Sponzorováno

Vše co byste měli vědět o dětské kolice 4.79/5 (14)

Jak můžete dítěti pomoci při dětské kolice?

Jak můžete dítěti pomoci při dětské kolice?

Co znamená plynatost a kolika?

Téměř všechny děti občas trpí plynatostí. Někdy se však u kojenců projeví silněji, děti mají viditelné bolesti a pláčou. Pokud například zdravý kojenec opakovaně začíná plakat po krmení nebo v podvečer, může to být známkou tzv. tříměsíční koliky. Příznaky kojenecké koliky se objevují většinou v prvních čtyřech týdnech života a po třetím měsíci věku zpravidla ustávají.

Kojenci trpící bolestmi břicha zaujímají typickou křečovitou polohu s přitaženými nožičkami, sevřenými pěstmi, většinou mívají nafouklé bříško a jejich obličej mívá načervenalou až nažloutlou barvu.

Co plynatost a koliky vlastně způsobuje?

Za jednu z nejvýznamnějších příčin se považuje nevyzrálý trávicí systém kojenců, protože na rozdíl od dospělých se u kojenců střevní mikroflóra teprve vytváří. A právě střevní mikroflóra plní zásadní úlohu při trávení. Za další příčinu se považuje polykání vzduchu při krmení. Možným, ale nepříliš běžným důvodem bývají také nesnášenlivost některých potravin, psychosociální stres rodičů a další faktory. Na vyvolání kojenecké koliky zpravidla působí celá řada vlivů.

Dětské trávicí ústrojí

K výskytu koliky, zejména po porodu císařským řezem, vede skutečnost, že kojencům chybí střevní mikroflóra, takže jejich trávicí ústrojí je nezralé. Správnou výživou můžete systematicky podporovat zrání střevních tkání a rozvoj střevní mikroflóry.

Kromě kojení nebo krmení mateřským mlékem zde může hrát zásadní úlohu výživa s probiotiky, která od samého začátku napomáhá růstu „zdravé“ střevní mikroflóry.

Zvláštní výživa může napomáhat střevní mikroflóře

Nové výsledky z rozsáhlé studie zabývající se kojenci ukázaly, že pláč kojenců způsobený kolikou lze významně omezit podáváním přípravku Lactobacillus reuteri Protectis jednou denně – funguje mnohem lépe než jiné běžné přípravky.

Lactobacillus reuteri Protectis je probiotikum, které bylo původně izolováno z mateřského mléka. Probiotické organismy se do střev dostávají živé a osidlují střevní tkáň. Mohou tak potlačovat výskyt celé řady škodlivých mikrobů a napomáhat růstu prospěšných bakterií.

Kojenci, kteří ve své stravě kromě mateřského nebo umělého mléka dostávali Lactobacillus reuteri Protectis, začali být klidnější a dokázali mléko trávit lépe a rychleji.

Dětské kapky obsahující Lactobacillus reuteri Protectis jsou k dostání pouze v lékárnách jako doplněk stravy, určený k výživě v případě trávicích obtíží (špatné trávení a vstřebávání stravy), např. kojenecké koliky způsobené nevyváženou střevní mikroflórou.

Mateřské mléko představuje optimální výživu

Mateřské mléko je optimálně přizpůsobeno výživovým potřebám dítěte. Je však důležité vědět, že jeho složení nezůstává stále stejné. Mění se v závislosti na délce kojení i v průběhu krmení.

Na co je třeba dbát při kojení?

Správná poloha – polohy při kojení vám již určitě někdo ukazoval. Nebojte se ale poprosit porodní asistentku nebo laktační poradkyni znovu o radu.

Správná poloha při kojení – vaše dítě by mělo ležet celým tělem směrem k vám, ústa by měla být v jedné rovině s bradavkou. Abyste se v této poloze cítila po dobu celého kojení pohodlně, můžete použít polštáře. Dítě by mělo při kojení uchopit co možná největší část prsu, aby jej dokázalo dobře vyprázdnit a nezpůsobovalo vám bolest.

K nejběžnějším polohám při kojení patří poloha vleže na boku, poloha vsedě a fotbalové (boční) držení.

Večerní neklid – běžný jev

Tento jev se objevuje v téměř každé rodině, která pečuje o novorozence, a představuje velkou psychickou zátěž. Nesmíme jej však zaměňovat s kolikou.

Neklid se u dětí objevuje většinou do věku 12-13 týdnů v podvečerních a večerních hodinách. Dítě bývá velmi nervózní, hodně pláče, neustále se dožaduje prsu a poté se pořádně nenapije. Zkrátka se nedokáže uklidnit. Dopřejte svému dítěti v takových chvílích pocit bezpečí, aby se znovu zklidnilo.

Sponzorováno

Jak vštípit pocit základní důvěry?

Nejdůležitější věc, kterou by měli rodiče udělat, aby svému dítěti dodali pocit bezpečí a základní důvěry, je dopřát mu svou blízkost a ochranu. Když se kojenec cítí bezpečně a jistě, dokáže se snáze zklidnit. Pocit důvěry v dítěti vzbuzuje pravidelný a přímý kontakt pokožky kojence a rodiče.

Kojenec vnímá blízkost a bezpečí zvláště tehdy, když jej rodiče nosí. Závisí na každém dítěti, zda se mu více líbí nošení na ruce, v šátku nebo v zavinovačce. I pro vykonávání každodenních povinností je jednodušší, když dítě nosíte v šátku nebo v nosítku, protože udržujete dítě v klidu a zároveň máte volné ruce.

Chraňte své dítě před přesycením podněty

Už v děloze dítě reaguje na podněty zvenčí. Po narození na dítě útočí ohromné množství podnětů. Příliš mnoho zvuků, neustále se měnící světlo či roztodivné vůně mohou u kojence způsobit přesycení podněty. Chraňte své dítě před zbytečným stresem a dopřejte mu pocit bezpečí a pohodlí díky pravidelnému režimu a rituálům.

Důležité: Rodiče jsou někdy natolik zoufalí, že s křičícím dítětem začnou třást. TO NIKDY NEDĚLEJTE! I při krátkodobém třesení může u dítěte dojít k závažné zdravotní újmě, která může mít i smrtelné následky. Jmenuje se to syndrom třeseného dítěte.

Co můžete pro své dítě udělat sami?

Prvním krokem je samozřejmě vždy dítě konejšit a nosit. Určitě mu ale také udělá dobře uvolňující koupel a hřejivý polštářek. Obecně je teplo pro řadu miminek příjemné – dbejte ale na to, abyste zvolili vhodnou teplotu.

Pomoci mohou také masáže bříška mastičkami či oleji nebo i bez nich a speciální cviky. Zklidňující účinek mají také čaje podávané při krmení a mezi ním.

Většinu nespokojených a plačících miminek lze uklidnit kojením. Často také pomůže nošení a rytmické pohyby. Můžete dát dítěti k sání svůj (čistý) prst. Přitom by měl nehet spočívat na jazyku.

Jak může pomoci medicína?

Existuje řada léčivých přípravků, které obsahují jako účinnou složku simetikon. Předpokládá se, že v trávicím traktu kojenců se z nestráveného mléka a spolykaného vzduchu tvoří „pěna“, kterou lze pomocí simetikonu rozpustit. Tyto přípravky se musí podávat při každém krmení. Nenapomáhají však dětem k lepšímu trávení mléka.

Dítěti může prospět uvolňující koupel

Kromě toho existují čípky s kmínovým olejem, které mají přispívat k uvolnění trávicího traktu a působit protikřečově. Zavedením čípku se však často vyvolá vyprázdnění, což může zároveň vést k jeho vypuzení.

Má se za to, že dítěti mohou k uvolnění nahromaděného vzduchu v zažívacím ústrojí také pomoci katétry a lékařské teploměry, které se zavádějí do konečníku. Je však sporné, nakolik je tato metoda šetrná a bezpečná.

Na kojenecké koliky se také používá celá řada homeopatických přípravků.

Jak kolice předcházet?

Nadýmání a koliky mohou u kojenců způsobovat také určité potraviny, např. zelí či cibule. Dítěti může pomoci, když tyto potraviny z jídelníčku vynecháte. Každá kojící matka musí sama vyzkoušet, jakým potravinám by se měla vyhýbat. Informace o dalších potravinách, které mohou nadýmání a koliky vyvolávat, dostanete od dětského lékaře či porodní asistentky.

Je důležité, abyste dítěti zajistili klidný, přizpůsobený každodenní režim a aby dítě mělo i přes den možnost pravidelného dostatečného spánku. Harmonická atmosféra v rodině a vyvážený vztah mezi matkou a dítětem dávají kojenci pocit důvěry a bezpečí.

Vyhledat pomoc včas?

Pokud dítě pláče v neobvykle velké míře, měli byste včas vyhledat pomoc. Kontaktujte svou porodní asistentku nebo navštivte dětského lékaře. Poradí vám nebo dostanete adresu pracoviště, kde Vám pomohou. Někdy stačí i malá pomoc – nárazově Vám může vypomoci například někdo z rodiny, kamarádka nebo sousedka.

Máte s dětskou kolikou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o dětské kolice přečíst?

VIDEO: Jak předejít dětské kolice?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva