Sponzorováno

Zvracení u malých dětí a kojenců: Problém nebo jen běžná nepříjemnost? 4.95/5 (19)

Jak na zvracení u malých dětí a kojenců?

Jak na zvracení u malých dětí a kojenců?

Rodiče malých dětí tuto problematiku jistě velmi dobře znají. Časté je u novorozenců a kojenců „ublinkávání“ či opravdu zvracení po jídle. Mnohdy se může jednat až o zvracení obloukem, které neušetří ve vašem bytě opravdu nic – vás (oblečení klidně i včetně ponožek), nábytek a další vybavení. Kromě toho, že je jistě únavné každý den opakovaně převlékat dítko i sebe, se vám však jistě vetře do mysli otázka: „Je vše v pořádku, nebo se jedná o nějaký zdravotní problém miminka?“

Zásadní otázka – přibírá vaše miminko na váze?

Bohužel zde není jednoznačně možné říci, co ještě považovat za běžné, a co je již nutné řešit s pediatrem. Je totiž zapotřebí vzít v potaz mnoho dalších informací ohledně celkového stavu dítěte. To zásadní však je, zda miminko přibírá. Pokud ano, a párkrát denně trochu po jídle poblinká své oblečení, zachovejte klidnou hlavu. Takovéto stavy se postupem času zlepší. Pokud by však miminko nepřibíralo a opakovaně se u něj objevovalo zvracení velkého obsahu žaludku, neváhejte s ním zajít k lékaři.

Co může být příčinou zvracení u dětí?

Ve většině případů jsou za dětským zvracením tyto příčiny:

1. Gastroezofageální reflux

Jako nejčastější příčinu zvracení u dětí lze uvést právě gastroezofageální reflux. Označení zní sice příšerně, ale v podstatě se nejedná o žádnou mimořádnou chorobu. Tato slova označují jen fakt, že u miminka dochází k navracení obsahu žaludku do jícnu či do úst. K tomu, aby se tak nedělo, je nutné dovyvinutí jícnové záklopky. Miminku tato situace přináší nepříjemné pocity, po jídle pláče a je velmi nespokojené.

2. Alergie

Příčinou zvracení může být též potravinová alergie dítěte – konkrétně se zde jedná o alergii na bílkovinu kravského mléka. Tato intolerance se pojí obvykle s dalšími příznaky – průjmy, neprospívání dítěte.

3. Aktuální nemoc dítěte

Zvracení může u dítěte být též signálem probíhající nemoci. Může se samozřejmě jednat o střevní choroby, ale též o prosté nachlazení. U malých dětí při zahlenění dochází k polykání hlenů, které je pak dráždí. I za mohutným explozivním zvracením může stát jen „obyčejná“ rýma.

Sponzorováno

Základní opatření – jak na zvracející dítě?

1. Neblbněte s dítětem hned po jídle

Pokud u dítěte shledáváte tendenci ke zvracení po jídle, je na místě s ním manipulovat velmi opatrně. Vyhněte se „blbnutí“ okamžitě po jídle, ale třeba i prostému zvedání jeho nožiček k bříšku při přebalování. Stejně tak nepokládejte miminko hned po kojení na bříško. Zbytečně by u něj docházelo ke stlačování žaludku a riziko vyzvracení by bylo vyšší. Upozorněte na to také členy rodiny, aby s dítkem zacházeli po jídle opatrněji.

2. Změňte polohu

Pro spánek dítěte se hodí vypodložit postýlku nebo matraci tak, aby byla hlavička dítěte výše než jeho žaludek. Tato zvýšená poloha se osvědčí i při kojení. Po jídle nechte dítě odříhnout a poté jej na pár minut ještě uložte v příhodné poloze – může se vám hodit dětské lehátko nebo třeba autosedačka, kde dítě také zcela neleží.

3. Dávkování po menších porcích

Můžete vyzkoušet dávat miminku menší porce jídla, ale častěji. Pokud si budete občas připadat bezradně, věřte tomu, že situace se bude postupem času již jen zlepšovat. Zvracení bývá nejčastější u dětí do čtyř měsíců, pak se dovyvinutím potřebných struktur obvykle sama spraví.

4. Odstraňte hleny

V případě, že je u dítěte přítomná také infekce horních cest dýchacích, zvlhčujte vzduch v místnosti, kde spí. Snažte se jej zbavit zahlenění. I u nejmenších dětí k tomu můžete využít odsávačky (je na vašem rozhodnutí, zda dáte přednost klasickým, či těm určeným k použití na vysavač), aplikovat jim nosní kapky určené pro jejich věk.

Lékař samozřejmě poradí

Sponzorováno

Pokud je příčinou zvracení alergie nebo na toto máte podezření, proberte řešení raději s lékařem. U kojených dětí a alergií je nutné, aby matka dodržovala dietu s vyřazením mléčných produktů ze své stravy. Pro děti, které kojené nejsou, je na trhu k dispozici speciální umělé mléko, které by jim již nemělo činit obtíže. Ani v tomto případě nepropadejte jakékoliv panice, u většiny dětí tato alergie postupem času odezní.

Co si dál přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva