Sponzorováno

Operace refrakčních vad oka excimerovým laserem 4.8/5 (10)

oční operace laseremPřibližně každý čtvrtý člověk v evropské unii trpí refrakční vadou a to krátkozrakostí, dalekozrakostí, nebo astigmatismem. To znamená, že čtvrtina evropské populace na to, aby viděla svět ve skutečném obraze a ostře, musí použít optickou pomůcku – brýle nebo kontaktní čočky. Pro tyto lidi není vůbec samozřejmostí se ráno probudit a vidět kolik je právě hodin, nebo uhlídat své děti na koupališti, aniž museli použít brýle.

Používání kontaktních čoček

Používání kontaktních čoček také nemusí být ani jednoduché a ani bezproblémové. Při manipulaci s kontaktní čočkou je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost důkladné hygieně a to především pro vysoké riziko infekcí, až po vznik vředu na rohovce. Také lidé pracující v klimatizovaných prostorách, nebo s počítačem důvěrně znají pocit řezání, únavy a zarudnutí očí v důsledku suchého oka v kombinaci s nošením kontaktních čoček. V současnosti však existuje vysoce efektivní řešení s minimálním rizikem – operace excimerovým laserem.

Operace excimerovým laserem

Excimerovým laserem měníme zakřivení povrchu rohovky v závislosti na tom, zda chceme odoperovat krátkozrakost, dalekozrakost, astigamatizmus nebo presbyopii, tj. stařeckou dalekozrakost (vetchozrakost). Existuje několik metod operací excimerovým laserem a je třeba pečlivě zvážit, která metoda je u konkrétního pacienta nejvhodnější. Každá funguje skvěle, pokud je zvolena správně, respektive ne pro každého pacienta je každá metoda vhodná.

Sponzorováno

Před samotným působením excimer laseru na povrch rohovky, vytváříme z její přední plochy tzv. flap, který se dá přirovnat k ochranné přikrývce, která se odklopí a následně po odlaserovaní dioptrií přiloží na původní místo. Podle toho, jaký hrubý flap se vytváří, můžeme metody rozdělit na tzv. povrchové (PRK, LASEK, epiLASIK) a hluboké (LASIK, femtosekundový LASIK), které se následně odlišují způsobem, jakým se flap vytváří. Samotný zákrok trvá přibližně deset minut. Oči jsou znecitlivěné kapkami, takže operace je zcela bezbolestná.

Další pooperační průběh závisí na zvolené metodě. Jelikož na povrchu rohovky je nejvíce nervových zakončení na milimetr čtvereční ve srovnání s ostatními tkáněmi lidského těla, při povrchových metodách pacienti pociťují diskomfort jako řezání očí, slzení a světloplachost, která většinou do dvou dny postupně ustoupí.

Operatér by měl určovat vhodnost jednotlivých metod na základě několika parametrů, jako je výška dioptrií, tloušťka rohovky a její zakřivení, predispozice k onemocnění rohovky atd.

Na výsledek operace má vliv kromě kvality laserového přístroje především kvalita předoperačního vyšetření a erudice očního chirurga, který operaci provádí. V zásadě platí, čím více operaci oční chirurg dělá, tím větší je jeho zkušenost a erudice a tím větší je i pravděpodobnosti, že operace dopadne dobře a pacient bude spokojen.

Byli jste na laserové operaci očí? Budeme rádi za vaše příběhy v komentářích.

VIDEO: Vlogerka a její zkušenosti – Můj zážitek s laserovou operací očí!

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Operace refrakčních vad oka excimerovým laserem”

    1. Katka napsal:

      Dobrý den, zapomněla jsem vynechat nošení čoček před operací, jaké jsou díky tomu rizika?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva