Obsah článku
- Délka života člověka je ovlivněna komplexní řadou faktorů, hodně důležitý je životní styl člověka.
- Prostřednictvím úprav ve svém životním stylu, jako je jídelníček, cvičení a omezení sedavého života, můžete zlepšit svoji dlouhověkost a kvalitu života i v průběhu stárnutí.
- Stejně jako u každého předsevzetí je klíčová udržitelnost, takže najděte způsoby, jak začlenit zdravé návyky do svého života.

Jezte více středomořsky, budete žít déle
Ačkoli jsme dosud neobjevili skutečný „pramen mládí“, různé výzkumy naznačují, že životní styl, zejména strava a pohyb, hrají zásadní roli v tom, zda budeme žít dlouhý a zdravý život. To je vlastně moc dobrá zpráva, protože to znamená, že máme větší kontrolu nad faktory ovlivňujícími dlouhověkost, než jsme si doposud mysleli.
I když samozřejmě nemůžeme změnit své geny, věda ukazuje, že genetická výbava je jen jednou částí složité skládačky v otázce délky života. Dnes se také klade větší důraz na zdravé stárnutí než jen na prodlužování života.
Otázka, na kterou bychom se opravdu měli ptát a soustředit se na ni, zní: co je to zdravé stárnutí a jak prodloužit zdravou část života, ne jen samotnou délku života.
Podívejte se se mnou na 5 vědou položených způsobů, jak žít delší a kvalitnější život.
5 vědecky podložených způsobů, jak žít dlouhý život
1. Jídelníček nasměřujte směr středomoří nebo Japonsko (alespoň část jídelníčku)
Věda je v tomto velmi konzistentní: pokud jde o jídelníčky, které prodlužují život a předcházejí nemocem, středomořský jídelníček a japonsko/okinawanská strava jsou ty nejlepší.
I když by se mohlo zdát, že jsou to místa naprosto kulturně a geograficky oddělené, obě zdůrazňují podobné stravovací návyky. Jídelníček je zde bohatý na ryby jako zdroj bílkovin – ryby jsou bohaté i na tuky posilující mozek a srdce. Lidé zde konzumují také dostatek zeleniny (čerstvé nebo fermentované) a omezují silně zpracované potraviny a cukr.
Žádná „rychlá dieta“ nebude mít takový dopad. Když přemýšlíme o dlouhověkosti, musíme zvážit stravovací vzorce a změny, které zajistí dlouhodobý dopad a hlavně budou udržitelné!
Zaměřte se vždy na jednu složku a ujistěte se, že je to něco, co zapadá do vašich osobních, náboženských a/nebo kulturních preferencí. Pokud máte například rádi čočku, použijte ji místo bílé rýže ve svých receptech. Pokud ale nemáte rádi ryby, zaměřte se na jiné zdroje bílkovin.
2. Shoďte přebytečná kila
Obezita je spojena s mnoha chronickými nemocemi, zejména s kardiovaskulárními onemocněními a cukrovkou, a ano, dokonce i s kratší délkou života. Pro mnoho dospělých může být shození pár přebytečných kilogramů nesmírně prospěšné pro dlouhověkost a celkové zdraví.
Zjistěte si ideální tělesnou hmotnost pro váš věk, pohlaví a výšku. Už jen zhubnutí 5 % tělesné hmotnosti může významně ovlivnit vše – od krevního cukru po krevní tlak.
Udržování zdravé hmotnosti ve všech fázích života je zásadní pro zdravé stárnutí a pro zlepšení délky života i zdraví.
Klinické studie ukázaly, že úbytek hmotnosti dosažený změnami životního stylu, s pomocí léků, jako jsou agonisté GLP-1 nebo operacemi na snížení hmotnosti, je spojen se sníženým rizikem chronických onemocnění, jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a některé druhy rakoviny.
Sponzorováno
3. Omezte sezení
Toto platí pro mnoho z nás: sedíte mnohem více, než je dobré pro vaše zdraví. Pravděpodobně to není vaše chyba: sedíte, když používáte počítač, díváte se na televizi nebo se setkáváte s přáteli v kavárně. Ale jak se naše životy staly sedavějšími, věda se zaměřila na negativní účinky dlouhodobého sezení, které mohou mít na dlouhověkost a riziko onemocnění.
