Obsah článku
Jakýkoli sníh na zemi může odrážet světlo zpět do vašich očí a způsobit oslnění, únavu očí, zhoršené vidění a další nepříjemné problémy (tak třeba bolest hlavy). V zimě si ale můžete oči snadno chránit něčím, co už pravděpodobně máte v tašce nebo autě. Slunečními brýlemi. Opravdu není divné je v zimě nosit.
Zima tak sice přináší pošmourné dny, mé slunce a klesající teploty, ale neodkládejte tedy své sluneční brýle ani v zimě. Proč? Nošení slunečních brýlí, když je zima, je stejně důležité, jako když vás brýle chrání před slunečními paprsky v létě. Možná ještě důležitější.
Ponechte si tedy sluneční brýle z léta vytažené (nebo si kupte speciální brýle, které budete nosit v zimě), aby byly vaše oči v pohodlí a chráněny před drsnými zimními živly.
V tomto článku jsme po vás sepsali 8 důvodů, proč byste měli i v zimě sáhnout po slunečních brýlích.
1. Sluneční brýle v zimě chrání oči před UV zářením
Jedna velká otázka, kterou si každý klade: Měli byste v zimě nosit sluneční brýle? Zkrátka ano. Bez ohledu na roční období potřebují vaše oči ochranu před slunečními ultrafialovými paprsky.
Navzdory zdravotním rizikům a varováním však výzkum společnosti Vision Impact Institute zjistil, že zatímco 75 procent oslovených lidí se obává o bezpečí svých očí z pohledu UV, pouze 31 procent nosí sluneční brýle, když vyjdou ven.
Pro optimální ochranu očí před sluncem se doporučuje nosit sluneční brýle, které blokují 99 % až 100 % UVA i UVB paprsků a odcloní 75% až 90% viditelného světla.
2. Ochrana očí při sportu – při zimních aktivitách byste měli nosit sluneční brýle
Sluneční brýle nejsou jen pro slunečné dny na pláži. Ve skutečnosti by si každý měl chránit oči i v zimě.
U dospělých by sluneční brýle měly být součástí každodenní rutiny při řízení. Protože čelní sklo automobilu nabízí velmi malou ochranu před UV zářením a oslněním, jsou pro bezpečnost potřeba ochranné brýle.
Volný čas trávený venku a cvičení i sportování venku, jako je lyžování, běh a turistika, také vyžadují správné brýle, aby byly aktivity nenáročné na oči, bez ohledu na váš věk. Sluneční brýle chrání před UV zářením, ale také před oslněním, únavou očí a mechanickým poškozením silným proudem vzduchu při jízdě. Požádejte svého očního specialistu o doporučení správných slunečních brýlí, které budou odpovídat vašim aktivitám a životnímu stylu.
3. Kvalitní sluneční brýle mohou být prevencí některých očních chorob
Dobře vyrobené sluneční brýle umí víc než jen udržet vaše oči zakryté. Ve skutečnosti může nošení vysoce kvalitních slunečních brýlí také pomoci předcházet určitým očním onemocněním souvisejícím se sluncem, včetně šedého zákalu, makulární degenerace, pinguecula a pterygie.
Šedý zákal je podle Světové zdravotnické organizace hlavní příčinou slepoty na světě, přičemž v mnoha případech se předpokládá, že ho zesilují právě UVB paprsky.
Makulární degenerace se také může objevit, pokud si nechráníte zrak před sluncem, spolu s problémy jako pinguecula a pterygium, které způsobují nažloutlé a vyvýšené hrbolky na očním bělmu.
Rakovina kůže, která se může objevit kolem očních víček – i proti ní mohou pomoci kvalitní sluneční brýle, které si v zimě vezmete.
Ať už je tedy počasí jasné nebo sněží, nezapomeňte si vzít sluneční brýle vždy s sebou, abyste měli oči zdravé.
4. UV záření je v zimě zesílené
Pokud sluneční brýle slouží proti slunečnímu záření, měly by se nosit i v pochmurných zimních dnech? Ano. A v některých případech je dokonce ještě důležitější nosit sluneční brýle v chladném počasí.
V zimních měsících slunce sedí níže na obloze, UV paprsky jsou stejně intenzivní. A v některých případech chladnější měsíce skutečně přinášejí riziko až dvojnásobného vystavení UV paprskům.
Sluneční světlo se odráží od vlhkého a ledového okolí, vytváří oslnění a až zdvojnásobuje naši expozici škodlivým UV paprskům. Pokud je tedy venku mokro nebo sníh, nezapomeňte si vzít polarizační sluneční brýle, abyste si chránili oči před oslněním.
Sponzorováno
5. Sluneční a ochranné brýle zabraňují sněžné slepotě
Jak již bylo zmíněno výše, voda je jedním z nejvíce reflexních povrchů. A ať už je slunce plně viditelné nebo ne, pobyt na sněhu nebo ledu nebo v jejich blízkosti zvyšuje množství přijatého UV záření. Mnoho zimních sportovních aktivit se také obvykle odehrává ve vysokých nadmořských výškách, kde jsou sluneční UV paprsky silnější.
V kombinaci s reflexními povrchy a vysokou nadmořskou výškou se zdvojnásobuje riziko „spálení“ očí sluncem. Tato dočasná ztráta zraku je také známá jako „sněžná slepota“ nebo fotokeratitida.
Sněžná slepota (fotokeratitida) je akutní stav poškození oční rohovky UV zářením, které se projevuje nejprve jako pocit cizího tělesa v oku, později prudkou bolestí očí a neschopností oči otevřít.
Kromě prevence sněžné slepoty může nošení slunečních brýlí od listopadu do března pomoci snížit zimní oslnění a bolesti hlavy související s viděním. Pokud tedy vyrážíte na sjezdovky, výběr vhodných slunečních brýlí pro lyžování a snowboarding je zásadní.
6. Sluneční brýle v zimě snižují riziko oslnění
Co je to vlastně oslnění? No, je to sluneční světlo, které brání vašemu výhledu – zejména během hodin východu nebo západu slunce, takže je obtížné vidět, co je před vámi – dokonce i několik sekund poté, co jste byli vystaveni intenzivnímu světlu. A je to velký problém, když řídíte.
Oslnění je ve skutečnosti horší na podzim a v zimě; když je slunce níže na obzoru, dopadá na Zemi a odráží se pod menším (a jasnějším) úhlem. Sníh, led, zpětná zrcátka a semafory vytvářejí jasné odrazy. Zimní říše divů je sice krásná, ale její oslnění může zhoršit vaši schopnost vidět při chůzi, lyžování nebo řízení.
Když ale nosíte sluneční brýle, výrazně snížíte oslnění při řízení a ochráníte sebe i ostatní kolem sebe. Navíc vaše oči se budou cítit mnohem pohodlněji!
7. Chrání před větrem, prachem a nečistotami
Suché oči, slzení a celkové podráždění očí jsou celkem běžné problémy během zimy. Když studený vzduch „udeří“ do našich očí, tvoří reakční slzy – další slzy, které se vytvoří, jsou ty, když jsou vaše oči podrážděné. Slzný film na přední části oka se v ostrém větru rychle odpaří a vaše oči zůstanou nepříjemně suché.
Nošení slunečních brýlí v zimě může snížit odpařování slz vašich očí – oči budou mít přirozenou vlhkost. To může také zabránit vysychání kontaktních čoček ve větru.
Ve větrných dnech mohou částice přistávat ve vašich očích a poškrábat je nebo dokonce způsobit oděrky. Sluneční brýle vás však mohou ochránit před prachem a nečistotami – zvláště pokud máte přiléhavý, obepínající styl slunečních brýlí.
8. Prevence bolestí hlavy z oslnění
Při jasném osvětlení se vaše zorničky automaticky stahují; při slabém osvětlení se vaše zorničky automaticky rozšíří. K únavě očí dochází při extrémně jasném oslnění, kdy se vaše zorničky nemohou nastavit na pohodlnou úroveň jasu.
Sítnice v zadní části oka jsou citlivé na světlo a při extrémně jasném zimním slunci nebo sněhu se vaše zorničky nemohou dostatečně stáhnout, aby se snížilo vystavení světlu. To způsobuje namáhání očí a dokonce k bolestem hlavy.
Sluneční brýle vám pomohou výrazně snížit množství světla, které dopadá na vaše oči. Zvláště účinnou možností jsou fotochromatické brýle: ty, které se automaticky ztmaví, když jsou vystaveny jasnému slunečnímu záření nebo odrazům.
Buďte chytří a noste sluneční brýle i zimním období
Pomyšlení na poškození zraku může být děsivé, ale svůj zrak můžete snadno chránit nošením slunečních brýlí v zimě. Blokování odlesků, prevence namáhání očí a bolestí hlavy a vyhýbání se poškození UV zářením a nečistotami, to vše jsou skvělé důvody, proč si ponechat sluneční brýle na očích i v zimě. Udělejte tuto zimu něco pro zdraví a bezpečnost vašich očí!
Sponzorováno
Máte brýle na zimu? Nosíte je? Budeme rádi za komentáře.
A dále si o brýlích přečtěte
- Počítačové brýle – jaké mají výhody?
- Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje? Nejlepší tipy.
- Jak se starat o brýle? Máme 5 tipů pro vaše brýle: Prodlužte jim život
Studie a zdroje článku
- Sun exposure to the eyes: predicted UV protection effectiveness of various sunglasses Autor: Claudine Backes (Lausanne University Hospital)
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Brýle a zdraví, Lidské oko, Počasí a zdraví, Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články