Obsah článku
Rýma, svědění očí a nepříjemný pocit v nose? Pyl je v tomto období na vzestupu, protože je teplejší počasí, což znamená jednu věc – pyl poletuje více a je tak období alergie. Můžete ji tlumit prášky a spreji do nosu, které si můžete koupit v lékárně. Ale proč k tomu všemu nevyzkoušet babské či domácí tipy na její zmírnění? Připravili jsme pro vás hned několik tipů, které v alergii pomohly mnoha lidem. Tak třeba pomohou i vám. Zkuste je.
1. Kopřivo-mátový čaj
Kopřiva má v naší společnosti trošku negativní pověst. Ale je to jedna z nejneuvěřitelnějších bylin, kterou budete milovat hned, jakmile ji přidáte do svého repertoáru. Mimo zmírnění revmatismu, snížení krevního tlaku pomáhá i na sezónní alergie. Němečtí výzkumníci objevili schopnost kopřivy zmírňovat projevy sezónních alergií. Jejich zjištění potvrdila dvě další nezávislé studie, poslední z roku 2009. Kopřiva potlačuje několik klíčových faktorů zprostředkujících příznaky sezónní alergie.
Blokuje účinek histaminu, inhibuje enzym cyklooxygenázu COX-1 a COX-2 potřebný na tvorbu zánětlivých látek, také tlumí aktivitu syntetázy PG-D2 (HPGDS), společného enzymu pro více zánětlivé mechanismy.
Máta peprná obsahuje typ flavonoidů zvaný luteolin-7-O-glucoside, které mohou pomoci inhibovat aktivitu a sekrece prozánětlivých enzymů, jako je opět například histamin, a výrazně může snížit nepohodlí, které přichází s alergií.
Co budete potřebovat?
- 1 čajová lžička sušené máty peprné NEBO 1/4 šálku nasekané čerstvé máty peprné
- 1 čajová lžička sušených kopřivových listů nebo 1/4 šálku nasekaných čerstvých listů kopřiv
- Med a citron podle chuti (volitelně)
- Čerstvou vody
Jak postupovat při přípravě?
Je to šíleně jednoduché. Dejte kopřivu a mátu do hrnečku a zalijte vařící vodou. Nechte odpočinout po dobu 10-15 minut, přidejte med podle chuti a pijte 2 krát denně dle potřeby.
2. Osvěžující citrusový drink
Protože mnoho alergií přichází na vrcholu jara a léta, přichází zrovna v teplých dnech, kdy chcete dovádět venku a ne kýchat doma. Zkuste v těchto letních dnech pít tento osvěžující nápoj. Tento citrusový drink obsahuje velké množství vitamínu C, který může poskytnout úlevu od sezónních alergií, díky své neuvěřitelné schopnosti vyživovat imunitní systém. Vzhledem k tomu, že imunitní systém se snaží fungovat na maximum právě v době, když se setkáte s alergií, výhody jsou zřejmé!
Co budete potřebovat?
- 1/2 citronu
- 2 pomeranče
- 1 lžíce medu z vašeho okolí
Jak postupovat při přípravě?
Vymačkejte šťávu z citronu a pomeranče a dejte chladit po dobu několika hodin. Vmíchejte med, přidejte pár kostek ledu a denně pijte.
3. Voda z červené cibule
Cibule obsahují ve vodě rozpustnou chemickou sloučeninu zvanou quercetin. Ve studiích bylo prokázáno, že ten vede ke snížení množství histaminu v lidském těle, čímž se snižují příznaky alergie. Je to v podstatě přírodní verze anti-histaminu. Quercetin samotný také otevírá dýchací cesty a pomůže vám lépe dýchat.
Co budete potřebovat?
- 1 červená cibule
- 4 šálky vody
- Med podle chuti
Jak postupovat při přípravě?
Tence nakrájejte cibuli a přidejte ji do vody. Nechte ji vyluhovat po dobu 8-12 hodin. V lednici můžete uchovat až po dobu 4 dnů. S trochou medu to je super, doporučujeme. Pijte 1-2x denně.
TIP: Zkuste také alergenovou imunoterapii
4. Mix jablko + vlašské ořechy
Tato kombinace vám pomůže s kýcháním a svěděním ve velmi krátném čase. Vlašské ořechy jsou výborné občerstvení – pomohou zmírnit příznaky alergie. Vysoký obsah hořčíku, který zlepší dušnost nebo kašel, obsah vitamínu E pomůže zvýšit imunitu a chrání tělo před reakcí na alergeny. Jablka, stejně jako cibule, obsahují quercetin, a přirozeně snižují produkci histaminu. Několik studií potvrdilo, že jablko denně opravdu udrží alergii na uzdě.
Sponzorováno
Co budete potřebovat?
- 1/2 – 1 šálek vlašských ořechů
- 1 jablko
Jak postupovat při přípravě?
Namelte nebo nasekejte vlašské ořechy + nakrájejte jablko na středně malé kousky. Spolu důkladně promíchejte. Vlašáky můžete nahradit i pekanovými ořechy, pokud jim dáváte přednost. Můžete také přidat nějakou další složku (máme rádi třeba sušené třešně a slunečnicová nebo i chia semínka).
5. Pískavice + mateřídouška
Uvařte si čaj z pískavice řecké seno a z mateřídoušky. Tyto dvě bylinky pomáhají rozpustit hlen v dutinách a snižují překrvení nosní sliznice. Užívejte dvakrát denně jeden šálek čaje.
6. Kořen lékořice
Kořen lékořice zlepšuje činnost nadledvinek, které mají vliv na vznik alergií. Dva týdny před očekávaným nástupem vaší alergie ho začněte jednou denně užívat.
7. Červené chilli papričky
Chilli papričky a feferonky obsahují aktivní složkou nazvanou kapsaicin, která uvolňuje ucpaný nos a významně pomáhá při všech nepříjemných příznacích jarních alergiích. Zkuste je každý den přidat třeba do salátu nebo dalších jídel.
8. Vazelína
Potření nosních dírek tenkou vrstvou kosmetické vazelíny výrazně zmírňuje nepříjemné symptomy a efektivně zabraňuje vdechování pylu. Aplikujte během jarní sezóny pokaždé, než jdete ven.
9. Zkuste také česnek
Česnek uvolňuje ucpané dutiny a pomáhá proti mírnějším příznakům senné rýmy, posiluje imunitní systém, působí protizánětlivě a je dobrým zdrojem kvercetinu, přírodního antihistaminika. Začněte s jeho konzumací už měsíc nebo dva před začátkem pylové sezóny, nejúčinnější je drcený nebo syrový (pokud vám nedělá dobře na žaludek, zkuste tobolky z lékárny). Je výborným kořením k mnoha jídlům. Kvercetin obsahuje a protizánětlivě působí i cibule. Zkuste ji každodenně přidat do vašich pokrmů.
10. Divizna + ostropestřec = silné bylinky
Pomůže vám i divizna. Má protizánětlivé účinky, tlumí bolest a užívá se i při žaludečních potížích. Užívá se také v podobě nálevu – čaje. Málo známou bylinou je ostropestřec, v boji s alergiemi je však velmi účinný.
Další rady proti alergii na pyl
Máme zde pro vás ještě pár dalších ověřených rad, které je radno dodržovat:
- nesmrkat (co nejmíň to půjde), nepopotahovat,
- nemnout si oči, a vůbec nesahat na obličej – prostě to nedráždit ještě mechanicky,
- na oči sluneční brýle,
- pokud to jde, na přechodnou dobu se vzdálit od alergenu – jestli jste z vesnice, jeďte na den do Prahy.
- obličej po návratu z venku domů opláchnout, ale jen tak oťukat ručníkem a dál nesahat
- každé ráno a večer se sprchujte
- přes den nevretrejte, jen hodně brzy ráno nebo později večer (pokud jste doma a potřebujete vyvětrat, pořiďte si speciální protipylové sítě do oken)
- nekuřte, pokud jste alergičtí, měli byste omezit kouření, ideálně nekouřit vůbec, nikotin totiž zhoršuje otok nosní sliznice
- jakmile dorazíte domů, ihned se převlékněte do čistého oblečení a ideálně i vysprchujte
- jakmile věci vyperete, nevěšte je ven, opět se na ně nachytá pyl
A jak s pylovou alergií bojujete vy?
A co si dále přečíst?
- Jak na červené oči při pylové alergii
- O alergiích s doktorkou Marhanovou
- Jak na pylové alergie – přírodní a přirozené způsoby
VIDEO: Zkřízené alergie – pyl versus potraviny
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Babské rady, Pylová alergie
Přečtěte si také naše další články