Časté sedavé chování, jako je dlouhodobé sledování televize, je spojováno se zvýšeným rizikem chronických onemocnění, jako jsou cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Toto zvýšené riziko je primárně přičítáno zvýšené obezitě a vytěsnění fyzické aktivity.
I když pravidelně cvičíte, i tak sedavé chování s sebou nese vážná zdravotní rizika. Takže nepřemýšlejte jen o tom, jak byste mohli vykompenzovat lenivé dny tvrdým cvičením v posilovně. Přemýšlejte o způsobech, jak zvýšit fyzickou aktivitu během dne, i když to znamená jen procházku kolem vašeho domu nebo kanceláře. I jen to, že se zvednete od pracovního stolu a půjdete si udělat čaj, i to se počítá. Trochu, ale počítá.
4. Cvičení – čím více, tím lépe
Pravidelné cvičení je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své zdraví udělat. Studie to jednoznačně prokazují. A nejde jen o vaše tělo. Výhody se vztahují i na zdraví mozku a kognitivní funkce.
Ve výzkumu z roku 2024 vědci zjistili, že mezi staršími lidmi byla kardiorespirační zdatnost vynikajícím ukazatelem zdraví mozku v mnoha oblastech kognice (třeba paměti). Takže hledání způsobů, jak zvýšit fyzickou aktivitu a omezit sezení způsobem, který vám je příjemný, je klíčem k tomu, aby byl tento návyk udržitelný.
Jako výchozí bod se doporučuje, aby dospělí měli minimálně 150 minut týdně středně intenzivní fyzické aktivity.
Dvě věci, které u starších dospělých vidíme v důsledku stárnutí a které vedou ke snížení kvality jejich života, jsou změny v kognitivních schopnostech a funkčnosti jejich těl – tedy schopnosti zůstat aktivní. Cvičení je to, co je velmi pozitivně ovlivňuje obě tyto věci.
Vytvoření návyků, které mohou omezit sedavé chování a zároveň zvýšit aktivitu, je skvělým místem, kde začít.
Do svého každodenního života můžete začlenit i fyzickou aktivitu. Třeba jen vystupte z autobusu nebo tramvaje o zastávku dříve a projděte se nebo sledujte oblíbený film a u toho cvičte.
5. Přestaňte kouřit
Ano, už jste to slyšeli, ale věda je v tomto pevná jako vždy: přestaňte kouřit a budete žít déle. Přímá úměra zde platí prostě dokonale a neprůstřelně.
Ve studii vedené Frankem Hu a zveřejněné v roce 2018 vědci zjistili, že pokud člověk „nikdy“ nekouřil (nebo jen párkrát) byl to jeden z pěti klíčových faktorů pro prodloužení očekávané délky života. Ostatní faktory byly:
- udržení zdravé hmotnosti
- pravidelná fyzická aktivita
- zdravá strava
- konzumovat žádný nebo pouze mírné množství alkoholu (ideálně žádný)
Kouření cigaret je v Evropě každoročně spojeno se zhruba jedním z pěti úmrtí, což představuje až 500 000 úmrtí ročně. Jen kvůli kouření.
Proč je kouření tak smrtící? Je spojeno se vším negativním – s rakovinou, srdečními chorobami i s cukrovkou a CHOPN. Přestat kouřit nejen snižuje riziko všech těchto onemocnění, ale může prodloužit očekávanou délku života až o deset let.
A co dál?
Sponzorováno
Zvažte určitě i další faktory, jako je hodně spánku, minimalizace úrovně stresu a zapojení do aktivního životního stylu ~ 150 minut fyzické aktivity týdně. A dbejte i na sociální život, tedy nebuďte sami. Pak budete žít déle.
Studie a zdroje článku
- Eating less can lead to a longer life: massive study in mice shows why Autor: Elie Dolgin
- Zdroj obrázku: VadimVasenin / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Stárnutí, zivotni
Přečtěte si také naše další články