Sponzorováno

Těhotenství, kojení dítěte a celiakie – co je dobré vědět? 4.88/5 (16)

těhotenství a celiakieTěhotenství žen, které mají celiakii, může probíhat při dodržování některých zásad docela normálně. Kojení dítěte je obecně velmi zdravé a neohrožuje dítě vznikem celiakie. Pokud má kojící mamka celiakii je kojení také normální a zdraví dítěte prospěšné.

Dědičnost celiakie

Co se týče dědičnosti celiakie je známo, že se celiakie může dědit v 15 až 20%. Na jejím vzniku se podílí množství změn genetického materiálu, ty se uplatňují v různých obdobích vývoje nemoci. Nejvýznamnější podklady onemocnění způsobují mutace (změny genetického materiálu) HLA-DQ2 a DQ8 na krátkém rameni šestého chromozomu. Tato změna se vyskytuje u většiny celiaků. Změny imunity, změny propustnosti sliznice tenkého střeva a celkovou náchylnost k auto imunním onemocněním jsou způsobovány i mutacemi jiných chromozomů a sice 2,5,19.

Těhotenství ženy s celiakií

Pokud žena s celiakií chce otěhotnět je vhodné těhotenství plánovat na dobu klinické remise (období, kdy nejsou žádné známky onemocnění nebo došlo k ústupu onemocnění).

Pro průběh těhotenství bez komplikací je nutná kontrola u gynekologa alespoň 1 krát za tři měsíce. Není správné být vystresovaný v těhotenství, neboť ve většině případů se jedná o normální vývoj plodu a pohoda matky příznivě ovlivňuje právě vývoj plodu. Lékařský dohled je však důležitý zejména proto, že při vzniku komplikací se může vyskytnout například zpožděný nitroděložního vývoje plodu, nízká porodní váha novorozence, potrat plodu, předčasný porod nebo i nutnost indikace porodu císařským řezem. Pro prevenci potratů je nutná kromě pravidelné kontroly u gynekologa i striktní bezlepková dieta.

Sponzorováno

Kojení a celiakie

Kojení do 1 roku může příznivě zamezit vzniku některých onemocnění mezi, které patří i celiakie. Názory na možnost vývinu onemocnění celiakie ve vztahu s délkou kojení dítěte se někdy rozlišují. Renomované odborné časopisy zveřejnily některé studie, které podporují délku kojení minimálně 1 rok, jiné články uvedli názor, že celiakii může způsobit, pokud dítě je dlouho kojené a nemá pestřejší stravu po prvním půlroce života.

Pokud bereme v úvahu většinu studií, které se retrospektivně (zpětné hodnocení) zabývaly vlivem délky kojení u dětí s celiakií upřednostníme raději delší kojení než předčasné odstavení kojence a přechod na umělou výživu. Správně je tedy přiklonit se k přirozenému stylu výživy dítěte a pokusit se kojit dítě minimálně 1 rok.

Odborníci na výživu přehodnotili vstup lepku do kojenecké výživy a doporučují, aby i při kojení nebo při umělé výživě kojenců došlo k prvnímu příjmu lepku v potravě od 17 do 27 týdne života (ne později), přičemž má jít o minimální množství lepku. Je nevhodné malé dítě krmit potravou, která obsahuje vysokou nárazovou dávku lepku. Jde o takzvané postupné zavádění lepku do kojenecké výživy, protože se jedná o alergen a třeba si na něj zvykat postupně.

Kojící matky, které trpí celiakií nepředstavují žádné riziko ohledně výživy dítěte.

Jak zjistit, zda dítě nezdědili nebo nemá celiakii

Pokud některý z rodičů trpí onemocněním celiakií nebo se obáváte, že vaše dítě může mít celiakii, pak je vhodné všímat si rizikové projevy u dítěte a ty jsou:

  • střevní projevy: průjem, bolesti břicha, ztráta hmotnosti, nadýmání břicha, zvracení, zácpa
  • mimo střevní projevy jsou: chudokrevnost, řídnutí kostí, poruchy růstu, kožní projevy jako výsevy drobných pupínků, fleky a podobně.

Při podezření z možnosti onemocnění je však nutné podstoupit vyšetření u lékaře – specialisty, který diagnostikuje dle standardních postupů zda jde o celiakii nebo jiné onemocnění s podobnými projevy.

Sponzorováno

Čtěte: Do kdy kojit?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva