Sponzorováno

Vyhozené peníze: Před úrazem dítě neuchráníte 4.71/5 (17)

Vyhozené peníze: Před úrazem dítě neuchráníteZačíná vaše dítě lézt nebo chodit a vy se bojíte, že si ublíží? Zapomeňte na přilby a chrániče kolen. Mohou více ublížit, než pomoci! Tak jako uvazování do šátku a popruhy.

Nabídka je pestrá. Pěnová helma s oušky vypadá jako cyklistická, jen je menší a měkčí. Za stogramovou ochrannou pomůcku pro děti od sedmi měsíců do dvou let zaplatíte kolem tisícovky v dobré víře zodpovědného rodiče. Podle prodejců přilba ochrání dítě před úrazy při pádu, při pokusech o první kroky i při úderech do hlavy při lezení. Odborníci však varují – s takovou přilbou si může pád na hlavu odnést krk.

Dítě se v přilbě nenaučí správným reflexům, které ho mají v budoucnu chránit. Tedy, že náraz znamená bolest, a proto mu třeba raději předcházet.

„Dítě potřebuje mít volnost při pohybu a samo si musí osvojit pohybovou aktivitu, která je pro určitý věk charakteristická. Když mu dáte pomůcku, škodíte mu. Největší motivací pro malé dítě je proces poznávání něčeho nového, touha po tom ho vede k novým pohybovým aktivitám. Pokud mu situaci ulehčíte, nemusí se pokoušet o nový pohyb, čímž přestane rozvíjet správnou souhru svalů,“ upozorňuje MUDr. Mária Martinková, vedoucí lékařka z denního rehabilitačního sanatoria pro děti.

Nošení přilby může přinést i alergie, protože dítě se pod pokrývkou hlavy potí. „Navíc, přilba zvětšuje obvod hlavičky a i sto gramů při malém organismu má svou váhu, která dokáže narušit vývoj krční páteře a svalstva nezvyklého na zátěž,“ vypočítává odbornice.

Bez padů?

Moderní matky však oponují. „Jak mám uchránit svého živého syna před úrazy?“ Ptá se Michaela, která navzdory všem blízkých přilbu svému synovi po sérii nehezkých pádů pořídila. „Od té chvíle jsem nebyla hysterická, nemusela jsem Lukášovi chodit stále za zadkem. Nosil ji dva měsíce, ale pak jsem to stopla. Stali jsme se totiž od přilby závislí a malý ji nosil téměř nepřetržitě. Dva dny jsem protrpěla a dnes už mi je s přilbou směšný,“ říká o své zkušenosti mladá maminka.

Když se děťátko učí chodit, nedá se zcela vyhnout tomu, že spadne a udeří se. Je třeba spíše zamezit, aby si vážně ublížilo a zranilo se, hlavně na hlavě. „Hyperaktivnímu dítěti věnujte zvýšenou pozornost. Při pádu je třeba být ve střehu, zachytit ho, aby nespadlo tak, že si ublíží. Cílené učení technice pádů v tomto věku nefunguje,“ doplňuje fyziatrické a obhajuje nezbytnost pádů. „Prostřednictvím nich se dítě učí rovnováze, udržení své hmotnosti na nožkách, koordinaci těla a technice chůze.“

Nebezpečné šátky

Z hlediska motoriky je období od narození do jednoho roku klíčové. V jednotlivých měsících má určitou úroveň a je důležité, aby dítě zvládlo pohyb zapojováním svalů ve správném pořadí. Posadíte dítě dříve, než to dokáže samo? Hrozí mu vadné držení těla, skolióza, ploché nohy či špatné postavení končetin. V dospělosti bolesti páteře, končetin nebo problémy s meziobratlovými ploténkami.

Sponzorováno

„Dítě má sedět tehdy, když to zvládne samo – v průběhu osmého až devátého měsíce. Pokud to uděláte dříve, přetěžujete mu páteř a klouby. Totéž platí pro populární nošení dětí v šátcích, někdy hned po narození. Mrňous vertikální polohu svými svaly nedokáže zvládnout. Trpí páteř, protože hlavička není zajištěna, a padá do stran, dochází k mikrotraumaty v krční části. Dítě můžete nosit ve svislé poloze až tehdy, když dělá první pokusy o posazení a postavení,“ kritizuje moderní trend MUDr. Martinková.

Na trhu najdete i popruhy pro děti

„Malý začal chodit v zimě a aby nešlápl někde do louže, začali jsme je používat. Chlapec však rychle zjistil, že když se na popruhy zavěsí, tak já ho udržím a pak se už věšel naschvál. Po třech dnech jsme je založili mezi tisíc dalších zbytečností,“ mává rukou nad špatnou investicí Katarína. „Je to ale super věc,“ háji pomůcku Andrea.

„Popruhy jsem si pořídila, když se druhá dcera učila chodit. Dnes lituji, že jsem po nich nesáhla již při prvním dítěti. Hrbila se, držela ji za madla, kterých se nechtěla pustit. A samozřejmě páteř si to odnesla. Dosud s ní mám problémy.“

Přílišná snaha

„Otěže a chodítka jsou pro děti nevhodné. Už roky se ví, že škodí, přesto pestrými barvami a tvary neustále lákají rodiče na pultech obchodů. Chodítka podporují chození po špičkách, pobyt v nich vede ke zkrácení Achillovy šlachy pokud nesprávné chůzi. To se později opět odrazí na nesprávném držení těla, vzniku svalových dysbalancí, tedy oslabení některých svalových skupin a zkrácení jiných svalových skupin, ať bolestech páteře až po krčního obratle.“

Nemáte doma žádnou pomůcku a při prvních krocích jste vsadili raději na osvědčenou metodu vodit za ručky? „Neumíme rodiče odnaučit desetiletí zakořeněnou snahu urychlit tento proces. Dítě má chodit do roka, tvrdí většina babiček a dělá pro to všechno. Ani argument – vždyť ono to chce – není dostatečným ospravedlněním. Kdybyste to svému potomkovi neukázali, nevyžadoval by to. Samozřejmě, že se mu to líbí – má lepší výhled, dosáhne na nové předměty.“

Nechte dítě, ať se samo postaví, ať samo chodí kolem nábytku. Nezáleží na tom, zda je to v devíti nebo patnácti měsících. Pokud je zdravé, ten den přijde.

„Ne, my ho nemusíme učit chodit. Potřebuje se to naučit samo. Jen tak se mohou, krok po kroku, správně vyvinout svalové souhry, rovnováha a koordinace pohybů. Pokud nějaký stupeň přeskočí, ponese si následky do dalšího života. Motoriku buduje na nesprávné spolupráci svalů, kterou si vybudovalo špatným zvládnutím nižších pohybových aktivit. Docent Kolář z Prahy uvádí, že až třicet procent zdravých dětí nedosáhne ideální vývoj, protože jim od útlého věku přílišnou snahou bráníme rozvíjet se normálně,“ dodává MUDr. Martinková.

Co nepomáhá

Přilby:

  • poškozují krční páteř a svaly
  • brzdí rozvoj správné souhry svalů při pohybu

Šátky a popruhy:
Pokud dítě posadíte dříve, než to udělá samo, riskujete:

  • vadné držení těla
  • skoliózu
  • ploché nohy či špatné postavení končetin
  • v dospělosti bolesti páteře a končetin , problémy s meziobratlovými ploténkami

Pokud novorozence uvážete do šátku ve svislé poloze, hlavička padá do stran a dochází k mikrotraumatům v krční části.

Sponzorováno

Chodítka:

  • vedou ke zkrácení Achillovy šlachy
  • způsobují nesprávnou chůzi, což se odrazí v chybném držení těla

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva