EKG neboli elektrokardiografie je vyšetření k diagnostice srdeční tepové frekvence a její stability. Srdeční tepová frekvence je spolu s krevním tlakem (TK) nejčastěji sledovaná veličina. EKG, jehož výsledkem je křivka zvaná elektrokardiogram, umožní sledovat ve spojitém čase průběh a rytmy tepové frekvence. Pojďme se podívat, jak EKG křivku číst a vyhodnotit základní problémy.
Tímto navazujeme na článek Význam EKG nejen v rehabilitaci, ve kterém jsme popsali princip tohoto rychlého a bezbolestného vyšetření a jeho význam v průběhu rehabilitace. Nyní se více zaměříme na křivku samotnou a její čtení a diagnostiku možných patologií.
Signál EKG představuje součet všech elektrických potenciálů všech buněk srdce. Signál však může být rušen dýcháním, pohyby svalů a rušením sítě. Všechny tyto prvky následně vytvoří elektrokardiogram.
Křivka je vynesena na tzv. registrační papír ve formě spojitého signálu. Zobrazuje tepovou frekvence a její pravidelnost, tedy opakovatelnost v časových úsecích. Již v minulém článku jsme si ukázali periodicitu fyziologického EKG, což znamená, že v normálním stavu se je frekvence stále stejná a opakuje se v pravidelných časech. Pokud tomu tak není, mluvíme o arytmii, tedy nepravidelné tepové frekvenci. Další důležitou veličinou, která se sleduje, je počet tepů za minutu (BPM; beat per minute), což u zdravého člověka je 50-100. Je-li tato hodnota nižší, mluvíme o bradykardii, v opačném případě o tachykardii. To je základem pro čtení a hodnocení EKG.
Celá křivka je rozdělena do několika částí, tzv. komplexů. Stah srdce jako svalu je proveden několika menšími stahy a ty se zobrazují jako několik vln jdoucích po sobě. Vln je pět a jsou značeny písmeny P, Q, R, S a T. Každá vlna je elektrickým impulzem vyslaným srdcem při některé z jeho činností, například stažení srdeční síně nebo komory. Tyto jednotlivé komplexy vyjadřují určitou fázi srdeční aktivity. Nejdůležitější je detekce QRS komplexu a R-R intervalu, přesněji řečeno velikosti R-R a tvaru QRS. R-R interval je vzdáleností mezi dvěma po sobě jdoucími QRS komplexy.
Podívejme se na následující obrázek, na kterém vidíme jednotlivé vlny elektrokardiogramu. Tyto vlny se u fyziologického pacienta pravidelně opakují a z opakování těchto vln stanovíme případnou arytmii či zmíněné problémy s rychlostí tepu.
Sponzorováno
Obrázek ukazuje všechny vlny v EKG křivce, nejdůležitějším sledovaným parametr je QRS komplex a jeho tvar. Podstatou kmitů a výchylek jsou změny elektrického srdečního pole. Arytmii poznáme z nepravidelnosti R-R intervalů, tedy opakování QRS. Doba trvání QRS je měřena od začátku vlny Q pro konec vlny S a udává dobu trvání stažení srdeční komory. Normální doba trvání je 0,08 až 0,12 sekund. Také tvar QRS by měl být u zdravého pacienta pravidelný a stále stejný. V podstatě můžeme říct, že ideální EKG křivka je stále opakující se QRS komplexy v pravidelných časových intervalech a QRS má stále stejný tvar.
Kromě ručního čtení EKG se dnes samozřejmě specializovaný software k analýze tohoto signálu, který může pochopitelně daleko přesněji odhalit i drobné patologické příznaky v srdeční tepové frekvence a zkušeného kardiologa doplnit v diagnóze. Základní orientaci v EKG by měl zvládnout i běžný lékař a mít tak základní ponětí o čtení EKG signálu, erudovaný kardiolog však vyhodnotí detaily a stanoví konkrétní diagnózu. Na webu Heartheawy.com můžeme vidět ukázky EKG signálu pro fyziologické i patologické případy. Srovnejme si nyní příklad EKG u zdravého pacienta a pacienta s arytmií a rozdíl uvidíme právě v nepravidelnosti QRS.
Horní obrázek ukazuje pravidelnou (regular) tepovou frekvenci, spodní nepravidelnou (irregular). To je naprostý základ ke čtení EKG signálu, rozpoznání arytmie na první pohled. Vzdálenost mezi QRS poté určuje ve výsledku BPM a na obrázku vidíme obvyklé hodnoty 60-100. Při selhání srdce a zástavě bude mít EKG průběh rovné čáry. Z obrázku rovněž vyčteme, že QRS komplex proběhne za menší dobu než 0,12 sekund.
Co si dále přečíst?
VIDEO: O EKG
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce, Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články