Obsah článku
Kdy u dětí hovoříme o zácpě?
Pod pojmem zácpa je nutné vidět zejména obtížné vyprazdňování dítěte. Nejedná se ani tak o situaci, kterou lze definovat počtem stolic za týden či za den, ale spíše je třeba vnímat situaci jako celek. U dětí plně kojených bývá stolice vícekrát denně, na straně druhé však několik dní nemusí být vůbec a nejedná se o žádný problém. Děti, které již jí běžnou stravu, mají stolici obvykle jedenkrát denně. Je však klidně možné, že dítě má stolici jednou za dva dny, avšak bez jakýchkoliv obtíží a v normální konzistenci. Zde není tedy třeba něco zásadního řešit.
Obvykle se udává, že zácpa je stavem, kdy dítě nejde na stolici déle než 72 hodin. Je k ní však přidružena bolest při vyprazdňování či snaha vyhnout se vyprázdnění střeva. Z důvodu zácpy se může objevit také bledost dítěte, nechutenství, někdy i zvracení. Dítě je plačtivé, bez nálady, neprospívá. Je tedy velmi důležité četnost stolice dítěte sledovat. Závažná situace nastává v momentě, kdy dítě má již často zašpiněné spodní prádlo. Je to z důvodu ucpání řitního otvoru tuhou stolicí, kolem které obtéká další obsah střeva.
Jaké bývají nejčastější příčiny zácpy u dětí?
Mezi nejčastější příčiny zácpy u dětí patří:
1. Nesprávné stravovací návyky
Pokud jde o jídelníček, svůj podíl na vzniku zácpy může mít světlé pečivo, příliš sladkostí, čokolád a pochopitelně minimum vlákniny. Zkuste zařadit do jídelníčku častěji tmavé pečivo, ovoce, čerstvou zeleninu, ovesné vločky a zakysané mléčné výrobky. Ruku v ruce se složením jídla jde i pitný režim. Pro adekvátní četnost vyprazdňování je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Je jasné, že mnoho rodičů si pomyslí, že pokud dítě pít nechce, násilím to do něj beztak nedostanete. Naopak, dostaví se přesně opačný efekt v podobě ještě většího odmítání pití. Zkuste však na dítě trochu vyzrát a alespoň trochu podpořit jeho pitný režim.
Je možné jej nalákat na různé láhve či hrnečky, obrázkové sklenice. Některé děti mají raději nápoje teplé a vyplatí se vám je tedy opakovaně ohřívat, na někoho zafungují doma připravené šťávy z rozvařeného ovoce. Také ve stravě se snažte mít dostatek tekutin, pokud dítě není pitím nadšené. Zařaďte do jídelníčku polévky nebo ovocné koktejly. Jděte dítěti příkladem a v průběhu dne před ním průběžně pijte.
2. Bolest při vyprazdňování
Bolest může být způsobena tuhou konzistencí stolice, ale též dříve vytvořenými trhlinami u řitního otvoru. Dítě se pak pochopitelně snaží defekaci oddálit z toho důvodu, že při ní cítí bolest. Zaměřte se zejména na psychickou podporu dítěte, mluvte s ním o tom, co prožívá. Případné trhlinky se snažte zhojit zejména omezením jejich dalšího dráždění, zkuste tedy dítěti dávat takovou stravu, která stolici změkčí a usnadní její vyloučení z těla.
Sponzorováno
3. Změny v životě dítěte
Každý člověk se na změny v životě adaptuje různě rychle. Někdo má i v dospělém věku občas tendence k zácpě např. při pobytu mimo domov nebo v nemocnici, stejně tak děti se mohou snažit bránit se vykonání potřeby třeba ve školce či škole. Je pro ně obtížné zajistit si zde dostatečné soukromí a uvolnit se v jiném prostředí, než jsou běžně zvyklé.
4. Psychický stres
Dítě je velmi vnímavé k tomu, co se v jeho okolí děje. Pokud doma nepanuje zrovna pohoda, rodiče zažívají stres, řeší problémy před dětmi, nebo na dítě z nějakého důvodu vyvíjí tlak, může se to u dítěte projevit i v této podobě. Velmi nevhodné je též dítě nutit na nočník či jakkoliv jej násilně přimět k vyprazdňování. Vytvoří si potom psychický blok spojený s touto činností.
Jak zácpu u dětí řešit?
Pokud u svého dítěte opakovaně sledujete tento problém, je na místě zamyslet se nad nejvhodnějším řešením. Někdy se stane, že se zácpa u dítěte rozvine zcela bez předchozího varování. Postupně jen dochází k prodlužování intervalů mezi jednotlivými stolicemi a přidružují se i další problémy s tím spojené. Řešení vychází zejména z nastíněných nejčastějších příčin. Pokud neshledáváte v životě dítěte žádné další změny, dítě není nijak vyčerpáno změnami, stresem a vyprazdňování úmyslně neoddaluje z důvodu bolesti, zkuste v první řadě změnit jeho jídelníček a dbát na dostatečný pitný režim. Můžete se zamyslet též nad svými stravovacími návyky a motivovat dítě např. k pravidelnému konzumování ovoce a zeleniny tím, že i do svého jídla zahrnete víc těchto potravin, budete s dítětem společně svačit, v průběhu dne nabízet vhodné pokrmy.
Pokud nepozorujete žádné zlepšení a dítě již opět několik dní nevykonalo svou potřebu (přestože se snažíte do jídelníčku zahrnout dostatek vlákniny a veškerých potravin podporujících střevní peristaltiku), můžete vyzkoušet některý z domácích receptů na podporu vyprázdnění:
- pravidelně konzumovat odvar z ovesných vloček
- k pití dítěti dát přesnídávku naředěnou vodou
- dítěti dát k jídlu švestkový kompot či ho nechat vypít švestkovou šťávu
- lžičku másla rozehřát se lžičkou povidel a za tepla dát dítěti
Dalším krokem mohou být na trhu dostupné preparáty pro změkčení stolice. Můžete též dítěti zavést glycerinový čípek. Vždy však dbejte na to, ať mu dáte jen produkty vhodné pro jeho věk, a ideální je, pokud nejprve situaci konzultujete s lékařem. Může doporučit konkrétní přípravky nebo další kroky k řešení situace. Není nejvhodnější dítě ihned zvykat na podávání jakýchkoliv laxativ, zvláště pokud by měla být podávána dlouhodobě k léčbě chronické zácpy.
TIP: Které oleje jsou pro děti vhodné?
Sponzorováno
Jednejte v tomto ohledu s dítětem vždy trpělivě a dbejte na to, abyste jej do ničeho nenutili, a nezpůsobili mu zbytečné trauma z celé situace. Je zapotřebí vyřešit ji s klidnou myslí v co nejútlejším věku, jinak si dítě tento problém ponese i do své dospělosti.
Kam dál? Co si dále o zácpě přečíst?
- Přečtěte si další tipy jak na zácpu u dětí
- Přírodní tipy jak na zácpu
- Prevence a příčiny zácpy – jak zácpě předejít?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články