Pokud chcete maximalizovat vývoj mozku vašeho dítěte (věříme, že určitě chcete), pomozte jim rozvíjet dobré návyky, to doporučujeme my, i nová studie. A jak to máte vlastně dělat? Mimo jiné to zahrnuje i omezení jejich času stráveného u obrazovky pc nebo tabletu na maximálně dvě hodiny denně, dále to aby měly dostatek spánku a zůstaly i fyzicky aktivní.
Jedna studie zkoumala, jak dobře splnilo tyto pokyny 4 500 amerických dětí ve věku od 8 do 11 let. Výzkumníci zjistili, že 37% dětí tráví dvě hodiny denně nebo i méně z jejich rekreační obrazovky, 51 % má 9 až 11 hodin nepřetržitého spánku za noc a 18% má alespoň 60 minut denně denně mírné až silné fyzické aktivity.
Pouze 5 procent dětí ve studii splnilo všechny tři doporučení. A celých 29 procent nedělalo nic z tohoto.
Výzkumníci dále zjistili, že děti, které splnily pokyny pro všechny tři zmíněné oblasti, měly „globálně lepší kognitivní schopnosti“ ve srovnání s těmi, tyto body neplnily. Měly lepší paměť, pozornost, rychlost zpracování a úroveň jazyka (vyjadřování).
Nejsilnějším odkazem byl čas u obrazovky a spánek. Vědci neviděli žádné spojení mezi fyzickou aktivitou a vylepšenými zmíněnými schopnostmi. V příspěvku však poznamenali, že to může být kvůli nedostatku informací o intenzitě a druhu fyzické aktivity, které děti dělají.
Určitě existují pokyny pro zdravou úroveň času u obrazovky, spánek a tělesnou aktivitu pro děti – tato studie zkoumala, jak se vzájemně ovlivňují.
„Jakákoli změna v jednom ze tří chování bude mít dopad na jednu nebo dvě z ostatních. Takže se na ně nemůžete dívat jako na samostatně stojící. Je třeba je kombinovat,“ řekl jede z autorů studie Jean-Philippe Chaput, PhD.
Výsledek studie byl také zveřejněna 26. září v magazínu The Lancet Child & Adolescent Health. Odkaz na ni je zde.
Doba strávená u obrazovky a spánek se navzájem ovlivňují
Heather Kirkorianová, PhD, docentka pro oblast lidského vývoje a rodinných studií na univerzitě ve Wisconsinu, která se studie nezúčastnila, uvedla, že jedna ze silných stránek studie spočívá v tom, že výzkumníci měří kognitivní schopnosti přímo, což je lepší než se spoléhat na hodnocení rodičů.
Kirkorianová však zdůraznila, že výsledky ukazují pouze některé souvislosti mezi těmito faktory, ale nemohou říci, který z nich výsledek způsobuje. To je odráží názor autora studie: „Víme, že čas u obrazovky těsně před spaním je špatný pro kvalitu vašeho spánku, ale také víme, že ti, kdo spí méně, mají tendenci trávit více času u obrazovky.“
Sponzorováno
Další nedávná studie zjistila podobný vliv času u obrazovky, spánku a fyzické aktivity – spolu s dietou – na akademický výkon více než 4000 adolescentů ve věku 10- 11 let. Děti v této studii, které splnily požadavky na čas a doporučení na spánek, se lépe vypořádaly se standardizovaným testem provedeným o jeden rok později. Dále matematika, čtení a psaní se zlepšily s každým kouskem dobrého životního stylu, který děti měly.
Autor studie Paul Veugelers, PhD, profesor veřejného zdravotnictví na univerzitě v Albertě, uvedl, že vliv životního stylu na akademické výkony byl „podstatný“.
Hodně také záleží na tom, co děti hrají nebo co u obrazovky obecně dělají. Hraní na Nintendo Wii se dá brát i jako cvičení. Existuje spousta výzkumů, které naznačují, že typ činnosti, obsah sdělení na pc či v tabletu a sociální kontext mají velký vliv. Například je rozdíl mezi sledováním filmu o samotě nebo sledováním a mluvením o filmu s ostatními nebo mezi hraním videoher a komunikací ostatními hráči.
Rozvíjejte zdravé návyky u obrazovky u dětí už od mala
Zmíněná studie neříká, jak používáte své přístroje. Určitě existují i řešení, která neovlivní spánek dítěte.
Například modré světlo vyzařované obrazovkami může ovlivnit biologické hodiny těla a narušit spánek. Děti (a i rodiče) se tomuto účinku mohou vyhnout tak, že vypnou zařízení nejméně hodinu před spaním, nebo použijí aplikaci Apple Night Shift (tato aplikace automaticky ve večerních a nočních hodinách posouvá barevnost displeje k teplejším tónům) nebo podobné aplikace.
Odborníci tedy obecně doporučují, aby rodiče omezili dobu u obrazovky pc nebo tabletu na méně než dvě hodiny u dětí mladších 5 let. Doporučení jsou pak flexibilnější u starších dětí a mládeže, a spíše se zaměřují na aktivity na obrazovce než na stanovení časových limitů. Ale i ten by měl být v nějaké rozumné míře.
„Rodiče by si měli být vědomi toho, co dělají jejich děti, a měli by s nimi o tom mluvit,“ řekla Kirkorianová. „Ale to nemusí nutně znamenat, že rodiče každou minutu času sledují obrazovku dítěte.“
Není jen povinností rodičů pomáhat dětem naučit se zdravé návyky při používání počítačů a tabletů, ale jde i o stravování, fyzickou aktivitu a spánek. Měly by se zapojit i školy, učitelé a komunity.
Obě zmíněné studie zdůrazňují, že čas u obrazovky je jen jedním faktorem, který ovlivňuje dětské kognitivní schopnosti. Rodiče by měli mít na paměti plán celého dne, když pomáhají dětem rozvíjet jejich dobré návyky.
Sponzorováno
Začněte svůj den dobrým spánkem, snažte se co nejvíce pohybovat a snažte se omezit čas strávený sezením nebo u obrazovky. To je dobré nejen pro vaše zdraví, ale také pro vaše kognitivní funkce. To platí pro děti i dospělé.
Co si ještě na toto téma přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články