Sponzorováno

10 tipů pro seniory, jak přežít léto bez újmy 4.78/5 (9)

V posledních letech představuje pro seniory horké léto velký nápor na organismus. I letos nás čeká léto s extrémně vysokými teplotami, které mohou vyvolat závažné zdravotní problémy. Důležité je osvojit si návyky, které hlavně seniorům umožní užít si léto naplno a přitom se nevystavit riziku. Chce to jen trochu disciplíny, plánování a technické dovednosti. Nabízíme Vám 10 rad jak přežít léto bez újmy.

„Je důležité, aby se senioři naučili negativním vlivům extrémních veder jak předcházet, tak je i efektivně řešit. Dlouhá léta práce na geriatrii jen potvrdila, že pokud senioři dodržují základní pravidla, horké léto dokáží přežít bez větších problémů a zároveň nemusí omezovat svůj aktivní život“ říká Edita Haluzová, zdravotní sestra. Nabízíme 10 tipů, které léto pro seniory jistě zkvalitní.

1. Dodržujte pitný režim

V létě je pro organismus nesmírně důležité zajistit dostatek tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, neslazené čaje a přírodní šťávy. Nápoje by neměly být příliš vychlazené. Starší lidé zapomínají pít, ujistěte se proto, že vaši blízcí mají po ruce vždy láhev s nápojem. Na konzumaci alkoholu zapomeňte.

Náš tip: bezpečný malý termoruksak, ve kterém bude vždy připravena láhev vody. Z domu odcházejte vždy s ním.

2. Vyberte si vhodné oblečení

Výběr oblečení je velmi důležitý, protože nesprávný materiál zabraňuje odpařování potu. Oděv by měl být lehký, jednovrstvý a z přírodních materiálů. Nejvhodnější jsou světlé barvy. Boty by měly být pohodlné a otevřené, vyrobené z kvalitních materiálů.

Náš tip: pořiďte si slaměný klobouk. Ochrání Vás před přímým sluncem, je vzdušný a navíc je toto léto v módě.

3. Zůstaňte v kontaktu

Horka v kombinaci s dehydratací mohou způsobovat bolesti hlavy, dezorientaci, nevolnost, mdloby. Je proto důležité, abyste byli vždy v kontaktu se svými blízkými. V případě potřeby byste měli být připraveni přivolat si pomoc. Proto je nutné mít s sebou mobilní telefon s uloženými čísly, na které můžete v případě nouze zavolat.

Náš tip: Pořiďte si mobilní telefon vhodný pro seniory. S takovým telefonem odpadá nutnost zdlouhavého hledání v menu díky možnosti přístupu k jednotlivým funkcím pomocí postranních tlačítek. Mohutné klávesy a velký, dobře podsvícený displej také pomáhají rozeznávat písmena a číslice. Přístroj umožňuje hlasitěji vyzvánění než u běžných mobilních telefonů a nezpůsobuje problémy ani lidem s naslouchátkem. Telefon se dodává s elegantním pouzdrem a v jeho výbavě nechybí ani další užitečné funkce jako budík a praktická baterka.

4. Konzumujte zdravá jídla, které se snadno tráví

Těžká a mastná jídla se ve vedrech nedoporučuje konzumovat. Takové potraviny zatěžují žaludek a obírají vás o energii. Tělo by mělo přijímat potraviny, které se dají snadno strávit. Nejvhodnější jsou zeleninové saláty, polévky, ryby, či čerstvá zelenina. Z masa je nejvhodnější drůbež.

Náš tip: pokud se rozhodnete pro těstoviny či saláty a máte chuť na dresink, vyberte si ten, který je bez majonézy a připravte ho těsně před servírováním. Nejvhodnější je olivový olej nebo zálivky.

5. Dopřejte si odpolední siestu

Odpočinek je pro tělo velmi důležitý. Proto si po obědě dopřejte krátkou siestu. Organismus se zregeneruje a nabere novou energii. Zároveň se vyhnete nejsilnějšímu slunečnímu záření, které je právě v odpoledním čase.

Sponzorováno

Náš tip: Dopřejte si jen lehký oběd a dostatečné množství tekutin. Pokoj, ve které budete odpočívat, dobře vyvětrejte.

6. Nastavte si správnou teplotu v bytě

Ideální je pořídit si klimatizaci. I s ní je však důležité zacházet opatrně. Teplota by měla být nastavena tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou byl cca 5 stupňů. Pokud by byl váš byt příliš chladný, přechod do exteriéru by vám mohl způsobit teplotní šok. Přes den zatahujte žaluzie, zabráníte tak přímému pronikání slunečních paprsků.

Náš tip: Pokud klimatizaci nemáte, můžete využít ventilátor. Nasměrován by měl být tak, aby nedocházelo k přímému ochlazování povrchu těla.

7. Chraňte se krémem s UV faktorem

Používejte opalovací krém s vysokým UV faktorem. Přípravky na opalování naneste přibližně 30 minut před opalováním, aby se snížilo riziko spálení pokožky na minimum. Záření UVB způsobuje spálení pokožky, zatímco záření UVA proniká do kůže hlouběji a má vliv na stárnutí pokožky. UV záření může způsobit vážné poškození DNA kožních buněk. Mezi četností rakoviny kůže a rozsahem poškození DNA je přímá úměrnost.

Riziko vzniku rakoviny kůže také závisí celkového počtu a závažnosti spálení pokožky, které člověk utrpěl během života.

Náš tip: nezapomínejte si dostatečně namazat uši, okolí očí a nos, protože tyto oblasti jsou vystaveny slunci nejvíce. Často lidé zapomínají také na krk, čelo a nárty, dále na místa v těsné blízkosti oděvu, například pod ramínky plavek. Nejcitlivější jsou rty, protože mají nejnižší schopnost vytvářet si vlastní ochranu. Používejte proto krém nebo lesk na rty s velmi vysokým ochranným faktorem.

8. Neztrácejte celý den na přímém slunci

Na přímém slunci se zvyšuje riziko přehřátí organismu, jakož i kolaps. Pokud plánujete strávit den venku, ujistěte se, že budete mít s sebou sluneční brýle a pokrývku hlavy. Pomoci vám může i vhodné oblečení, které je vzdušné a zakryje většinu těla. Střídejte pobyt na přímém slunci s pobytem ve stínu. Pokud se vám začne točit hlava, sedněte si do stínu a doplňte tekutiny. Na zadní část krku si přikládejte kapesník namočený v chladné vodě.

Náš tip: Všechny důležité aktivity si naplánujte do 11-té hodiny. Tehdy je teplota nejnižší a tělo ještě není unavené. Splnit vaše povinnosti bude rychlejší a méně namáhavé.

9. Vyzkoušejte vlažnou sprchu

Pokud vám je příliš teplo a necítíte se dobře, vyzkoušejte vlažnou sprchu. Začínejte s teplejší vodou a postupně přecházejte ke vlažné. Stejně tak začínejte od chodidel a postupujte směrem nahoru. Vlažná sprcha vás příjemně osvěží a zbaví vás potu.

Náš tip: nikdy si nedávejte ledovou sprchu. Způsobilo by vám to teplotní šok. Odborníci rovněž varují i ​​pro skokem do studené vody. Pokud jste u vody, vcházejte do ní postupně a ochlazujte se.

10. Nalaďte se na léto

Obklopte se letními věcmi – fotky z dovolené, či obrázky oblíbených destinací. Hodně větrejte, abyste měli v bytě čerstvý vzduch. Ráno si dopřejte nenáročné cviky, abyste se probudili a nastartovaly své tělo. Obklopte se květinami a příjemnými barvami.

Sponzorováno

Náš tip: dopřejte si osvěžující nápoj z čerstvého ovoce a ranní procházku na čerstvém vzduchu.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva