Obsah článku
Učit či neučit se? Mnozí rodiče „nutí“ k učení děti i přes prázdniny. Zejména pokud na konci roku vysvědčení nedopadlo podle jejich představ, nebo aby nevyšli ze cviku a v září nebyli překvapeni školním režimem. Ale co na to odborníci?
Nemá význam za každou cenu nutit dítě přes prázdniny do učení.
Učit se nebo ne?
Psycholožka radí – na biflování zapomeňte! Pokud se učit, tak hravou formou a poznáváním. „Je dobré, pokud rodiče umí efektivně, smysluplně a zábavně zorganizovat letní prázdninový čas svého dítěte. Jakékoli činnosti, které má dítě rádo, tvořivé aktivity, sport a podobně jsou vždy obohacením pro dítě a rozvoj jeho dovedností,“ radí psycholožka Eva Smiková z Výzkumného ústavu dětské psychologie a patopsychologie. Odbornice však zdůrazňuje, že pokud se učit, tak hravou a zábavnou formou. Například získáváním nových zážitků, sociálních dovedností nebo rozvíjením zájmů a koníčků. „Pokud mají rodiče potřebu motivovat děti k učení přes prázdniny, mělo by to být například formou čtení knih nebo psaní dopisů z prázdnin,“ radí odbornice.
5 doporučení pro rodiče
1. Na prvním místě odpočinek a zábava
„Z psychologického hlediska není nutné, aby se děti o prázdninách učili. Prázdniny jsou v první řadě prostor k odpočinku, relaxaci, zábavu, poznávání nových věcí, zemí, lidí. Na druhé straně můžeme mluvit o tom, že přes prázdniny se děti mají „učit“ jiným způsobem – získáváním nových zážitků, upevňovat rodinné vztahy, sociální dovednosti, přizpůsobení se novým místům např. v letních táborech, rozvíjením zájmů, koníčků.“
Sponzorováno
2. Vyzkoušejte čtení knih či psaní dopisů
„Pokud mají rodiče potřebu motivovat děti k učení přes prázdniny např. pro špatné vysvědčení na konci roku, mělo by to být nenásilně – např. formou čtení knih nebo psaní dopisů z prázdnin. Mohou se učit cizí jazyky konverzací s kamarády, absolvovat prázdninovou univerzitu a pod. Diktáty a počítání příkladů z učebnice nejsou motivací pro žádné dítě.“
3. Čeká vaše dítě opravný reparát?
„Učení v létě připadá v úvahu pro žáky, kteří z různých důvodů nemají ukončený školní rok známkou z nějakého předmětu, resp. dělají reparát, opravnou zkoušku. Tehdy je výhodné určitou část prázdnin věnovat „prázdninovíní“ a ke konci léta mít plán na učení. Tehdy přijde vhod pomoc rodiče ve směřování dítěte tak, aby nemělo pocit učení za trest, ale jako motivaci ke zvládnutí náročné zkoušky.“
TIP: Jaký je ideální sport pro dítě?
4. Potřebuje příští prvňáček speciální přípravu?
„Děti, které navštěvovaly mateřskou školu, nemusí mít žádnou speciální přípravu. Dítě dozrává přirozeným vývinem. Některé dovednosti v případě, že je jejich rozvíjení indikováno odborníkem (např. psychologem, logopedem) je zapotřebí speciální rozvíjet – ale to by se mělo dít delší dobu a formou hry, soutěží, atraktivní formou přirozenou pro předškolní věk.“
5. Důležitý je čas strávený s rodiči
„Nemělo by se zapomínat na to, že pro dítě je prioritou, aby strávilo čas i se svým rodiči a sourozenci a nemusí to být na drahé zahraniční dovolené. Rodiče během roku často na děti a jejich zájmy či koníčky nemají čas a řeší jiné priority. Proto by v těchto výjimečných volných dnech měli svým dětem dopřát společný zážitek, být spolu a pro sebe.“
Sponzorováno
TIP: Přečtěte si o specifických poruchách učení
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vzdělání
Přečtěte si také naše další články