sladidly, jako je sukralóza nebo aspartam – obě sladidla jsou také kontroverzní samy o sobě.

Acesulfam K můžete nalézt v nealkoholických nápojích, proteinkových koktejlech, různých nápojových směsích, mražených dezertech, v pečivu, cukroví i ve stolních sladidlech.

Ačkoli ho mnoho institucí a úřadů (třeba FDA v USA) považuje za bezpečné sladilo, mnoho lidí je přesvědčeno, že Acesulfam draselný má potenciálně nebezpečné účinky na zdraví. Pojďme se tedy na toto sladidlo podívat pěkně z blízka.

Je Acesulfam bezpečný?

První bezpečnostní testy Acesulfamu K byly provedeny už někdy v sedmdesátých letech 20. století. Testy na potkanec mimo jiné ukázaly, že tato sloučenina může být karcinogenní nebo rakovinotvorná. Platnost těchto testů byla v průběhu let zpochybněna. Testy bezpečnosti, které položily základ pro špatnou pověst Ace-K, měly několik nedostatků, včetně nedostatků v randomizaci, špatného sledování zvířat a nedostatečné délky testů.

Nicméně kontroverze jejich výsledků zde stále zůstává. Tak trochu visí ve vzduchu. V roce 1996 Centrum pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) vyzvalo FDA, aby Acesulfam podrobila více testům ještě předtím, než umožní jeho použití v nealkoholických nápojích. CSPI je jen jednou z mnoha agentur, které říkají, že ačkoliv počáteční bezpečnostní testy v sedmdesátých letech minulého století byly chybné, současný výzkum ani zdaleka nedokazuje bezpečnost Acesulfamu.

Důkazy rizik Acesulfamu

CSPI říká, že navzdory nedostatkům raného výzkumu existuje spojení mezi Acesulfamem a rakovinou. Existují také důkazy, že látka, která se nazývá acetoacetamid (ta je vytvořena v těle, když se Acesulfam zpracovává), může v laboratorních zvířatech způsobit poškození štítné žlázy.

A konečně další studie prokázala, že chronické užívání Acesulfamu u samců myší bylo spojeno s možnými změnami v mozkové funkci (studie zde).

Umělé sladidlo acesulfam draselný ovlivňuje mikroorganismy střeva a měl také za následek přírůstek tělesné hmotnosti u myší (studie zde).

Kritici acesulfamu K ukazují také na potenciál vyvolat rakovinu a ovlivnit časný vývoj dětí během těhotenství (zdroj zde).

Někteří lidé dále například tvrdí, že sladidlo může narušit metabolické procesy a narušit regulaci chuti k jídlu, tělesnou hmotnost a hladinu cukru v krvi.

Nicméně, i při stálém nabádání CSPI a i ve světle možných rizik, agentura FDA a i agentura pro ochranu spotřebitelů Evropské unie patří mezi ty, které tvrdí, že Acesulfam je bezpečný. FDA v USA vydala doporučení, že acesulfam K je bezpečný až do denního příjmu 15 mg / kg tělesné hmotnosti / den. V Evropě je doporučený denní příjem o něco nižší v dávce 9 mg / kg tělesné hmotnosti / den.

Museli byste spotřebovat obrovské množství sladidla, abyste tuto částku překročili. Je to ekvivalent 20 kelímků Coca Coly Zero pro 68 kg osobu za jediný den.

Acesulfam a hladina cukru v krvi

Tento výzkum zjistil, že umělá sladidla způsobují pouze minimální změny hladin cukru v krvi a jsou pro diabetiky považovány za bezpečné.

Sponzorováno

Nicméně na druhou stranu několik pozorovacích studií ukázalo souvislost mezi konzumací dietních nápojů a vývojem obezity, diabetes mellitus 2. typu a metabolickým syndromem (třeba tato). V krátkodobém horizontu acesulfam draselný nezvyšuje hladinu cukru v krvi nebo inzulínu. Dlouhodobé účinky konzistentního užívání u lidí však nejsou známy.

Vše je o množství, jako u všeho v životě. Hodně umělých sladidel znamená hodně problémů, mírná konzumace nejspíš nevadí.

Zvyšuje acesulfam riziko rakoviny?

Jedním z nejzávažnějších tvrzení o acesulfamu je, že může zvýšit riziko rakoviny. Vzhledem k tomu, že byl schválen pro použití v nealkoholických nápojích, je tak více lidí než kdy předtím vystaveno působení acesulfamu K.

FDA a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) nesouhlasí s postojem CSPI. Tvrdí, že acesulfam K je bezpečný a že současné důkazy jsou dostačující.

Acesulfam K byl zkoumán jak v laboratorních testech, tak na zvířatech, aby se zjistilo, zda reálně představuje riziko rakoviny. A jaké jsou výsledky?

  • V laboratorních studiích vědci hledali náznaky, že látka může být „genotoxická“ – jinými slovy, že má potenciál poškodit vaši DNA a způsobit mutace, které mohou vést k rakovině. Mnoho studií zaměřených na acesulfam K neodhalilo žádné známky genotoxicity.
  • Byla také provedena jedna z největších studií na zvířatech, která testovala účinky acesulfamu K ve stravě. Myším výzkumníci dali acesulfam K až ve 3% z jejich celkové stravy (po více než 40 týdnů). To odpovídá osobě, která pije denně více než 1000 plechovek nealkoholických nápojů s tímto sladidlem. Nenašel se žádný důkaz zvýšeného rizika rakoviny u myší (studie zde).

Studie ve zkumavkách a na laboratorních zvířatech naznačují, že acesulfam K nezpůsobuje rakovinu. Ačkoli někteří nesouhlasí, hlavní regulační orgány v USA a Evropě dospěly ke stejnému závěru.

Zdroje Acesulfamu

Acesulfam draselný je velmi univerzální umělé sladidlo, které se používá v širokém sortimentu potravin a nápojů. Na rozdíl od podobných sladidel (například aspartamu) je při zahřátí stabilní. Tato vlastnost vysvětluje, proč se nachází v mnoha druzích pečiva. Můžete ho najít v těchto potravinách:

  • Různé nápoje (včetně sody, ovocných šťáv a alkoholu)
  • Tabletová sladidla
  • Mléčné výrobky
  • Zmrzlina
  • Dezerty
  • Jamy, želé a marmelády
  • Pečené dobroty
  • Zubní pasta a ústní voda
  • Žvýkačky
  • Marinády
  • Jogurty a jiné mléčné výrobky
  • Cereálie ke snídani
  • Omáčky
  • Koření

Acesulfam draselný se nachází v řadě zpracovaných potravin.

A závěr?

I když výsledky nejsou úplně jasné, jednoznačně nepodporují tvrzení ani jedné ze stran, je obecně lepší se Acesulfamu vyhnout. Zejména jeho časté a nadměrné konzumaci.

Čtením štítků potravin a nápojů, které zakoupíte, byste měli být jednoduše schopni identifikovat toto sladidlo. Na obalech bývá uvedeno jako draselný acesulfam, acesulfam K, E950 nebo Acesulfam draselný.

Sponzorováno

Vzhledem k tomu, že jde o sladidlo, které není cukrem, z velké části ho samozřejmě najdete v produktech bez cukru nebo s nízkým obsahem cukru. Různé dietní sody a sladké nápoje mohou být oslazeny kombinací Ace-K a jiných umělých sladidel. A to není nic dobrého pro vaše tělo. Ale je to o množství. Pokud ho budete konzumovat jen občas a mírně, neexistuje žádný přesvědčivý důvod k vyloučení acesulfamu K – nebo jakéhokoli jiného umělého sladidla. Rozhodnutí o jeho spotřebě by mělo být provedeno individuálně. Pokud ho tolerujete a konzumujete jen málo, skvělé. Pokud se po něm cítíte špatně, vyhněte se mu.

Přečtěte si také články o dalších umělých sladidlech

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva