Sponzorováno

8 nejčastějších mýtů o ledvinách, kterým fakt nevěřte! 4.29/5 (14)

Umístění ledvin v těle

Umístění ledvin v těle

Onemocnění ledvin dlouho nebolí. Když už se však projeví, může být k léčbě pozdě. Prevence je přitom jednoduchá a dostupná každému. U příležitosti Světového dne ledvin (každý druhý čtvrtek v březnu je věnován prevenci problémů s ledvinami) přinášíme nejčastěji mýty o ledvinách.

Víte, že nějakým stupněm postižení ledvin trpí až 10% populace? Ročně na selhání ledvin zemřou po celém světě téměř tři miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá.

Toto jsou nejčastější příčiny onemocnění ledvin:

  • cukrovka
  • vysoký krevní tlak
  • ateroskleróza a zúžení tepen ledvin
  • ischemická choroba srdeční, srdeční selhání
  • dědičné nemoci
  • dlouhodobá obstrukce vývodních močových cest (např. kameny, nádor, zvětšená prostata, zúžená močová trubice)
  • dlouhodobé užívání léků (např. analgetika)
  • nádorová onemocnění ledvin

Pojďme se podívat na nejčastější mýty o ledvinách a jejich zdraví

Mýtus 1: Nemocné ledviny poznám

Ne, nepoznáte. Dlouho ne. Onemocnění ledvin často probíhá skrytě a pacienti tak o problému vůbec netuší. Když už se nějaké příznaky objeví, onemocnění již často výrazně pokročilo.

Jediný spolehlivý způsob, jak si zdraví ledvin ověřit, je laboratorní vyšetření krve a moči.

Ideální je jít na preventivní prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči. U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi je prohlídka rozšířena o laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (EGFR) ve čtyřletých intervalech od 50. roku věku.

Mýtus 2: Onemocnění ledvin rozvine u každého, kdo k němu má dědičnou predispozici

To tak rozhodně být nemusí. Riziko onemocnění ledvin můžete sami snížit zdravým životním stylem. Tedy zdravou, racionální stravou bez nadbytku tuků, dostatečným příjmem tekutin a pohybem (deset tisíc kroků denně), omezením alkoholu a tím, že nebudete kouřit. Také je vhodné nepřehánět užívání volně prodejných analgetik (třeba tolik oblíbený Ibalgin).

Mýtus 3: Nikdo vlastně neví, co nemoci ledvin způsobuje

Možných příčin onemocnění ledvin je několik, dvě nejčastěji jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. Obě tyto diagnózy mohou mít na ledviny negativní vliv tím, že poškozují jejich drobné cévy.

Mezi další příčiny patří onemocnění kardiovaskulárního systému, glomerulonefritidy (postižení ledvinových klubek – glomerulů), obezita či nemoci močového ústrojí.

Sponzorováno

Mýtus 4: Dialýzu potřebuje každý pacient s onemocněním ledvin

Jedná se o progresivní onemocnění – zhoršuje se tedy postupně a v raných stádiích se jeho postup zpomaluje dietou (s omezením bílkovin a soli) a pomocí léků.

Správně volenou léčbou je u řady lidí možné rozvoj onemocnění zpomalit či zastavit. I proto je důležitá včasná diagnóza. Dialýza nebo transplantace ledviny přichází na řadu až v případě selhání ledvin.

Mýtus 5: Darovat ledvinu je riskantní

Pro dárce jsou dlouhodobá zdravotní rizika po darování ledviny malá (asi tak 0,5-1%). V drtivé většině je jeho život s jednou ledvinou stejně kvalitní a bez omezení jako před darováním. Zbylá ledvina totiž plnohodnotně převezme funkci ledviny odebrané.

Ledviny darované od žijícího dárce fungují déle, protože jsou kvalitnější než ledviny odebrané od mrtvého dárce. Je tedy skvělé, když se mezi blízkými pacienta, který potřebuje transplantaci, najde vhodný dárce, a rozhodne se pro tento dar života.

Mýtus 6: Poškození ledvin je nejčastěji způsobeno pitím alkoholu

Existuje mnoho věcí, které mohou způsobit poškození ledvin (cukrovka a vysoký krevní tlak jsou nejčastější).

Nadměrné pití alkoholu přímo nepoškozuje vaše ledviny. Může ale vést k obezitě a cukrovce 2. typu, která je může poškodit. Občasné pití s mírou by však neměl být problém – vaše ledviny si s malým množstvím alkoholu poradí.

Mýtus 7: Časté močení je dobrým znakem zdravých ledvin

No, právě naopak. Zdravé ledviny dokážou koncentrovat moč až na 2 šálky a přitom úspěšně odstraňovat tělesný odpad. Tato kapacita se ztrácí u nemocných ledvin. Ve skutečnosti je časté močení jedním z prvních příznaků, že něco není v pořádku. Ledviny, které nefungují správně, produkují značné množství moči a přitom selhávají při odstraňování odpadních látek. To způsobuje časté močení a v důsledku toho také zvýšený pocit žízně. Nediagnostikovaný nebo špatně léčený diabetes a hormonální nerovnováha jsou příčinou častého močení.

Mýtus 8: Vyšetření na onemocnění ledvin je komplikovaný a zdlouhavý proces

Navzdory tomu, co jste možná slyšeli, vyšetření na onemocnění ledvin nemusí být příliš složité nebo časově náročné! Tento proces obvykle zahrnuje pouze jeden krevní test a vyšetření vaší moči. Pokud se ve vašich výsledcích objeví něco neobvyklého, lékař vám poradí další nezbytné kroky. Většina testů trvá méně než hodinu. Mohou včas odhalit jakékoli problémy s funkcí ledvin, takže léčba může začít spíše dříve než později.

Sponzorováno

Takže nyní už víte, že mnoho kolujících mýtů o ledvinách prostě nejsou pravdivé.

Dále si o ledvinách přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva