Obsah článku
Jedno jablíčko denně a nepotřebujete celý rok lékaře. Nebo raději pilulku céčka? Stále častěji a častěji si maminky stěžují, že dostat do dítěte trochu ovoce – o zelenině ani nemluvě – je přímo nadlidský výkon. „Nahrazují to jedním dětským multivitaminem denně. Nevím, jak jinak dostat do malé potřebné látky. Multivitamin je jako bonbón, takže jej bez reptání vycucá,“ prozradila nám svou fintu jedna čtenářka. Můžeme se spokojit s takovým řešením?
Z lékárny …
Podle pediatrů každodenní preventivní podávání vitaminových doplňků není zcela v pořádku. „Je vhodné podávat je dětem jen v období zvýšené nemocnosti, ale nejsou vhodné pro celoroční užívání,“ říká dětská lékařka MUDr. Dana Nováková. Nejen že umělé vitamíny nemají celou řadu dalších důležitých enzymů a kyselin, které je pomohou tělu vstřebat, ale tabletka kromě vitamínů obsahuje další zbytečnou chemii.
„Nejlepší a nejvýhodnější způsob dodávání vitamínů do organismu dítěte je přirozenou cestou – příjmem čerstvého syrového ovoce a zeleniny, a to celoročně. Vitamíny z přirozených zdrojů, tedy z potravin, umí lidský organismus dokonale zpracovat. Využití vitaminů z vitaminových doplňků je jen 30 až 50 procentní,“ vysvětluje lékařka .
„Jedno středně velké jablko má sice asi jen pět miligramů vitaminu C, ale obsahuje látky, jejichž kombinovaný antioxidační účinek asi 300-násobně převyšuje čistou antioxidační aktivitu pětiligramového množství vitamínu. Kdybyste chtěli stejný účinek dosáhnout čistým tabletách céčkem, museli byste najednou užít asi 1 500 mg vitaminu,“ dodává odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský.
… Nebo z tržiště?
Základem zdraví našich mrňousů je rozhodně zdravá a pestrá strava od prvních příkrmů. Začít na ní trvat jen při nemoci je však pozdě! Dítě navyklé na chuť zeleniny i ovoce od malinka nebude mít problém jíst je, ani když bude větší. Pokud jste to zanedbali, návrat ke zdravému jídlu bude těžší. Ale určitě si ho nezaměňujte s nákupem barevných sladkých pilulek – ani když spolu s krabičkou dostanete zdarma dětské hodinky či lákavou hračku!
Některými vitamíny, když cpete bezhlavě do dítěte, ho můžete dokonce předávkovat, což je téměř stejně špatné, jak mít vitamínů málo. Jednodušší bude začít ovocem, které je sladké, a proto pro děti lákavější. Zeleninu neustále přidávejte k jiným jídlům – papriku a rajče k svačinovému chlebu, mrkev do polévky, rozmačkaný květák zamaskujte do bramborového pyré … Důležité, a to velmi, je i to, jaké ovoce a zeleninu domů přinesete.
Sponzorováno
Pamatujte, že aby cizokrajné plody, které k nám cestují dlouhé dny, vydržely, obírají je ještě nezralé, a tedy s minimem živin, které nabývají zráním. Vybírejte co nejčerstvější ovoce a zeleninu z domácí produkce. V supermarketech ji však často nenajdete – tehdy sáhněte raději po mražené zelenině i ovoci. Plody na zmrazení se obírají zralé, když mají nejvíce živin. Část se sice zničí zpracováním, ale stále je zůstane mnohem více než v „čerstvém“ ovoci například z Jižní Ameriky.
Dbejte na barvy
Příroda živiny barevně odlišuje a něco jiného dodá organismu žlutá a něco jiného červená paprika. Namísto dvou kousků zelené papriky tedy raději naservírujte dítěti ke chlebu pásek červené, pásek žluté a také pásek zelené papriky.
Doktor Bukovský rozdělil ovoce a zeleninu podle barvy do pěti skupin a doporučuje sníst z každé z nich denně alespoň jeden kus či porci ve velikosti poloviny šálku. Do bílé skupiny zařadil například petržel, cibuli, česnek, do oranžové papriku, mrkev, citrusy, do červené meloun, třešně, jahody, do fialové ostružiny, lilek a do zelené skupiny špenát, hrášek či zelí.
Nikdy nezpracovávejte
Odborníci na výživu upozorňují, že obsah živin v celém ovoci či zelenině se diametrálně odlišuje od toho, která ze živin zůstane ve šťávě po „zmasakrováni“ v odšťavňovači. Jakmile se totiž vystaví vnitřek plodů vzduchu, okamžitě začne oxidovat, čímž se zásadně mění původní chemické složení živin. Přesto je vždy lepší, pokud dítě umíněně odmítá kousat jablíčko či pomeranč, dát mu pohár odšťavněného čerstvého ovoce či zeleniny jako multiVitaminovou pilulku.
Na tyto vitaminy pozor!
Užíváním syntetických vitaminových doplňků hrozí předávkování některými z nich, protože vitamíny obsahuje i běžná strava. Zvlášť velké riziko je podle MUDr. Igora Bukovského u vitaminů rozpustných v tucích – A , D, E a K. Jejich nadpříjem může být toxický například pro oči, ledviny či játra. Z vitamínů rozpustných ve vodě jsou ve vyšších dávkách nebezpečné B6 a B3, které mohou způsobit dočasné poškození nervů a jater. Hypervitaminóza je velmi riziková zejména pro těhotné ženy a jejich miminka.
Kolečko citrónu před jídlem
Čtvrtka citronu nebo jeho šťáva ve vodě pomůže odbourat žravost, vyčistí filtry vnitřních orgánů, bude stimulovat produkci enzymů a kyseliny chlorovodíkové, pomůže vstřebat se železu a vápník. Navzdory své kyselosti omezuje překyselení žaludku, protože jeho trávením vzniká zásaditá reakce.
Kde je nejvíce céčka?
- šípky
- černý rybíz
- růžičková kapusta
- kiwi
- brokolice
- červený rybíz
- papája
- pomeranč
- zelí
- květák
- citron
- mrkev
- česnek
- ředkvička
- rané brambory
- celer
- cibule
- okurka
Na čtení: Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínů?
Sponzorováno
A jaké vitamíny dáváte dětem vy?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky, Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články