Obsah článku
- Kolonoskopie je diagnostický a terapeutický zákrok, který se používá k vyšetření vnitřní struktury tlustého střeva (kolonu) a konečníku. Tento postup je důležitý pro odhalení různých onemocnění, jako jsou polypy, záněty, divertikulitida nebo rakovina tlustého střeva.
- Pacienti obvykle musí dodržovat speciální dietu (nízký obsah vlákniny a bez pevných potravin) po dobu 1-3 dnů před zákrokem. Den před vyšetřením se doporučuje pouze tekutá strava.
- V den před vyšetřením je třeba užívat projímavé prostředky nebo roztoky na vyčištění střev (např. fosfo-sodné roztoky nebo jiné přípravky). To je klíčové pro zajištění dobré viditelnosti během vyšetření.
- Kolonoskopie se obvykle provádí v mírné sedaci nebo celkové anestezii, aby byl pacient co nejvíce "v pohodě".
Co je to kolonoskopie
Kolonoskopie je metoda, pomocí které se tlusté střevo vyšetřuje zevnitř. Lékař pronikne přístrojem zvaným kolonoskop (asi 1 cm silná ohebná hadička) přes konečník do tlustého střeva, přičemž je možné vyšetřit dále i část tenkého střeva, podle potřeby. Název kolonoskopie pochází z latiny a znamená „prohlížení tlustého střeva“. Pokud se vyšetřuje pouze konečník, jedná se o vyšetření s názvem rektoskopie.
Jak probíhá příprava na kolonoskopii?
Dva dny před kolonoskopií se doporučuje jíst zejména kašovitou stravu. Tři dny před vyšetřením byste měli na minimum omezit stravu s jádry, peckami a slupkami. Každý pacient dostane před kolonoskopií speciální projímadlo na vyčištění střeva, které užije den před vyšetřením. „Je důležité, aby zároveň s projímadlem, nebo těsně po něm, začal pacient pít vodu, alespoň 3 litry. Pít je třeba, dokud si pacient nevšimne, že místo stolice už z konečníku vytéká pouze čistá voda (může být trochu nahnědlá, což je způsobeno požitým projímadlem),“ vysvětluje gastroenterolog. V den vyšetření by se nemělo už nic jíst ani pít. V případě velké žízně si můžete dát velmi malé množství vody.
Na vyšetření si přineste ručník a toaletní papír
Někdy se může stát, že projímadla nezaberou tak, jak mají a vy nebudete na vyšetření dostatečně vyčištěn. V tomto případě bude nutné kolonoskopii přeložit a opakovat příště. „Po takové zkušenosti s přípravou na vyšetření by měl pacient tři dny před vyšetřením konzumovat jen tekutou stravu. Dostane i jiné projímadlo, které mu individuálně určí lékař podle celkového zdravotního stavu a funkčnosti dolního trávicího traktu, resp. hloubky střeva, do jaké plánuje vyšetření realizovat,“ ozřejmuje MUDr. Jozef Klíč z gastroenterologické ambulance v Nových Zámcích.
Sponzorováno
Zákrok trvá od 20 do 60 minut
Závisí to na několika okolnostech. Pokud jde všechno hladce a přechod přístrojem není ztížen ostrými ohyby střeva, může zákrok trvat pouze 20 minut. V případě, že je střevo problematičtěji průchodné, případně se provádějí další úkony, může vyšetření trvat klidně i hodinu. „Samotné vyšetření celého tlustého střeva trvá nejčastěji asi 30-45 minut, v závislosti na zkušenosti vyšetřujícího lékaře, ale v neposlední řadě záleží i na tom, jak má pacient tlusté střevo uložené a zda v břišní dutině nebo na tlustém střevě nebyl v minulosti dělán chirurgický zákrok,“ upřesňuje odborník na gastroenterologii. Během kolonoskopie vám může lékař provést biopsii, tedy odběr tkáně, nebo
polypektomii, tedy odstranění nebezpečných polypů.
Vyšetření se nebojte, mohou vás uspat
Vyšetření se provádí vleže na levém boku. Konečník musí být obnažený, avšak s respektem ke vaší intimitě je povoleno, abyste měli oblečené kalhoty, resp. umělé kalhotky z lékárny, na kterých si v oblasti konečníku doma vytvoříte otvor. „Okolí konečníku a konec přístroje se potře gelem, aby jeho zavádění bylo hladké. Pacientům někdy podáváme injekci na uklidnění se a proti bolesti, nebo se na přání pacient během výkonu uspí. Anestezii však pojišťovny zatím nehradí,“ vysvětluje specialista na tuto problematiku.
Bolest způsobuje zejména vzduch
Do střeva, které je po projímadlu prázdné a někdy může být i k sobě „přilepená“, se musí vehnat vzduch, což může způsobovat nepříjemné pocity, pro někoho až křečovité. „Břicho pacienta bývá při vyšetření nafouknuté, protože musíme přes přístroj do střeva vhánět vzduch, abychom získali co nejlepší obraz. To však může vyvolávat tlak, někdy až bolest. Tu vyvolává i přechod přístroje přes určité úseky tlustého střeva, zejména přes esovité kličky (sigma), nebo jiné úseky tlustého střeva, kdy dochází k tahu za okruží – blánu, kterou je střevo přirostlé k pobřišnici,“ podává vysvětlení gastroenterolog.
Přijďte raději s doprovodem
V případě, že šlo jen o klasickou kolonoskopii, bude vám po vyšetření doporučeno jít na toaletu, kde byste se měli snažit vypustit do střeva vehnané plyny. „Po vyšetření je vhodné pobýt asi 20-30 minut v čekárně nebo v sledovací místnosti zdravotnického zařízení. Pokud již pacient necítí výraznější tlak v břiše, může odejít domů, případně se nechat odvézt v doprovodu blízké osoby. Doprovod a odvoz se v každém případě doporučuje, pokud pacient absolvoval vyšetření v celkové anestézii,“ uvádí doktor. Po kolonoskopii se doporučuje začít stravovat lehce stravitelnými jídly a stravu přidávat postupně.
Shrnu to
Kolonoskopie je klíčovým nástrojem pro diagnostiku a prevenci onemocnění tlustého střeva. Přestože se může zdát nepříjemná, správná příprava a provedení zákroku mohou výrazně přispět k ochraně zdraví a včasnému odhalení potenciálně závažných onemocnění.
VIDEO: Kolonoskopické vyšetření
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Effectiveness of screening colonoscopy in reducing the risk of death from right and left colon cancer: a large community-based study Autoři: Chyke A Doubeni, Douglas A Corley
- Zdroj obrázku: Pikovit / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články
[…] i sigmoskopií. Další vyšetření zahrnují rentgenových metod s kontrastní látkou nebo kolonoskopií – vyšetření tlustého střeva s použitím ohebné kolonoskopie. Tato vyšetření […]
[…] pacienta na další vyšetření týkající se tlustého střeva, čili rektoskopie, irigoskopie, kolonoskopie. Jde o vyšetření, při kterých se střevo naplní nejprve baryovou suspenzí a pak i […]
[…] kolonoskopie – endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva pomocí speciálního […]
Pěkný den.
Prosím kolik stojí uspání na provedení kolonoskopie ? Děkuji za info Hynek