Obsah článku
Máme proto pro vás několik rad a tipů, jak dosáhnete zdravého a krásného opálení. Mrkněte na našich 10 tipů.
Také si můžete přečíst i bonusový tip, kde se dozvíte, jak jsou na tom šperky při opalování.
1. Peeling jako první věc před opalováním
Úplně první krok na cestě k dokonale rovnoměrnému a zdravému opálení začíná ve vaší koupelně. Z pokožky pomocí peelingu jemně odstraňte všechny odumřelé buňky. Přeci nechcete, aby se pokožka hned po opálení sloupala. Zkuste si v klidu peeling v pohodlí domova.
2. Soláriím se raději vyhněte
Zdravé opálení v soláriu je spíše mýtus, který je šířen některými solárii. Záření ze solária v našem těle nestimuluje prakticky žádnou tvorbu vitaminu D, a může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže o 75%. To vám potvrdí mnoho lékařů.
3. Naneste správný opalovací krém
Nespoléhejte jen na SPF na krému, ale sami si upřímně řekněte, jakou máte pleť a i dle toho určete, jaký opalovací krém si aplikujete. Přečtěte si článek o tom, jak vybrat opalovací krém. Nehledejte například jen SPF, ale zkuste i PPD. Zatímco SPF ukazuje ochranný faktor před UVB zářením, PPD nám udává ochranu proti UVA záření.
Náš tip: opalovací krém nepřeceňujte. Pokud si dáte krém s SPF30, tak ten to filtruje 97% UVB záření, zatímco SPF50 filtry 98%. To není zase až takový rozdíl co? Použití vyššího SPF neznamená, že můžete zůstat celý den na přímé slunci. Zůstávejte na slunci rozumně dlouhou dobu. S tím ostatně souvisí i náš další bod.
4. Vhodná délka opalování
Vaše pleť dosáhne „opalovacího cut-off bodu“ docela rychle. Jedná se o bod, kdy již pleť fyzicky nemůže produkovat žádný další melanin (tj. opalovací pigment), takže je zbytečné ležet u rybníka celý den. Každý má svůj vlastní opalovací cut-off bod stanoven individuálně, obvykle jsou to dvě až tři hodiny na sluníčku (nebo mnohem méně, pokud máte velmi světlou pleť). Po dosažení tohoto bodu jste právě podrobení velkému riziku poškození pleti UV zářením.
Postupně můžete zvyšovat čas strávený na slunci. První den brzděte. Neopalujte se dobu delší než 30 minut, a v nejbližších dnech ne déle než 2 hodiny. Pokud je to možné, vyhněte se kritickému období, které trvá mezi 11:00 hod a 15:00 hod. To je slunce nejsilnější a spíše spaluje než opaluje.
TIP: Jak na správné opalování dětí?
Sponzorováno
5. Dělejte si přestávky
Přestávky při opalování sníží intenzitu UV a sníží i riziko úpalu. Znamená to, že vaše opálení bude zdravější a bude mít delší životnost. To je cesta k pěknému opálení.
6. Berte doplňky, na urychlující krémy se vykašlete
Na krémy urychlující opalování nespoléhejte. Nic, co se dává na vaši pokožku nemůže zvýšit produkci melaninu (ochranného tmavého pigmentu pokožky), tím pádem vám nemůže pomoci s opalováním. Pokud si ale vezmete cca 25 g betakarotenu denně, je to lepší volba. To však neznamená, že budete potřebovat méně opalovacího krému, ale betakaroten zvyšuje přirozenou obranyschopnost kůže proti UV záření tím, že zlepší jeho schopnost opalovat se.
7. Pomozte pokožce i vhodnými potravinami
Některé potraviny jsou známy tím, že zvyšují hladinu lykopenu v těle. Je to antioxidant, takový kůži vlastní SPF. Najít ho můžete v rajčatech, a v jiné červené a oranžové zelenině a ovoci. Konzumací těchto potravin můžete zvýšit vaši ochranu před slunečním zářením až o propastných 33%. Jeden z nejlepších zdrojů lykopenu je rajčatový protlak.
Moderní lékaři jsou velkými fanoušky skupiny antioxidantů, zvané polyfenoly. Zelený čaj je třeba skvělým příkladem. Hořká čokoláda je zase ceněna pro obsah flavonoidů, které mohou pomoci chránit kůži před spálením, zatímco kofein v ní může pomoci snížit riziko rakoviny kůže.
TIP: Mezi největší přírodní zdroje beta karotenu patří mrkev. Je stačí jen vypít sklenici mrkvové šťávy před a po opalování – získáte tak super hladinu betakarotenu pro krásné a zdravé opálení.
Další minitipy pro opalování
Ještě předtím, než se vydáte vystavovat svoji pleť slunci si přečtěte následující tipy:
- Začínejte pomalu. Začněte s 5-15 minutami pobytu na slunci. Zvyšujte dávku slunce každý den.
- Vyhněte se slunění přes poledne. Slunce má tendenci být velmi silné a spalující od 11.30 hod do 15 hodin. Snažte se vyhnout slunění v tomto časovém rozpětí. Nejlepším řešením je odejít v těchto hodinách do stinného místa.
- Použijte opalovací krém s dostatečným předstihem. Naneste krém na opalování asi 30 minut předtím, než vyjdete na slunce. Opalovací krém je také třeba znovu nanést každé dvě hodiny.
- Zakryjte si hlavu a oči. Rozhodněte se pro klobouk s širokým okrajem. Sežeňte si větší brýle pro ochranu očí a oblasti kolem očí!
- Udržujte si hydratovaní. Pijte hodně vody, ovocné šťávy a jiné nápoje (na alkohol).
Co si ještě přečíst na toto téma?
- TIP: Jak být krásná přes noc?
- Jak odstranit opálení na obličeji?
- Chcete dokonalé opálení? Zkuste naše tipy…
- Jak si udržet opálení od moře nebo ze solária co nejdéle?
VIDEO: Jak se bezpečně opálit?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Opalování a zdraví
Přečtěte si také naše další články