Obsah článku
Touha po zdravé, bujné a kvalitní hřívě je snem převážné většiny mužů i žen. Bohužel vypadávání vlasů postihuje vysoké procento populace a téměř každý člověk během svého života zažil nějaký problém s vlasy.
Vypadávání vlasů se odborně nazývá alopecie – tento název je odvozen z řeckého slova alopekia, co označuje lišku, u které se vyskytuje „skvrnitá plešatost“. Alopecie je pro většinu postižených nepříjemným handicapem, a zejména u citlivých lidí se sníženým sebevědomím může způsobit trauma. Může být i jedním ze symptomů jiného, někdy i vážného onemocnění.
5 nejčastějších příčin pro vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů nejčastěji způsobuje úbytek mužského hormonu testosteronu, zvaného androgenní alopecie, který postihuje většinu mužů, ale mohou jím trpět i ženy. Spouštěčem nadměrného vypadávání vlasů může být i nedostatek zinku a železa v organismu, u žen zejména po porodu, po operacích spojených se zvýšenou ztrátou krve, také jako důsledek drastických diet, při nedostatku některých aminokyselin, vitaminů a stopových prvků.
Alopecii mohou způsobit i zánětlivé, především infekční houbové, kvasinkové a bakteriální onemocnění pokožky hlavy, také jako následek chronických kožních onemocnění. Poruchy souvisí i s nemocemi štítné žlázy, s onemocněním na tyfus a poruchy provázejí chemoterapii onkologických onemocnění. Tedy suma sumárum, za vypadávání vlasů nejčastěji mohou tyto příčiny:
1. Androgenní alopecie
Také známá jako klasická plešatost, má kořeny v genetice. Vaše hormony mohou potencionálně hrát určitou roli.
2. Špatná dieta a jídelníček obecně
Náhlý pokles v příjmu kalorií a důležitých látek může vyvolat vypadávání vlasů.
3. Nevhodná úprava vlasů
Toto je obvykle způsobeno tím, že nosíte těsné copánky nebo si děláte copy denně. Jakákoliv úprava vlasů, která je poškozuje je prostě špatně.
4. Hypertyreóza (hyperfunkce štítné žlázy)
Zvýšenou funkci štítné žlázy nebo i snížení funkce štítné může způsobit vypadávání vlasů po celé hlavě kvůli hormonální nerovnováze. Jakmile je hypotyreóza nebo hypertyreóza léčena, vlasy mají tendenci růst zpět.
5. Těhotenství
K vypadávání vlasů může dojít během těhotenství a po něm v důsledku hormonálních výkyvů.
Dejte se odborně vyšetřit
Vypadávání vlasů mohou způsobit i vnější chemické vlivy, radiace, stres, užívání některých léků či nekorigovaná refrakční porucha zraku. Každý pacient, který trpí nadměrným vypadáváním vlasů, by se měl podrobit odbornému vyšetření.
Vlasy rostou a vypadávají v určitých cyklech. Tento přirozený proces má růstovou fázi, která trvá přibližně tři roky. Po ní vlasové folikuly přecházejí do krátkého desetidenního období, kdy se růst zastavuje a vlasy spontánně vypadávají. Zdravý dospělý jedinec má přibližně sto až dvě stě tisíc vlasů. Při česání a úpravě vlasů mu denně vypadne přibližně 50 až 80 vlasů. Při mytí až sto. Pokud je jich více, je třeba pátrat po příčině.
Hustota vlasů
V průběhu života není konstantní. Ve vyšším věku lze očekávat jejich prořídnutí. Podmíněná je především geneticky a hormonálně. Vlasy mohou vypadat i v důsledku přetrvávajícího tlaku a tahu při mechanickém poškození vlasového folikulu, například pokud jsou dlouhodobě a ztuha stažené v gumičce, nebo následkem nošení těžkých, kovových ozdob.
TIP: Jak na padání vlasů?
Sponzorováno
I necitlivé rozčesávání vlasů po umytí může způsobit trauma a mechanicky poškodit vlasy. Na vypadávání vlasů u mužů i žen působí tři faktory – věk, dědičnost a mužské hormony – androgeny. Není však zcela jasné, proč plešatost postihuje více muže než ženy. Nejasné zůstává i to, proč mužské hormony souběžně stimulují růst vousů, brady a ochlupení na těle, ale zároveň způsobují plešatost.
Ženy jsou na tom jinak
Zatímco u mužů se alopecie nepokládá za „vážnou“ nemoc, spíše za psychickou zátěž, u žen často signalizuje nějaké onemocnění, například poruchu štítné žlázy či hormonální změny. Vzniká i při vysazení antikoncepce, v poporodním období a v období menopauzy.
Vlasům při barvení může škodit zejména chemicky agresivní složka barvy, která dráždí vlasové folikuly a neprospívá ani tupírování. Hustotu vlasů můžeme poškodit i brýlemi či čočkami a nekorigovanou oční vadou. Pacientům, kteří si trvale namáhají zrak, protože se stydí nosit brýle, mohou kromě vlasů vypadat i řasy.
Jak se léčí málo vlasů?
Léčba geneticky podmíněné plešatosti spočívá v transplantaci vlasů, jejíž efekt nemusí být trvalý. Léčba mužské hormonální podmíněné plešatosti je náročná a patří do rukou lékaře. Její efekt není vždy optimální. Alternativní léčbu při vypadávání vlasů představují lokálně podávané přípravky. Patří k nim přípravky s obsahem fluoridu, který prodlužuje růstovou fázi vývoje vlasu a stimuluje růst vlasů.
Při léčbě alopecie související s jiným onemocněním souvisejícím je třeba se zaměřit na základní onemocnění. Pokud vypadávání vlasů způsobilo užívání některých léků, je třeba lék s nežádoucím účinkem nahradit jiným. Při vnitřních chorobách je nezbytná spolupráce s internistou, onkologem nebo endokrinologem.
Možnosti jsou různé
Alopecii lze léčit celkovou léčbou. U žen je to hormonální antikoncepce s antitestosterónovým účinkem. Muže lze léčit například účinnou látkou finasterid. Přípravky s jejím obsahem však může předepsat pouze lékař. K novinkám patří aplikace účinných látek pomocí dermatollera. Jde o metodu, kdy se pomocí jemných jehliček dosahuje prokrvení, a tak i lepší vstřebávání účinných látek přes vlasovou pokožku přímo ke kořínkům vlasu. Další možností léčby je transplantace vlasů.
Jako alternativní metoda se dá používat i kryoterapie – léčba chladem. Součástí léčby je podávání vitamínů a stopových prvků.
U pacientů by se neměla vzbuzovat nereálná naděje, protože úspěšná léčba u jednoho pacienta nezaručuje úspěch u jiného.
Několik zajímavostí o vlasech
- Průměrný člověk má na hlavě v dospělosti zhruba 100 až 200 tisíc vlasů.
- Zdravému člověku vypadne denně, zejména při mytí a česání přibližně 80 až 100 vlasů.
- Vlas roste tři až pět let, po růstu následuje fáze klidu, která trvá několik týdnů, pak vlas vypadne.
- V průběhu života projde vlasové pouzdro tímto cyklem 10- až 20-krát.
- Vlasy měsíčně narostou zhruba 1 cm.
- Nejrychleji rostou vlasy v létě, nejpomaleji v zimě.
- Asi 40 procent mužů ve věku 18 až 50 let trpí plešatostí.
- S vyšším věkem, přirozeně, roste i počet vypadlých vlasů.
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s padáním vlasů? Budeme rádi za komentáře.
Co si dále o vypadávání vlasů přečíst?
- TIP: TOP přípravky a babské rady na padání vlasů
- Alopecia areata – vše co potřebujete vědět – příznaky, příčiny a léčba
- Jak zabránit vypadávání vlasů po těhotenství? Máme pro vás pár rad
VIDEO: Blogerka – Pravda o mých vlasech – intimní video o razantním sestřihu, padání vlasů, alopecie
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články