Sponzorováno

Druhy tlakoměrů a jak vybrat ten správný pro domácí měření tlaku? 4.83/5 (23)

Digitální tlakoměry doma používáme nejčastěji

Digitální tlakoměry doma používáme nejčastěji

Máte ve zdravotní dokumentaci zaznamenanou diagnózu I10, čili arteriální hypertenzi? I když se na vysoký krevní tlak léčíte už celé měsíce nebo vám ho diagnostikovali teprve nedávno, podceňovat byste toto onemocnění rozhodně neměli. V zájmu vlastního zdraví byste se proto měli pravidelně sledovat. Při současné nabídce trhu však vybrat ten správný tlakoměr nebývá jednoduché. Poradíme vám, jak se v ní zorientovat.

Je tlakoměr v domácnosti vůbec potřebný?

Určitě ano. Nezáleží na tom, jaký stupeň hypertenze vám nebo vašim blízkým lékaři stanovili. Zvýšený krevní tlak totiž vede k závažným kardiovaskulárním onemocněním, které mohou vyústit až do infarktu, případně mozkové příhody. Nezřídka se stane, že pacient je při vyšetření ve stresu a naměřená hodnota je vyšší než běžný průměr. Domácí měření krevního tlaku tak poskytne mnohem lepší obraz o jeho vývoji jako jednorázová návštěva ambulance. Pokud k takovému měření dochází pravidelně a existuje o něm záznam, jde o cennou informaci nejen pro samotného pacienta, ale i pro lékaře odpovědného za léčbu.

Jaké jsou druhy tlakoměrů

Jelikož skupina pacientů s diagnostikovanou hypertenzí se neustále rozrůstá, úměrně tomu přibývají na trhu novinky na měření krevního tlaku. V zásadě ale můžeme tlakoměry rozdělit do tří skupin:

Mechanické tlakoměry

Setkáte se s nimi v některých ambulancích, případně u posádky zdravotnické záchranné služby. Starší modely mají klasický rtuťový sloupec a plátěnou manžetu s pumpičkou, přičemž toto příslušenství lze uzavřít do plastové krabičky. V současnosti se však vyrábějí už jen tzv. Aneroid (ručičkové) tlakoměry, u nichž přímo od manžety vede malý „budík“ se stupnicí. Při měření s mechanickým tlakoměrem je nutné spoléhat se na vlastní sluch, jde tedy o jednu z nejpřesnějších metod měření vůbec. Nevýhodou ale je, že k němu potřebujete fonendoskop, a tedy tímto způsobem nikdy nezměříte tlak sobě samému. Navíc tlakoměr tohoto typu je třeba pravidelně kalibrovat. Do domácnosti se tedy hodí pouze v případě, že žijete s proškoleným zdravotnickým pracovníkem.

Digitální tlakoměry

Nejrozšířenější druh tlakoměrů pro domácí použití. Jejich výhodou je snadná a komfortní obsluha plus poměrně velký displej. Vybrat si můžete z pestré nabídky měření na rameni nebo zápěstí. V prvním případě věnujte pozornost velikosti manžety. Obézní pacienti s objemnějším ramenem totiž potřebují větší manžetu, jaká je běžně dodávána v balení tlakoměru. Zápěstní tlakoměry se obecně příliš nedoporučují, slouží pouze k velmi orientační měření. O svou negativní zkušenost se podělila naše čtenářka Martina (44): „Koupila jsem si tlakoměr na zápěstí v obchodním řetězci. Ani ne po měsíci byly naměřené hodnoty vyšší než ty, které na kontrole určil internista. Prostě to nesedělo. Musela jsem ho přestat používat.“

Sponzorováno

Přestože ceny levnějších digitálních tlakoměrů se pohybují již okolo 200Kč, na dlouhodobější používání příliš vhodné nejsou. I v tomto případě totiž platí, že za málo peněz, hodně muziky nedostanete. Při pořizování kvalitního digitálního výrobku se připravte na investici zhruba od 1200-2500Kč.

Poloautomatické tlakoměry

Pracují na stejném principu jako digitální, akorát s jedním rozdílem. Na nafouknutí manžety slouží ruční pumpička.

Na co myslet při koupi tlakoměru?

Abyste si domů odnesli spolehlivý výrobek, v prodejně se zdravotnickými pomůckami nebo v lékárně se zajímejte o následující:

  • mezinárodní certifikáty kvality – ideálně alespoň tři
  • záruční a pozáruční servis
  • výměnu baterií – v případě digitálního tlakoměru
  • velikost manžety

Certifikáty

Pokud chcete mít jistotu, že váš tlakoměr bude měřit přesně, ověřte si, zda byl prověřen podle mezinárodních protokolů. Zda tomu tak je, vám prozradí názvy protokolů: BHS (British Hypertension Society), AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation) a IP protokol podle Evropské hypertenziologické společnosti.

Velikost manžety

Všímejte si velikost manžety. Ta je pro naměření správných hodnot důležitá. Čím objemnější máte rameno, tím větší musí být manžeta, jinak mohou být nepřesně naměřené hodnoty příliš vysoké. Změřte si obvod ramene uprostřed mezi loketním a ramenním kloubem a podle obvodu si vyberte vhodnou manžetu. Standardní manžeta je pro obvod paže od 22 do 32 centimetrů. Pokud je však někdo obéznější, může si dokoupit větší manžetu.

Na trhu jsou i speciální tlakoměry, které mají takzvanou „komfort“ manžetu. Je univerzální, určená je pro obvod paže od 22 do 42 centimetrů. Tlakoměr s takovou manžetou tak může využívat celá rodina včetně dětí.

V případě, že jste v měření tlaku úplný začátečník, nestyďte se požádat o názornou ukázku a vysvětlení, jak s tlakoměrem zacházet.

Jak správně změřit tlak?

Ačkoliv měření tlaku patří k jednoduchým úkonem, pro co nejpřesnější výsledek byste si měli osvojit pár rad.

  • při měření tlaku vždy seďte a pokuste se být maximálně uvolnění
  • 5-10 minut před měřením se vyhněte jakékoli fyzické námaze
  • minimálně půl hodiny předem nepijte kofeinové ani alkoholické nápoje
  • manžetu připevněte na obnažené rameno, rozhodně ne na rukáv
  • při měření nemluvte a nehýbejte se
  • měření opakujte vždy ve stejnou dobu

Měříte si doma pravidelně krevní tlak? Napište nám do komentářů.

Co dále si na toto téma přečíst?

VIDEO: Správné měření krevního tlaku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva