Sponzorováno

Terapie rázovou vlnou na hallux valgus a jiné problémy nohou – jak funguje? 4.64/5 (14)

  • Terapie rázovou vlnou byla zkoumána jako možná metoda léčby hallux valgus, což je deformace palce na noze, kdy palec směřuje směrem ven od středu těla. Nicméně, klinické důkazy o účinnosti této terapie pro hallux valgus nejsou jednoznačné, a výzkum v této oblasti probíhá.
  • Principem terapie rázovou vlnou je použití akustických vln, které jsou přenášeny do postižené oblasti těla. Tato terapie může mít různé efekty, včetně analgezie (zmírnění bolesti), regenerace tkání a zlepšení průtoku krve.
  • V některých studiích byly zaznamenány pozitivní výsledky u některých pacientů s hallux valgus po terapii rázovou vlnou, ale výsledky nejsou konzistentní a ne vždy dosahují statistické významnosti. Je tedy důležité si být vědom toho, že účinnost terapie rázovou vlnou může být individuální a výsledky se mohou lišit mezi pacienty.
  • Před zahájením jakékoli léčby, včetně terapie rázovou vlnou, by to měl pacient konzultovat s ortopedem nebo odborníkem na nohy, tedy podiatrem. Odborník bude schopen posoudit konkrétní situaci pacienta, doporučit vhodné metody léčby a odpovědět na dotazy ohledně potenciálních rizik a přínosů této terapie pro konkrétní případ hallux valgus.

Co je terapie rázovou vlnou?

Terapie rázovou vlnou je neinvazivní a vysoce účinná léčebná metoda pro různé podiatrické stavy. S využitím vysokoenergetických zvukových vln stimuluje terapie rázovými vlnami hojení a poskytuje úlevu od chronické bolesti.

Co je podiatrie? Podiatrie je odvětvím lékařské péče specializovaným na diagnostiku, prevenci a léčbu onemocnění a poruch dolních končetin, zejména nohou a chodidel. Podiatři jsou lékaři, specialisté na nohy, a jejich praxe se zaměřuje na širokou škálu problémů, včetně ortopedických, dermatologických, chirurgických a neuromuskulárních problémů spojených s nohama.

Jednou z klíčových výhod terapie rázovou vlnou je její schopnost podporovat regeneraci tkání a posilovat přirozené procesy hojení těla.

Hallux valgus - ilustrace

Hallux valgus – ilustrace

 

Vzhledem k tomu, že terapie rázovou vlnou je neinvazivní a nechirurgická možnost léčby, má o mnoho nižší rizika a zotavení než chirurgické možnosti léčby. Provádí se jako ambulantní léčba, což vám umožní využít pohodlně rychlé návštěvy lékaře a vrátit se pak k běžným činnostem.

Léčba rázovou vlnou může pomoci s problémy souvisejícími s bolestí paty, včetně plantární fasciitidy a Achillovy tendonitidy.

V tomto článku se podíváme na výhody terapie rázovou vlnou při problému hallux valgus (neboli vbočený palec).

Jak funguje terapie rázovou vlnou?

Terapie rázovými vlnami využívá vysokoenergetické zvukové vlny – tato terapie stimuluje metabolickou aktivitu, což vede ke zvýšení průtoku krve do postižené oblasti. Zlepšená cirkulace pomáhá dodávat kyslík a živiny do poškozených tkání, čímž podporuje rychlejší hojení a regeneraci buněk. V důsledku toho pacienti často zažívají zrychlené doby zotavení a zkrácení prostojů ve srovnání s tradičními léčebnými metodami.

Sponzorováno

Je terapie rázovou vlnou bolestivá?

Samotná terapie rázovou vlnou je obecně dobře snášena a nezpůsobuje výraznou bolest. Je však důležité si uvědomit, že intenzita léčby se může lišit v závislosti na individuálním prahu bolesti a konkrétním léčeném stavu. Většina pacientů je však schopna chodit, necítí bolest a mohou se vrátit do práce přímo po každém sezení.

Kolik sezení terapie rázovou vlnou je obvykle zapotřebí?

Terapie rázovou vlnou se provádí jednou týdně po dobu tří týdnů. Občas mohou být navržena další sezení, podiatr bude schopen posoudit a poradit během vašich schůzek.

Rázová vlna a HALLUX VALGUS / HALLUX RIGIDUS

Mnoho zařízení nabízí unikátní přístup k léčbě hallux valgus a hallux rigidus integrací terapie rázovou vlnou s magnetickou terapií v inovativním léčebném protokolu, který poskytuje alternativu k chirurgickému zákroku.

Hallux valgus je stav, kdy se palec na noze začíná vychylovat dovnitř směrem k dalšímu prstu vedle něj. Podle definice se „Hallux“ vztahuje na palec na noze a „valgus“ znamená „odklon dovnitř“.

Hallux Rigidus je stav, kdy má palec u nohy omezený rozsah pohybu. Toto omezení lze pozorovat u kloubu, který se pohybuje ztuha, nebo u kloubu, který se nepohybuje vůbec. Je to způsobeno buď otokem kloubu, který vyvíjí přímý tlak na vnitřní kloubní pouzdro, nebo tvorbou kalciových ostruh zasahujících do kloubu. V každém případě se kloub nemůže správně pohybovat.

Léčba halluxů rázovou vlnou

Léčba hallux valgus i hallux rigidus zahrnuje aplikaci terapie rázovou vlnou na kloubní pouzdro, chrupavku a okolní pojivové tkáně. Rázové vlny rozbijí vápníkové ostruhy, vyplaví zánět z kloubu a změkčí pojivové tkáně obklopující kloub. To jsou hlavní výhody.

Ošetření nepoškozuje prst ani okolní tkáně, takže po jakémkoli ošetření rázovou vlnou můžete snadno chodit. Ve skutečnosti si všimnete zvýšení lehkosti, s jakou se kloub pohybuje, a i častý je větší rozsah, kterým se palec pohybuje.

Při každém ošetření dochází ke zlepšení oproti předchozímu, dokud se prst na noze nepohybuje v normálním rozsahu pohybu a bez bolesti nebo omezení.

Počet požadovaných ošetření bude záviset na závažnosti stavu s ohledem na ostruhy a zánět kloubů. Odhad počtu ošetření řekne sám lékař při posouzení problému.

Léčba rázovou vlnou je preferovanou léčbou ztuhlého palce nohy, protože je nechirurgická a neinvazivní. Ve skutečnosti také prokázalo zlepšení u pacientů, kteří nebyli schopni najít úlevu s jinými způsoby léčby, jako jsou ortopedické pomůcky. Pacienti zaznamenali snížení bolesti a zvýšení pohyblivosti kloubů.

Sponzorováno

A jak léčíte hallux valgus vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o „halluxech“ přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva