Sponzorováno

Druhy saun – jaká je pro vás ideální? 4.86/5 (14)

Druhy saun - jaká je pro vás ideální?Zrelaxujte si po náročných svátcích tělo i mysl v sauně. Stačí hodinka jednou za týden a hned se budete i bez slunečních dnů cítit mnohem víc v pohodě, navíc si posílíte imunitu. Která sauna je pro vás vhodná? Podívejte se náš malý přehled saun.

Suchá sauna

V suché sauně je vlhkost minimální, zato teplota dosahuje 100 až 110° Celsia. Musíte být fit, protože tato sauna je velkou zátěží organismu, hůře se potíte a hůře dýcháte. Jak vám pomůže: Je výborná na regeneraci, celkový fyzický i psychický odpočinek. Prudkým zahříváním a následným ochlazováním se rozšiřují a zužují cévy, díky čemuž jsou pružnější.

Vlhká sauna

Ve vlhké sauně finského typu je asi 80 procentní vlhkost a teplota 75 až 80° Celsia. Pokud nemáte problém se štítnou žlázou, s tlakem či se srdcem, zvládnete ji v pohodě. Jak vám pomůže: Její léčivé účinky oceníte při astmatu a alergiích dýchacích cest. Zmírňuje psychické napětí, nervozitu, úzkost a vyčerpanost. Osvěžuje a zotavuje, uvolňuje svalstvo.

Čtěte také: Zdravotní přínosy sauny

Parní sauna, tzv. pára

Teplota v ní má nejvíce 60° Celsia, vlhkost vzduchu je 80 procent a více. Představuje nižší zátěž na organismus, proto je vhodná i pro lidi s některými zdravotními problémy, kteří do klasické sauny nemohou. Jak vám pomůže: Působení páry vám pročistí pokožku a odstraní toxiny z těla. Vdechování páry zvlhčuje dýchací cesty, uvolňuje svalstvo pohybového aparátu, posiluje imunitní systém.

Bio sauna

Poslední novinkou jsou tzv. bio sauny. Ty jsou kombinací klasické finské a parní sauny, ale nedosahují tak vysokých teplot ani vzdušné vlhkosti. Pobyt v bio sauně proto dobře snáší i ti, pro které klasické saunování není příjemné.

A jak se saunování v bio sauně liší od ostatních?

  • Nejprve si nastavíte požadovanou teplotu i vlhkost – podle toho, co vám vaše zdraví dovolí.
  • S pomocí topidla s aktivním výparníkem můžete využít také byliny, aromatické oleje nebo solný aerosol.
  • Pobyt je pak podobný saunování v infrasauně.

Kromě výparníku můžete v bio sauně také využít relaxační osvětlení nebo klidnou hudbu.

Finská sauna versus infrasauna

Novější věcí, a pro použití při domácím saunování možná i výhodnější, je infrasauna.

Sponzorováno

V infračervené (dřevěné) prohřívací kabině jsou umístěny speciální zářiče. Kabina bývá většinou prostorově menší než sauna finská, vyznačuje se nízkou spotřebou elektrické energie a rychlým vyhřátím, a to za 5 – 10 minut. Teplota se zde pohybuje od 40 – 60°C. Pocení je intenzivnější neboť infračervené záření proniká hluboko do tkání. Z toho důvodu není třeba opakovat cyklus prohřátí a zchlazení jako v sauně finské.

Infrasauny jsou vhodné především pro sportovce, mohou je však využívat i všichni, kterým může pomáhat při chřipce a nachlazení, celulitidě, odbourávání kalorií a tedy snižování tělesné hmotnosti, revmatických potížích a řadě dalších zdravotních problémů.

Celou proceduru saunování je dobré zakončit alespoň 30ti minutovým pobytem v odpočívárně. Sauna je součástí regenerační procedury, proto je třeba nezapomenou na doplňování tekutin (v žádném případě tvrdý alkohol). Také masáž po sauně je velmi příjemnou záležitostí.

TIP: Saunování a zdraví – jaké má účinky?

4 zásady saunování

1. Dýchejte nosem: Nevdechujte zhluboka, ale spíše pozvoln . Určitě nedýchejte ústy!

2. Sledujte čas: Při teplotách kolem 70 – 90° C se doporučuje saunovat 8 až 12 minut, při nižším stupni okolo 15 minut.

3. Otužujte se: Pokud je pro vás teplo v sauně už neúnosné, jděte rovnou pod studenou sprchu nebo do ochlazovacího bazénu.

4. Pozor: Pokud máte vysoký tlak, nemocnou štítnou žlázu či ledviny, máte cukrovku nebo jste těhotná, na saunu zapomeňte.

5. Poraďte se s lékařem, zda je saunování pro vás vhodné s ohledem na váš zdravotní stav.

6. Čas – Ve svém programu si pro regeneraci sil v sauně vymezte minimálně dvě hodiny alespoň jednou týdně.

7. Jídlo – Do sauny nechoďte s plným žaludkem, také ne hladoví, ani bezprostředně po velké tělesné námaze.

Další výčet kladných vlivů pravidelného saunování je – součást rehabilitace po úrazech, při doléčování obrn končetinových nervů, rehabilitace plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení, dochází ke zmenšení obtíží u artróz a revmatismu, zlepšují se některá onemocnění kůže.

Zajímavost: Archeologické nálezy potvrzují, že sauny znali již v mladší době kamenné.

TIP: Podívejte se, jak začít se saunováním

VIDEO: Zdravé infrasaunování

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva