Sponzorováno

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) je nepředvídatelný 4.91/5 (22)

Syndrom náhlého úmrtí kojenců je nepředvídatelnýOchrání ty nejmenší! Všechny nemocnice už dávno dostaly speciální přístroje, které ohlásí, kdy miminko z ničeho nic přestane dýchat. Syndrom náhlého úmrtí kojenců (označován jako SIDS), jak se tato nečekaná smrt nazývá, každý rok u nás zabije několik zcela zdravých dětí! Zákeřný syndrom náhlého úmrtí kojenců, který přichází bez varování, nazývají v anglosaských zemích i smrt v postýlce.
„Matka najde své děťátko, nejčastěji ve věku do osmi měsíců, v postýlce mrtvé. A přitom ho uložila v plném zdraví,“ přednostka novorozenecké kliniky. Příčinu si lékaři vysvětlit neumí. Podle statistik jsou však nejvíce ohroženy děti kuřaček, nedonošené a nekojené děti, jakož i kojenci, které spí na bříšku. Na bříšku: Pro spánek dítěte nejhorší poloha.

Pro postižené rodiče je to příšerné, přistoupit k postýlce svého, jako ryba zdravého dítěte a najít ho mrtvé, a to bez nějaké předtím zjevné příčiny. Proto je mimořádně důležité vysvětlit přinejmenším rizikové faktory, které mohou vést k náhlému úmrtí dítěte.

Příčiny, rizikové faktory náhlého úmrtí dítěte

Rizikové faktory náhlého úmrtí dítěte jsou známé, skutečné příčiny však zatím ne. Existují však náznaky genetické dispozice, které pak při existenci rizikových faktorů mohou vést k náhlému úmrtí dítěte.

Na tomto místě upozorňujeme na jistou studii univerzity v Manchesteru, v níž se za možnou při náhlém úmrtí dítěte pokládala účast bakterie helicobacter pylori. Tato studie je však ve svém závěru sporná a dosud platí jen jako možná hypotéza.

Další příčinou je chvilkové zastavení dýchání během spánku (apnoe ve spánku), které může i u dospělých vést k řadě poškození. Silné noční pocení může být důležitým příznakem.

Sponzorováno

Mezi faktory spojené s častým výskytem SIDS patří:

  • příhoda úmrtí jiného sourozence – kojence v rodině
  • dítě bylo při porodu nedonošené
  • dítě nebylo kojené nebo bylo kojeno omezeně
  • dítě je z horšího socioekonomického zázemí rodiny
  • matka dítěte je kuřačka nebo je dítě ve „kuřáckém“ domácím prostředí
  • matka je drogově závislá
  • dítě je ukládána v poloze na bříško
  • dítě spí v přehřáté místnosti

Přístroj kontroluje dýchání

Děti již mnoho let chrání speciální podložka, které monituruje jejich dýchání během spánku. Nemocnice je často půjčují i domů. „Pokud podložka se senzorem, na které dítě leží, do dvaceti sekund nezachytí dechovou aktivitu, spustí alarm,“ vysvětlila podstatu přístroje odbornice.
V zemích, kde zařízení používali, klesl počet úmrtí až o 75 procent. Kromě upozornění na smrtící syndrom má zařízení podat pomocnou ruku i při léčbě žloutenky novorozenců. Monitorované musí být i každé dítě pod fototerapií – modrým světlem.

Monitor dechu doma

S uvedenou problematikou souvisí možnost monitorování dítěte v rodinném prostředí. Vzhledem k tomu, že výskyt SIDS je velmi ojedinělý, není plošně doporučené a ani jinak zavedené monitorování kojenců. Přístroje pro monitorování dýchání však existují i ​​pro ambulantní péči. Tyto přístroje jsou spíše určeny k používání pro děti, kde byl již v rodině zaznamenán SIDS, nebo pro děti, které se narodily jako nedonošené a měly v následujícím poporodním období apnoické pauzy. Uvádí se, že užívání monitorovacího přístroje jinak nesnižuje počet úmrtí dětí na SIDS. Rodiče musí být s obsluhou přístroje dobře obeznámeni, aby zbytečně nedocházelo k falešným alarmem. Z psychologického hlediska je používání těchto přístrojů pochopitelné, i když velmi často zcela zbytečné.

Jak ho tedy chránit?

Již zmíněné rady jako:

  • nekouřit v těhotenství, během kojení, ale ani v domácnosti s dětmi – kouření v jiném pokoji či na balkoně je stejně nebezpečné, protože jeho stopy nám zůstávají jako na těle, tak i na oblečení
  • nedávat dítě spinkat na bříško, na polštář, ani do společné postele s rodiči
  • nepřehřívat děťátko ani místnost, řádně větrat

Doplňujeme o další užitečné rady:

  • kojit – pokud je to jen trochu možné, je to ta nejlepší ochrana jakou můžeme děťátku poskytnout
  • některé studie dokazují, že děti s dudlíkem jsou od SIDS chráněny, ale je vhodné dát dudlík až po prvním měsíci, kdy už miminko dobře zvládá kojení
  • nejen rodiče ohrožených dětí by měli mít nastudovanou první pomoc a umět správně resuscitovat
  • je dobré používat monitor dechu, zejména u dětí v rizikových skupinách

Sponzorováno

Z tohoto všeho vyplývá, že SIDS není léčitelný, ale můžeme se pokusit alespoň snížit riziko. Důležité je být informován a nepodceňovat nic, co se našich ratolestí týká.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva