Sponzorováno

Zubní kaz u dětí 4.62/5 (13)

Zubní kaz u dětíZubní kaz dnes patří k nejrozšířenějším chorobám. Nevyhýbá se ani malým dětem, ba právě naopak. Kazivost mléčných zubů je velmi vysoká. V ČR má pouze 15 – 20% dětí ve věku 5 – 6 let zdravý chrup. Péče o mléčné zuby nebyla doceněna a je opředena řadou mýtů. Od mnohých zubařů ještě i dnes slyšet, že mléčné zuby se neošetřují, neboť i tak vypadnou. A následně jsou pohotovosti plné oteklých dětí s bolestí. Jak to tedy je?

 

Charakteristika zubního kazu

  • zubní kaz je infekční onemocnění. Způsobují ho tzv. kazotvorné bakterie, které přeměňují cukry na kyseliny a ty rozpouštějí zubní sklovinu.
  • kazotvorné bakterie se usazují v zubním plaku, na zubním kameni, nacházejí se ve slinách a nejvíce v neošetřených zubních kazech. Jejich přítomnost v ústech je vázána na přítomnost zubů, bez zubů „nepřežijí“.
  • to znamená, že pokud nemá dítě zuby (prvních 6 měsíců života), nemá ani kazotvorné bakterie. Dítě je získá přenosem slin, nejčastěji od matky. Přenos kazotvorných bakrérií je třeba co nejvíce oddálit, i když nakonec k němu většinou i tak dojde – asi 90% lidí je v ústech má.
  • je třeba vědět, že mléčné i trvalé zuby se do úst prořezávají nevyzrálé. Trvá 2 roky než sklovina dozraje a vytvrzuje se minerály ze slin. Během tohoto období jsou zuby velmi náchylné ke vzniku zubního kazu.

Fáze zubního kazu

faze-kazu

Příčiny vzniku zubního kazu

  • pro vznik zubního kazu je nutné splnění následujících podmínek: mít zuby (tvrdé zubní tkáně); mít kazotvorné bakterie přítomné v zubním plaku; přítomnost cukrů (v jakékoliv podobě – ​​v jídle, nápojích, mateřském mléce …); čas, po který výše uvedené faktory působí. Bakteriím trvá asi 24 – 48 hodin, dokud se na zubu vytvoří povlak, který je schopen zkvasit cukry a produkovat kyseliny.
  • vytvořené kyseliny naruší zubní sklovinu, nastane tzv. demineralizace. Rychlost tohoto procesu závisí na aktivitě bakterií, složení a množství sliny a od kvality ústní hygieny. Demineralizace se střídá s opětovnou remineralizaci, kdy se ve sklovině vychytávají jóny (vápníku, fluoru a dalších prvků) ze sliny, které jsou schopny zničen povrch zubu opět zacelit.
  • jestliže se rovnováha díky nesprávnému čištění zubů, příjmu nadbytku cukrů a složení zubního plaku s převahou agresivních bakterií dlouhodobě vychyluje k demineralizaci, ničení skloviny pokračuje až bakterie proniknou do dentinu (zuboviny), kde se již šíří mnohem rychleji a po jeho zničení vznikne klasický zubní kaz, jak si ho většina lidí představuje, tedy „díra“ v zubu
  • naopak, při správném čištění zubů a omezení jednoduchých cukrů v potravě se tento proces přeruší a remineralizaci pochody jsou schopny napravit škody spáchané bakteriemi. Bakterií v ústech se nemůžeme nikdy definitivně zbavit, což ale můžeme udělat, je významně snížit jejich počet účinným čištěním zubů.
  • kaz se může vyskytnout velmi brzy, a to i bezprostředně po prořezání zubů do úst. Jedná se o tzv. lahvový (dudlík) kaz nebo medové zuby. Vzniká na horních řezáků a dokáže velmi rychle zlikvidovat mléčné zoubky. Často pouze dvouleté děti mají následkem tohoto kazu z předních zubů už jen kořeny. Je způsoben nesprávným nebo žádným čištěním zubů a intenzivním dlouhodobým působením cukru (med, sirup, slazené nápoje, mateřské mléko) na zuby, hlavně během spánku. Tradičně jde o děti, které celý den cucají láhev se sladkým nápojem, láhev mají i během spaní a přední zoubky jsou tak neustále v kontaktu s bohatým zdrojem energie pro kazotvorné bakterie.

TIP: Jak zubní kaz vzniká?

Sponzorováno

Léčba dětských zubů

  • význam ošetření mléčných zubů je nepochybný. Zanedbání péče o mléčné zuby může být příčinou nepříjemných místních a celkových komplikací a může vést i k následkům na trvalých zubech!!!
  • výběr konkrétního léčebného postupu závisí na spolupráci dítěte a rodičů, od celkového stavu chrupu a celkového zdravotního stavu dítěte
  • při léčbě povrchového kazu může pomoci ozón
  • ozón je přírodní plyn a silný antioxidant, aplikuje se pomocí „tyčinky“ na zub, během cca 20 sekund dokáže ošetřit malý zubní kaz.
  • střední a hlouběji kazy se ošetřují klasicky – odvrtání všech kazivých hmot, úprava kavity a vyplnění vzniklé dutiny plombou. V dnešní době probíhá ošetření kazu v lokální anestezii, aby bylo bezbolestné. U bázlivé dětí lze podat i premedikace, tj. uklidňující tabletka před ošetřením.
  • pokud je již zub mrtvý, jsou na výběr 3 možnosti: 1) zub se extrahuje (vytrhne) – nejčastější varianta; 2) zub se endodonticky ošetří – tj. vyčistí se kořenové kanálky („vytrhne mrtvý nerv“) a vyplní vstřebatelným materiálem. Korunková část se ošetří plombou nebo korunkou. Tato možnost však připadá v úvahu pouze u extrémně dobře spolupracujících dětí s dobrou hygienou, dobrým stavem chrupu, dobrým zdravotním stavem a konkrétní zub musí také splňovat určité podmínky, které posoudí zubní lékař; 3) třetí možnost, která se bohužel velmi často a velmi nesprávně používá, je nechat mrtvý mléčný zub „jen tak“, vždyť i tak časem vypadne a dítě ať si „hnis vycuciava“. Tato možnost je medicínsky velmi nesprávná a nebezpečná!!!
  • pokud má zkažený mléčný zub již vstřebané kořeny a je před vypadnutím, extrahuje se
  • u dětí, které mají zkažených zubů hodně a špatnou spolupráci, využívá se i ošetření chrupu v celkové anestezii. Netřeba však tuto možnost považovat za standardní ošetření, celková anestezie má svá rizika a představuje opravdu jen krajní řešení. Po ní by měly opět následovat pravidelné preventivní prohlídky, s cílem odbourat strach dítěte ze zubního ošetření.
  • Pokud matky předčasně přijde o mléčné zuby, po zahojení ran by mělo následovat zhotovení tzv. mezerníku – dětské protézy. Mezerník je důležitý pro udržení potřebného místa pro růst trvalých zubů, na dokonalé rozmělnění jídla a má význam i estetický.

Nepodceňujte mléčné zuby!

Mnoho rodičů považuje mléčné zuby za druhořadé, vždyť i tak vypadnou a narostou nové. A ošetřování mléčných zubů je ověnčené řadou mýtů, které vycházejí z neochoty zubních lékařů ošetřovat děti.

mýtus: mléčné zuby se neošetřují, neboť i tak vypadnou

Neošetřený kaz může způsobit mnohé výše uvedené komplikace. Kromě vážných zdravotních rizik, netřeba zapomenout ani na ty psychické. Hospitalizace či bolestivé ošetření na pohotovosti podmiňují strach z dalšího ošetření, nespolupráci a vzniká tak bludný kruh.

mýtus: dítě je ještě malé, přijďte s ním až bude větší

Kaz může mít i dítě, které nemá ještě ani rok.A dvouleté dítě může mít už tak zničený chrup, že vyžaduje radikální ošetření v celkové anestezii. Proto je třeba od prořezání prvních zoubků chodit každých 6 měsíců na preventivní prohlídky, a pokud se kaz objeví, ošetřit ho. Za půl roku se žádný extravelký kaz neučiní, ošetření je relativně méně náročné, dítě už zná prostředí i zubního lékaře.

mýtus: vrtání mléčných zubů nebolí

U dětí se také při potenciálně bolestivém ošetření podává lokální anestezie. I tříleté dítě je schopno zvládnout injekci a ošetření kazu. Musí však být na ošetření připravené, což je úkol rodiče.

TIP: Jak na správné čištění zubů?

VIDEO: Péče o mléčné zoubky

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Zubní kaz u dětí”

    1. annicka napsal:

      NECHCI KAZY ŠKOLKA
      Nechci kazy školka je dlouhodobý projekt občanského sdružení Nechci kazy zaměřený na mateřské školy. Projekt reaguje na neuspokojivý stav zubní hygieny malých dětí a jeho organizátoři jsou zastánci toho názoru, že včasným získáním správných návyků si děti ušetří spoustu nepříjemných zážitků s nemocnými zuby a dásněmi v pozdějším věku. Lektory projektu jsou studenti stomatologie z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V rámci projektu jsou děti a pedagogický sbor pravidelně školeni v oblasti zubní hygieny. Mateřské školy bojující proti zubnímu kazu nepečují jen o zuby ale hlavně o zdraví dětí.
      Více zde: http://www.nechcikazyskolka.cz/

    2. Daniela P. napsal:

      Pro prevenci zubního kazu i na léčbu počínajícícho kazu pro děti je zubní gel od elmexu. Je dostání v lékárnách cca kolem 170Kč. Používá se jen jednou týdně a balení tedy vydrží déle. Opravdu doporučuji mám s ním osobní zkušenost.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva