Obsah článku
1. Nadměrná fyzická zátěž
Aktivní životní styl je rozhodně dobrý a správný a my vás k němu namáháme. Proč? Jelikož pravidelné cvičení má vliv na několik věcí. A to:
- Vaší lepší kondici
- Vaší lepší postavu
- Vaše lepší zdraví
Pozor však na to, že přílišná zátěž může škodit. Nejenom vašim svalům, kde může hrozit zranění, nebo nedostatečná regenerace. Nadměrná fyzická zátěž může vést také k tomu, že se vám opozdí menstruace. Je to z toho důvodu, že příliš fyzické zátěže utlumí ve vašem těle klasickou produkci hormonů. A právě jejich nedostatečné množství vede k tomu, že můžete mít i pár dní zpoždění. Upravte si svůj cvičební plán a uvidíte, že následující měsíce budou opět zcela bez problémů.
2. Špatné stravování
Správná strava je základem pro bezproblémové fungování vašeho těla. Co ale v případě, kdy jíte špatně? Tedy hlavně tak, že jíte málo? Vaše tělo se začne velmi rychle měnit. Nedostatek jídla je spojený velmi často s:
- Nevolnostmi
- Celkovou apatií
- Ochablostí
Nutno říci, že nedostatek jídla má vliv i na to, že dojde ke zpoždění menstruace. Důvody jsou podobné, jako výše. Vaše tělo netvoří hormony tak, jak by mělo. Hlavně je to proto, že nemá dostatek energie na běžné činnosti. Proto se snažte změnit své stravovací návyky a uvidíte, že vše bude v naprostém pořádku. A pamatujte, menší porce zdravého, vyváženého a hodnotného jídla jsou vždy lepší, než přejídání čímkoliv nezdravým.
3. Stres
Jedna ze známých civilizačních chorob je rozhodně pravidelný a výrazný stres. Může vznikat u vás v práci, stejně jako u vás doma. Pokud se začne hromadit, je to nejenom problém psychického rázu, ale začíná se jednat o problém, který ovlivňuje i fyzickou stránku vašeho těla. Jak konkrétně? Dochází ke špatné regulaci hormonů a k tomu, že se objeví zpožděná menstruace. Tato hormonální nerovnováha může trvat až do doby, než se stresem něco uděláte. A jak na to? Snažte se snížit si zápřah v práci, doma rozdělte funkce a mějte každý den alespoň hodinu pro sebe. Třeba na odpočinek, nebo na sportovní aktivitu. Mimochodem, právě sport je na stres opravdu super.
4. Syndrom polycystických ovarií (či jiná nemoc)
Zpožděná menstruace není spojena nutně jenom s vaším životním stylem, a s tím, že něco děláte špatně a je na místě to změnit. Je třeba říci, že správné je myslet i na různé nemoci, které se objevují. Jedním z příkladů je právě syndrom polycystických ovarií, který postihuje výhradně jenom ženy, které jsou v plodném věku. Má vliv na tvorbu ženských a mužských hormonů, které jsou následně v nerovnováze. Pokud se opoždění menstruace objevuje až příliš často, a některá z výše zmíněných jednodušších příčin to nemůže být, doporučujeme navštívit lékaře kvůli vyšetření. Pamatujte na to, že syndrom polycystických ovarií může mít okolo deseti procent žen. Ne každá o tom ale ví, jelikož mnoho z nich přisuzuje zpožděnou menstruaci spíše svému životnímu stylu.
5. Nezhoubné nádory
Když se řekne nádor, tak to nemusí být nutně jenom ty zhoubné, které jsou důvodem k velkým obavám. Objevují se pochopitelně i nádory nezhoubné, které se označují jako adenom. Sice jsou zdravotním problémem, ale rozhodně ne nějakým výrazně velkým. Navíc musíme říci, že je má zhruba 15 procent lidí. Pokud se adenom objeví i u žen, může to znamenat, že dojde ke zpoždění menstruace, nebo dokonce i k tomu, že nemusíte menstruovat úplně. To ale hlavně v situacích, kdy se daný nezhoubný nádor v oblasti žláz s vnější, ale i vnitřní sekrecí. Tím ovlivní jejich činnost a tak i tvorbu hormonů. A jelikož ty mohou fungování vašeho těla ovlivnit i jinak, je nezbytností vyhledat lékařskou pomoc. Lékař následně zvolí správný postup léčby, který bude velmi často založený na tom, že nezhoubný nádor musí z vašeho těla pryč. Činnost žláz se tak opět stabilizuje. Je to rozhodně lepší cesta, než do konce života užívat hormony ve formě léků.
Sponzorováno
6. Menopauza
Pokud se podíváte na datum svého narození a zjistíte, že už vám je kolem padesátky, je třeba počítat s tím, že se u vás menopauza může objevit a že má vliv na to, že dojde nejprve ke zpoždění menstruace a potom k tomu, že ta se už nebude objevovat vůbec. Jedná se o zcela přirozený vývoj v životě každé ženy.
Nutno ale říci, že u některých se může objevit i takzvaná předčasná menopauza, neboli perimenopauza. A tu máme v tomto konkrétním případě na mysli. Jedná se o situaci spojenou s tím, že se stejné změny ve vašem těle objeví už dříve. Třeba okolo čtyřicátého roku života, a v úplně ojedinělých případech i před třicítkou, nebo dokonce okolo dvacítky. Ve spojení s tímto věkem jde však o situace zcela výjimečnou. Pokud se ale předčasná menopauza objeví, nikdy to není jenom tak. Na její vyvolání může mít vliv autoimunitní choroba, ale třeba bohužel i dědičnost. A tu nijak neobelstíte.
7. Nízká tělesná hmotnost
Ženy s poruchami příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie, mohou mít opožděnou menstruaci. Pokud jednoduše vážíte o 10 procent méně, než je u vaší výšky normální, může to změnit způsob, jakým vaše tělo funguje, a zastavit to vaši ovulaci. Pokud zase získáte zdravou váhu, může to vrátit váš cyklus do normálu. I ženy, které se účastní extrémního cvičení, jako jsou maratony a podobně, mohou také zastavit svoji menstruaci.
8. Obezita
Stejně jako nízká tělesná hmotnost může způsobit hormonální změny, podobným způsobem to může udělat i nadváha. Lékaři obecně doporučují dietní (stravovací) a cvičební plán, pokud zjistíte, že obezita je faktor ve vaší opožděné menstruaci.
9. Některé druhy antikoncepce
Při užívání některých antikoncepčních prášků může dojít ke změně cyklu. Tyto tablety totiž obsahují hormony estrogen a progestin, které zabraňují uvolnění vajec z vaječníků. Může to trvat několik měsíců, než se váš cyklus znovu stane konzistentní. A také jiné typy antikoncepčních přípravků, které jsou implantovány nebo injektovány, mohou také způsobit změnu menstruace.
10. Některé chronické nemoci
Některá chronická onemocnění, jako je diabetes a celiakie, mohou také ovlivnit váš menstruační cyklus. Změny hladiny cukru v krvi jsou spojeny s hormonálními změnami, takže i když je to spíše vzácné, špatně kontrolovaný diabetes může způsobit nepravidelnost vašeho období.
Celiakie zase způsobuje zánět, který může vést k poškození tenkého střeva, což může zabránit tělu v absorpci klíčových živin. To může způsobit zmeškaná menstruační období.
11. Problémy s štítnou žlázou
Nadměrně aktivní nebo naopak nedostatečně aktivní štítná žláza může také být také příčinou opožděné menstruace. Štítná žláza reguluje metabolismus vašeho těla, takže může ovlivnit i hormonální hladiny. Problémy s štítnou žlázou lze obvykle dobře léčit léky. Po léčbě se vaše menstruace pravděpodobně vrátí k normálu.
12. Těhotenství
No a pak to ještě může být to vzpomínané těhotenství :)
Máte nějakou zkušenost s opozděnou menstruací? Budeme rádi za tipy a rady v komentářích.
A co si dále o menstruaci přečíst?
- Amenorea neboli nepřítomnost menstruace – jak na ni?
- Jak oddálit termín menstruace?
- Co je to menoragie? Velmi silná menstruace
- Bolest prsů před menstruací – jak na ni?
VIDEO: Když má holka krámy/menstruaci
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Menstruace
Přečtěte si také naše další články